Macron a Meloniová diskutovali o francúzsko-talianskej spolupráci
- 8:47 24.03.2023
- Brusel

Francúzsky prezident Emmanuel Macron a talianska premiérka Giorgia Meloniová vo štvrtok v Bruseli diskutovali o "možnostiach spolupráce" v oblasti migrácie, priemyslu a vesmíru, oznámil francúzsky prezidentský úrad.
Obaja lídri sa stretli popri summite Európskej únie v Bruseli a rozprávali sa tiež o snahe „pokračovať v práci na európskej suverenite“ v priemyselnej politike a dekarbonizácii. TASR informuje podľa piatkovej správy agentúry AFP.
Potvrdili aj „svoje odhodlanie podporovať Ukrajinu, ktorá čelí ruskej agresii, a privítali dohodu o poskytnutí munície a rakiet Ukrajincom, dosiahnutú vďaka európskemu priemyslu,“ uvádza sa vo vyhlásení.
Ide o ich druhé stretnutie od októbra, keď sa Meloniová stal premiérkou pravicovej talianskej vlády.
Migračná politika je brzdou vo vzťahu medzi oboma krajinami od incidentu z novembra 2022, keď Meloniová odmietla povoliť zakotvenie humanitárnej lode s 230 migrantmi v Taliansku.
Loď nakoniec zakotvila vo Francúzsku, ale Paríž odsúdil „neprípustné“ správanie Ríma a pozastavil plán na prijatie 3500 migrantov z Talianska. Meloniová vtedy skritizovala reakciu Francúzska ako „útočnú“ a „nespravodlivú“.
Vo februári odsúdila ako „nevhodné“ Macronovo pozvanie ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na návštevu Paríža v predvečer európskeho summitu.
Macron sa však nápadu nevzdal a spolu s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom pozval Zelenského do Elyzejského paláca. Podľa talianskych médií Meloniovú nahnevalo, že nebola pozvaná.
Európski lídri v pondelok 20. marca schválili dve miliardy eur na financovanie spoločného nákupu delostreleckej munície, ktorú Ukrajina zúfalo potrebuje na obranu pred ruskou agresiou.
Francúzsko a Taliansko dodajú Kyjevu obranný systém stredného doletu zem-vzduch, čo má Ukrajine pomôcť brániť sa pred ruskými dronovými, raketovými a leteckými útokmi.

Rozsudok v prípade Pfizergate podľa analytika vytvára dôležitý precedens pre celú EÚ
Stredajšie rozhodnutie Súdneho dvora Európskej únie o pochybení Európskej komisie predstavuje dôležitý precedens pre celú EÚ.

Szijjártó vyzval EK na zverejnenie komunikácie Von der Leyenovej s Pfizerom
Podľa stredajšieho rozsudku EK pochybila, keď odmietla zverejniť textové správy medzi šéfkou EK a Albertom Bourlom.

Pápež navrhol sprostredkovanie rokovaní medzi krajinami vo vojne
Pápež Lev XIV v stredu ponúkol sprostredkovanie rokovaní medzi lídrami krajín, ktoré sú vo vojne. Podľa svojich slov vynaloží „všetko úsilie, aby tento mier presadil“.

Jadrové zbrane vám nepridajú na bezpečnosti, odkazuje Kremeľ Macronovi
Moskva v stredu kritizovala možnosť nasadenia francúzskych bojových lietadiel vyzbrojených jadrovými zbraňami v ostatných štátoch Európskej únie.

Sikorski: USA majú romániky s inými časťami sveta, ale s Európou sú v manželstve
USA majú romániky s inými časťami sveta, ale s Európou sú v manželstve. Vyhlásil to v stredu počas konferencie Impact v Poznani poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski.