Putin viní tajné služby Západu z pomoci pri zosnovaní útokov a sabotáží v Rusku
- 6:14 06.04.2023
- Moskva

Ruský prezident Vladimir Putin v stredu obvinil západné spravodajské služby z toho, že Ukrajine pomohli zosnovať "teroristické útoky" v Rusku. TASR informuje na základe správ agentúr AP a AFP.
Putin svoje vyjadrenie predniesol počas zasadnutia Rady bezpečnosti Ruskej federácie, ktoré bolo zamerané na úsilie o posilnenie kontroly nad štyrmi ukrajinskými oblasťami, ktorých časti Moskva vlani v septembri nelegálne anektovala.
„Existujú dôvody domnievať sa, že do prípravy sabotážnych a teroristických útokov bol zapojený potenciál tretích krajín, západných spravodajských služieb,“ povedal šéf Kremľa bez predloženia dôkazov či konkrétnych informácií.
Putin poznamenal, že „neonacisti a ich komplici“, čím podľa AFP narážal na Ukrajincov, sú aktívni v Rusku a tiež na anektovaných územiach vrátane Záporožskej a Chersonskej oblasti. Putin apeloval na posilnenie úsilia plne integrovať anektované oblasti do Ruskej federácie a tiež na zaistenie ochrany ich obyvateľov pred ukrajinskými útokmi.
Hovorca americkej Rady pre národnú bezpečnosť John Kirby v stredu v reakcii podľa americkej televízie CNN povedal, že Spojené štáty Ukrajincom neumožňujú ani ich nepovzbudzujú k tomu, aby zasahovali ciele mimo územia Ukrajiny.
Putinove obvinenia prichádzajú niekoľko dní po tom, čo bol pri výbuchu v Petrohrade v nedeľu zabitý ruský provojnový bloger Vladlen Tatarskij. Ruský Národný protiteroristický výbor (NAK) v pondelok obvinil z plánovania útoku ukrajinské tajné služby a agentov spojených s väzneným opozičným lídrom Alexejom Navaľným.
Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová v stredu uviedla, že smrť Tatarského bude „jednou z tém na diskusiu“ v Bezpečnostnej rade OSN, kde sa Moskva od apríla ujala rotujúceho predsedníctva.

Najvyšší súd potvrdil Trumpov zákaz transrodových osôb v armáde
Americký najvyšší súd v utorok rozhodol o platnosti výkonného nariadenia prezidenta Donalda Trumpa zakázať nábor a členstvo transrodových ľudí v armáde.

Carney počas stretnutia s Trumpom zdôraznil, že Kanada sa nestane súčasťou USA
Americký prezident Donald Trump privítal v utorok v Bielom dome kanadského premiéra Marka Carneyho a ich rokovanie sa zameralo najmä na americké clá a potenciálnu hrozbu pripojenia Kanady k USA.

V Budapešti opäť protestovali proti obmedzeniu zhromažďovacieho práva
Niekoľko stoviek Maďarov sa zišlo na budapeštianskom Námestí františkánov, aby protestovalo proti obmedzeniam zhromažďovacieho práva a proti používaniu softvérového systému rozpoznávania tváre.

Putin a Netanjahu telefonovali o vzájomných vzťahoch aj druhej svetovej vojne
Ruský prezident Vladimir Putin a izraelský premiér Benjamin Netanjahu v utorok počas telefonátu diskutovali aj o vzájomných vzťahoch krajín a situácii na Blízkom východe, informoval Kremeľ.

Orbán 9. mája nepôjde ani do Moskvy, ani do Kyjeva
Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán sa v piatok 9. mája nezúčastní na oslavách 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Moskve, a nepôjde ani do Kyjeva.