• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 2.6.2023Meniny má Xénia, Oxana
17°Bratislava

Rusko chce na Ukrajine vytvoriť demilitarizované zóny, tvrdí Medvedev

  • 17:40 24.03.2023
  • Moskva
Rusko chce na Ukrajine vytvoriť demilitarizované zóny, tvrdí Medvedev

Rusko chce okolo anektovaných oblastí Ukrajiny vytvoriť demilitarizované nárazníkové zóny, vyhlásil v piatok bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev, ktorého citovala agentúra Reuters.

Rusko vlani v septembri v rozpore s medzinárodným právom anektovalo štyri oblasti Ukrajiny, ktoré čiastočne okupuje ruská armáda. Kremeľ vyhlasuje, že sa týchto území nemieni vzdať, zatiaľ čo Ukrajina deklaruje, že ruskú okupáciu a anexiu ukrajinských oblastí nikdy neuzná, pripomína TASR.

Podľa Medvedeva bude okolo týchto anektovaných území Ukrajiny potrebné vytvoriť demilitarizované nárazníkové zóny. Ak by sa to nepodarilo, ruské vojská vraj budú musieť postúpiť ďalej dovnútra Ukrajiny, aby zaistili ochranu týchto „novopripojených“ ruských území.

Musíme dosiahnuť všetky stanovené ciele v záujme ochrany našich území, území Ruskej federácie,“ povedal Medvedev – podpredseda Rady bezpečnosti Ruskej federácie – v rozhovore pre ruské médiá, ktorý bol zverejnený na sociálnej sieti Telegram.

Podľa Medvedeva bude okolo týchto území nutné vytvoriť „nárazníkovú zónu, v ktorej nebude povolené používanie nijakých typov zbraní so stredným a krátkym dostrelom, teda 70 – 100 kilometrov“. Tento demilitarizovaný koridor by podľa neho zároveň museli opustiť „všetci cudzinci v širokom zmysle slova“.

Ak by sa takéto zóny v okolí anektovaných oblastí vytvoriť nepodarilo, ruské vojská by museli postúpiť ďalej do vnútrozemia Ukrajiny a obsadiť aj hlavné mesto Kyjev alebo dokonca až západoukrajinský Ľvov, varoval.

Nič v tomto smere nemôžeme vylúčiť. Ak bude potrebné ísť do Kyjeva, tak potom budeme musieť ísť do Kyjeva. Ak bude treba dostať sa do Ľvova, budeme musieť ísť do Ľvova...,“ tvrdil Medvedev, ktorý bol v čase svojho prezidentského pôsobenia považovaný v kontexte ruského režimu za relatívne umierneného a liberálneho politika. Od začiatku vojny na Ukrajine však deklaruje radikálne provojnové a protizápadné postoje.

Rusko momentálne ovláda zhruba 17 – 18 percent územia Ukrajiny vrátane oblastí na východe Ukrajiny a pozdĺž pobrežia Azovského mora a polostrova Krym, ktorý anektovalo už v roku 2014, píše Reuters.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Macron a Scholz vyzvali na nové voľby v severných okresoch Kosova

Macron a Scholz vyzvali na nové voľby v severných okresoch Kosova

VČERA - 21:51Zahraničné

Francúzsky prezident Emmanuel Macron a nemecký kancelár Olaf Scholz vyzvali vo štvrtok predstaviteľov Kosova, aby umožnili nové voľby v štyroch okresoch na severe.

Kim Čong-un váži 140 kilogramov a má vážne poruchy spánku

Kim Čong-un váži 140 kilogramov a má vážne poruchy spánku

VČERA - 21:46Zahraničné

Severokórejský vodca Kim Čong-un má podľa odhadov juhokórejskej tajnej služby NIS výrazné poruchy spánku a hmotnosť približne 140 kilogramov, informovali v stredu juhokórejskí poslanci.

Poľsko dokončilo výstavbu elektronickej bariéry na hraniciach s Bieloruskom

Poľsko dokončilo výstavbu elektronickej bariéry na hraniciach s Bieloruskom

VČERA - 21:19Zahraničné

Poľsko dokončilo výstavbu 206-kilometrového elektronického plota na svojich hraniciach s Bieloruskom, oznámila vo štvrtok poľská pohraničná stráž.

Demonštranti v Budapešti a 15 mestách požadovali slobodu vzdelávania

Demonštranti v Budapešti a 15 mestách požadovali slobodu vzdelávania

VČERA - 21:14Zahraničné

Vyše tisíc demonštrantov protestovalo vo štvrtok večer v Budapešti proti zákonu o právnom postavení pedagógov a požadovali slobodné školstvo.

USA uvalili sankcie na sudánskych lídrov zodpovedných za násilie

USA uvalili sankcie na sudánskych lídrov zodpovedných za násilie

VČERA - 21:11Zahraničné

Biely dom vo štvrtok oznámil ekonomické sankcie a vízové obmedzenia voči sudánskym lídrom zodpovedným za porušenie prímeria a vyprovokovanie " strašného" krviprelievania.