• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 2.6.2023Meniny má Xénia, Oxana
17°Bratislava

Parlament v Ugande schválil zákon o prísnych trestoch za homosexualitu

  • 6:38 22.03.2023
  • Kampala
Parlament v Ugande schválil zákon o prísnych trestoch za homosexualitu

Parlament v Ugande v utorok po chaotických rokovaniach schválil zákon navrhujúci nové prísne tresty za vzťahy medzi osobami rovnakého pohlavia. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

Väčšina je za,“ povedala predsedníčka parlamentu Anita Annet Amongová po hlasovaní. Dodala, že zákon bol schválený v rekordnom čase. Poslanci sa pred hlasovaním dohodli na pozmenení a doplnení významných častí pôvodne navrhovaného zákona.

Homosexualita bola v Ugande nezákonná už pred schválením predmetnej legislatívy. Zatiaľ nie je jasné, aké nové tresty za vzťahy medzi osobami rovnakého pohlavia budú v tejto konzervatívnej východoafrickej krajine zavedené, konštatuje AFP.

Zákon ešte musí svojím podpisom schváliť prezident Ugandy Yoweri Museveni, ktorý disponuje aj právom veta.

Predmetná legislatíva sa v Ugande teší širokej podpore verejnosti. V uplynulých mesiacoch sa v krajine na sociálnych sieťach šírili konšpiračné teórie obviňujúce medzinárodne sily z propagácie homosexuality, pripomína AFP.

Miestna polícia minulý týždeň neďaleko ugandskej metropoly Kampala zatkla šiestich mužov za praktizovanie homosexuality. Ďalších šesť osôb zatkli z rovnakého dôvodu v nedeľu.

Uganda je známa odporom k homosexualite, ktorá je v krajine podľa zákonov z koloniálneho obdobia kriminalizovaná. Od získania nezávislosti od Británie v roku 1962 však za svoju sexuálnu orientáciu nikto nebol odsúdený, pripomína AFP.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Macron a Scholz vyzvali na nové voľby v severných okresoch Kosova

Macron a Scholz vyzvali na nové voľby v severných okresoch Kosova

VČERA - 21:51Zahraničné

Francúzsky prezident Emmanuel Macron a nemecký kancelár Olaf Scholz vyzvali vo štvrtok predstaviteľov Kosova, aby umožnili nové voľby v štyroch okresoch na severe.

Kim Čong-un váži 140 kilogramov a má vážne poruchy spánku

Kim Čong-un váži 140 kilogramov a má vážne poruchy spánku

VČERA - 21:46Zahraničné

Severokórejský vodca Kim Čong-un má podľa odhadov juhokórejskej tajnej služby NIS výrazné poruchy spánku a hmotnosť približne 140 kilogramov, informovali v stredu juhokórejskí poslanci.

Poľsko dokončilo výstavbu elektronickej bariéry na hraniciach s Bieloruskom

Poľsko dokončilo výstavbu elektronickej bariéry na hraniciach s Bieloruskom

VČERA - 21:19Zahraničné

Poľsko dokončilo výstavbu 206-kilometrového elektronického plota na svojich hraniciach s Bieloruskom, oznámila vo štvrtok poľská pohraničná stráž.

Demonštranti v Budapešti a 15 mestách požadovali slobodu vzdelávania

Demonštranti v Budapešti a 15 mestách požadovali slobodu vzdelávania

VČERA - 21:14Zahraničné

Vyše tisíc demonštrantov protestovalo vo štvrtok večer v Budapešti proti zákonu o právnom postavení pedagógov a požadovali slobodné školstvo.

USA uvalili sankcie na sudánskych lídrov zodpovedných za násilie

USA uvalili sankcie na sudánskych lídrov zodpovedných za násilie

VČERA - 21:11Zahraničné

Biely dom vo štvrtok oznámil ekonomické sankcie a vízové obmedzenia voči sudánskym lídrom zodpovedným za porušenie prímeria a vyprovokovanie " strašného" krviprelievania.