Borisov: Rusko zostane na ISS do roku 2028
- 21:31 12.04.2023
- Moskva

Rusko plánuje ostať na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) do roku 2028, oznámil v stredu šéf ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos Jurij Borisov. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.
Vlani v júli Moskva uviedla, že ISS opustí po roku 2024. Spravila tak po tom, čo sa pre inváziu na Ukrajinu zhoršili jej vzťahy so Západom.
Borisov však v stredu počas stretnutia s ruským prezidentom Vladimirom Putinom uviedol: „Na základe rozhodnutia vlády bola predĺžená prevádzka na Medzinárodnej vesmírnej stanici do roku 2028,“. Narážal pritom na ruský segment ISS.
Šéf Roskosmosu zároveň Putinovi povedal, že prišiel čas na diskusiu o vytvorení ruskej orbitálnej stanice. „Čas beží rýchlo a pilotované lety do vesmíru nesmieme za žiadnych okolností pozastaviť,“ uviedol Borisov.
Podľa odborníkov môže konštrukcia novej vesmírnej stanice trvať vyše desať rokov a odchod Moskvy z ISS by mal negatívny dopad na ruský program pilotovaných letov do vesmíru.
Výstavba ISS sa začala v roku 1998 v čase rastúcej spolupráce medzi Ruskom a Spojenými štátmi po skončení studenej vojny. Krajiny podieľajúce sa na prevádzke ISS – Spojené štáty, Rusko, Európa, Kanada a Japonsko – sa zatiaľ zaviazali, že budú prevádzkovať orbitálnu stanicu do roku 2024. USA už avizovali, že chcú na programe pracovať do roku 2030.
Vesmír je pritom jednou z mála oblastí spolupráce, ktorá sa zachovala medzi Moskvou a západnými krajinami po vtrhnutí ruskej armády vo februári 2022 na Ukrajinu.

Rozsudok v prípade Pfizergate podľa analytika vytvára dôležitý precedens pre celú EÚ
Stredajšie rozhodnutie Súdneho dvora Európskej únie o pochybení Európskej komisie predstavuje dôležitý precedens pre celú EÚ.

Szijjártó vyzval EK na zverejnenie komunikácie Von der Leyenovej s Pfizerom
Podľa stredajšieho rozsudku EK pochybila, keď odmietla zverejniť textové správy medzi šéfkou EK a Albertom Bourlom.

Pápež navrhol sprostredkovanie rokovaní medzi krajinami vo vojne
Pápež Lev XIV v stredu ponúkol sprostredkovanie rokovaní medzi lídrami krajín, ktoré sú vo vojne. Podľa svojich slov vynaloží „všetko úsilie, aby tento mier presadil“.

Jadrové zbrane vám nepridajú na bezpečnosti, odkazuje Kremeľ Macronovi
Moskva v stredu kritizovala možnosť nasadenia francúzskych bojových lietadiel vyzbrojených jadrovými zbraňami v ostatných štátoch Európskej únie.

Sikorski: USA majú romániky s inými časťami sveta, ale s Európou sú v manželstve
USA majú romániky s inými časťami sveta, ale s Európou sú v manželstve. Vyhlásil to v stredu počas konferencie Impact v Poznani poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski.