• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 3.3.2024Meniny má Bohumil(a)
Bratislava

Guterres: Mierové rokovania Ruska s Ukrajinou momentálne nie sú možné

  • 11:36 09.05.2023
  • Madrid
Guterres: Mierové rokovania Ruska s Ukrajinou momentálne nie sú možné

„Bohužiaľ sa domnievam, že v tejto fáze nie sú mierové rokovania možné. Obe strany sú totiž presvedčené, že môžu zvíťaziť,“ povedal Guterres

Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres v súčasnosti nevidí možnosť dosiahnutia úplného prímeria ani mierových rokovaní vo vojne na Ukrajine, keďže obe bojujúce strany sú podľa jeho slov presvedčené, že môžu zvíťaziť. Guterres sa tak vyjadril v rozhovore, ktorý v utorok zverejnil španielsky denník El País, uvádza TASR.

Guterres povedal, že OSN sa teraz namiesto dosiahnutia prímeria zameriava na rozhovory s Ruskom aj Ukrajinou, ktorých cieľom je riešenie konkrétnych problémov, ako napríklad predĺženia tzv. čiernomorskej obilnej dohody, ktorá aktuálne platí do 18. mája.

Bohužiaľ sa domnievam, že v tejto fáze nie sú mierové rokovania možné. Obe strany sú totiž presvedčené, že môžu zvíťaziť,“ povedal Guterres, ktorý je teraz v Španielsku, aby si tam prevzal Európsku cenu Karola V.

Guterres v rozhovore pre El País reagoval aj na prejavené snahy o sprostredkovanie dialógu v konflikte zo strany Číny či Brazílie. Zdôraznil, že dosiahnuť mier na Ukrajine v súčasnosti nie je možné, no dúfa, že „v budúcnosti sa tak stane“. Šéf OSN ocenil, že Peking označil prípadnú jadrovú eskaláciu v konflikte za „neprijateľnú“. Takýto postoj označil za „veľmi dôležitý na to, aby sa predišlo pokušeniu, ktoré by bolo neprípustnou absurditou“.

Ruské sily vypálili v noci na utorok na územie Ukrajiny vrátane Kyjevskej oblasti 25 rakiet, z ktorých 23 bolo zostrelených ukrajinskou protivzdušnou obranou. K najnovšiemu útoku došlo len deň po vlne ruských dronových a raketových útokov na ukrajinské mestá. Odohral sa zároveň v Deň víťazstva, ktorým si Rusko v utorok pripomína 78. výročie porážky nacistického Nemecka v druhej svetovej vojne.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Premiér Fico avizuje, že zo SR sa stiahne taliansky systém protivzdušnej obrany

Premiér Fico avizuje, že zo SR sa stiahne taliansky systém protivzdušnej obrany

VČERA - 17:09Zahraničné

Premiér SR Robert Fico avizuje, že zo Slovenska sa stiahne taliansky systém protivzdušnej obrany.

Blanár sa v Antalyi stretol so šéfom ruskej diplomacie Lavrovom

Blanár sa v Antalyi stretol so šéfom ruskej diplomacie Lavrovom

VČERA - 15:21Zahraničné

Slovenský minister zahraničných vecí Juraj Blanár sa v sobotu v tureckom meste Antalya na okraj diplomatického fóra stretol so svojím ruským náprotivkom Sergejom Lavrovom.

Scholz: Nemecko vyšetruje

Scholz: Nemecko vyšetruje "veľmi závažné" úniky armádnej komunikácie o Ukrajine

VČERA - 14:22Zahraničné

Nemecký kancelár Olaf Scholz v sobotu uviedol, že krajina vyšetruje "veľmi závažné" úniky z armády a prisľúbil rýchle objasnenie.

V deň Navaľného pohrebu bolo v Rusku zadržaných viac ako 100 ľudí

V deň Navaľného pohrebu bolo v Rusku zadržaných viac ako 100 ľudí

VČERA - 13:15Zahraničné

V deň pohrebu ruského opozičného politika Alexeja Navaľného bolo v rôznych mestách Ruska zadržaných viac ako 100 ľudí.

Pápež na súkromnej audiencii prijal nemeckého kancelára Olafa Scholza

Pápež na súkromnej audiencii prijal nemeckého kancelára Olafa Scholza

VČERA - 13:09Zahraničné

Pápež František prijal v sobotu vo Vatikáne na súkromnej audiencii nemeckého kancelára Olafa Scholza. Ide o ich prvé stretnutie tohto druhu.