Vedci objavili silu ľudského pachu. Môže pomôcť s problémom, ktorý trápi čoraz viac ľudí

Sociálnu úzkosť je možné znížiť pomocou ľudských chemických signálov, v tomto prípade telesného pachu, tvrdí nová štúdia.
Vedci z Karolinska Institute vo Švédsku zistili, že vystavenie sa zápachu sprevádzané terapiou znížilo sociálnu úzkosť takmer o 40 %, informuje The New York Post.
„Náš stav mysle spôsobuje, že v pote produkujeme molekuly, ktoré komunikujú o našom emocionálnom stave a vytvárajú zodpovedajúce reakcie v prijímačoch,“ povedala vedúca výskumníčka Elisa Vigna.
Výsledky predbežnej štúdie ukazujú, že kombinácia týchto chemosignálov s terapiou všímavosti prináša lepšie výsledky pri liečbe sociálnej úzkosti, ako je možné dosiahnuť samotnou terapiou všímavosti.
Sociálna úzkostná porucha je definovaná ako intenzívny strach z posudzovania alebo odmietnutia v sociálnom prostredí. Ľudia so sociálnou úzkosťou majú tendenciu vyhýbať sa určitým situáciám a môžu sa cítiť zle, ak musia byť vystavený týmto prostrediam. Podľa prieskumov úrovne úzkosti ľudí od začiatku pandémie COVID-19 výrazne vzrástli.
Vedci zbierali vzorky potu
Najnovšia štúdia použila vzorky potu dobrovoľníkov, extrahovala chemosignály a vystavila im účastníkov. Pot a pachy zbierali počas toho, ako boli dobrovoľníci vystavení rôznym pocitom. Výskumníci vybrali rad filmových klipov, ktoré mali vyvolať emócie, ako je radosť alebo strach, aby zistili, či sa účinky chemosignálov líšia na základe reakcií potiacej sa osoby.
Štúdie sa zúčastnilo 48 žien vo veku 15 až 35 rokov so sociálnou úzkosťou. Rozdelili sa do troch skupín, pričom jedna skupina bola pre kontrolu vystavená čistému vzduchu. Všetky skupiny podstúpili aj terapiu všímavosti.
Vedci zistili, že po absolvovaní jednej terapie všímavosti s chemosignálmi sa sociálna úzkosť znížila o približne 39 %. Naproti tomu kontrolná skupina zaznamenala pokles len o 17 %.
Zistili, že ženy vystavené potu ľudí, ktorí pozerali zábavné alebo strašidelné filmy, reagovali lepšie na terapiu všímavosťou. Výskumníci nepozorovali rozdiel vo výsledkoch založených na emocionálnom stave potiacej sa osoby.
Výsledky výskumu, ktorý prezentovali a Európskom kongrese psychiatrie v Paríži, by mohli priniesť nový typ liečby pre ľudí so sociálnou úzkosťou. Je však potrebný ďalší výskum.
Predchádzajúce štúdie zistili, že cvičenie a meditácia môžu tiež zmierniť príznaky úzkosti.

Gynekológovia radia: Toto počas menštruácie nikdy nerobte
Bojujete pravidelne počas menštruácie s kŕčmi a bolesťou? Možno niečo robíte nesprávne.

Čo sa stane, ak sa dotknete ortuti? Odpoveď vás prekvapí
Všetci si spomíname na varovanie pred rozliatou ortuťou z teplomera. Prečo by sme sa tejto látky nemali dotýkať a čo hrozí, ak toto varovanie odignorujeme?

Vedci zistili, že takáto strava zlepšuje pamäť. Niektoré potraviny vás prekvapia
Zabúdate? Nová štúdia naznačuje, že možno potrebujete vo svojej strave viac červeného vína a čerešní.

Najčastejšie chyby, ktorých sa dopúšťate pri cvičení na stacionárnom bicykli
Udržiavať si kondičku pomocou stacionárneho bicykla síce na prvý pohľad pôsobí ako jednoduchý cieľ, no mnohí ho zvyknú podceniť.

Hemoroidy môžu spočiatku pôsobiť bezpríznakovo. Ako vyzerá hemoroidálny atak?
Ľudia by v prípade krvácanie nemali odkladať návštevu lekára, ktorý ochorenie správne identifikuje, vylúči rakovinu a prípadne zamedzí pokročilému štádiu.