• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 16.6.2024Meniny má Blanka, Bianka
23°Bratislava

Prejedanie počas tehotenstva ovplyvňuje mozog dieťaťa. Následky sú na celý život

  • 21:45 21.03.2023
  • New Brunswick
Prejedanie počas tehotenstva ovplyvňuje mozog dieťaťa. Následky sú na celý život

Nadbytok kalórií počas vývoja môže zmeniť mozog dieťaťa a podnietiť prejedanie v dospelosti.

Ľudia, ktorých matky mali počas tehotenstva a dojčenia nadváhu, môžu mať v dospelosti vysoké riziko obezity. Nadmerná výživa počas raného vývoja „preprogramuje“ mozog, aby túžil po nezdravom jedle. Ukázala to štúdia publikovaná v časopise Molecular Metabolism.

Výskumníci z Rutgersovej univerzity zistili túto súvislosť pomocou experimentov na myšiach. Niektoré myši boli počas tehotenstva a dojčenia obézne a prijímali neobmedzené množstvo potravín s vysokým obsahom tuku, zatiaľ čo iné boli štíhle a prijímali neobmedzené množstvo zdravých potravín.

Zistili, že myši narodené obéznym matkám zostávajú v dospelosti štíhle pri neobmedzenej konzumácii zdravej stravy, ale prejedajú sa viac ako myši narodené štíhlym matkám, keď majú prístup k nezdravej strave.

Zistenia naznačujú, že ľudia, ktorých matky mali počas tehotenstva a dojčenia nadváhu, môžu mať problém prestať jesť nezdravé veci. Dobrou správou však je, že napriek tomu môžu bezpečne jesť zdravé potraviny bez následkov.

Štúdia môže tiež pomôcť pri vývoji liekov, ktoré by ovplyvnením mozgu znížili chuť na nezdravé jedlo. Mark Rossi, profesor psychiatrie na Rutgers Robert Wood Johnson Medical School a hlavný autor štúdie, uviedol, že nadmerná výživa počas tehotenstva a dojčenia ovplyvňuje mozog vyvíjajúcich sa detí a možno aj budúcich generácií:

„Ľudia narodení matkám s nadváhou alebo obezitou majú v dospelosti tendenciu byť ťažší ako ľudia narodení štíhlejším matkám a experimenty, ako je tento, naznačujú, že vysvetlenie presahuje faktory prostredia, ako je osvojenie si nezdravých stravovacích návykov v detstve."

V experimente vedci podávali trom myšiam potravu s vysokým obsahom tuku a ďalším zdravú stravu. Po skončení dojčenia sa výskumníci zamerali na takmer 50 mláďat. Tie mali vyššiu alebo nižšiu hmotnosť v závislosti od stravy ich matky.

Ich hmotnosť sa priblížila zdravej úrovni po tom, čo všetky mláďatá dostávali niekoľko týždňov neobmedzené množstvo zdravej stravy. Všetko sa zmenilo keď im výskumníci ponúkli stály prístup k strave s vysokým obsahom tuku. Všetky myši sa prejedali, ale potomkovia matiek s nadváhou sa prejedali podstatne viac ako ostatné.

Ďalšia analýza ukázala, že rozdielne správanie pravdepodobne vyplýva z rozdielnych prepojení medzi dvoma časťami mozgu - hypotalamom a amygdalou - ktoré vznikli v dôsledku rozdielnej výživy matky počas tehotenstva a dojčenia.

Štúdia má zmiešané dôsledky pre ľudí narodených matkám s nadváhou. Na jednej strane naznačuje, že si dokážu udržať štíhlu postavu, keď budú do sýtosti prijímať zdravú stravu. Na druhej strane naznačuje, že aj mierne množstvo nezdravých pochúťok môže podnietiť nadmernú konzumáciu a obezitu.

Do budúcnosti môžu zistenia o narušených mozgových obvodoch pomôcť pri tvorbe liekov, ktoré by blokovali nadmernú túžbu po konzumácii nezdravých potravín.

Zdroj: Info.sk, TM, sciencedaily.com, sciencedirect.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ak ste mali nadváhu v tomto veku, musíte byť na pozore. Hrozí vám smrteľné ochorenie

Ak ste mali nadváhu v tomto veku, musíte byť na pozore. Hrozí vám smrteľné ochorenie

DNES - 13:40Zdravie

Ženy, ktoré mali v istom období života vyššiu váhu, sú rizikové, aj keď neskôr schudli.

Nenápadná prísada zhoršuje vysychanie pokožky, na toto si dajte pozor

Nenápadná prísada zhoršuje vysychanie pokožky, na toto si dajte pozor

19:37 13.06.2024Zdravie

Prísada, ktorá sa bežne používa pri varení, môže viesť k zhoršeniu príznakov ekzému.

Príčina zápalu v črevách odhalená: Vedci hovoria o svätom grále

Príčina zápalu v črevách odhalená: Vedci hovoria o svätom grále

19:51 11.06.2024Zdravie

Lekári hovoria o „svätom grále“ všetkých zápalových ochorení čriev. Prelom v liečbe pomôže miliónom pacientov po celom svete.

 Lieky je vhodné mať počas letu v príručnej batožine

Lieky je vhodné mať počas letu v príručnej batožine

14:30 08.06.2024Zdravie

Lieky nie je vhodné mať počas letu v podpalubnej batožine. Na všetkých letiskách s ňou nemusia zaobchádzať citlivo.

Peľ tráv bude dominovať až do júla, jeho koncentrácie ovplyvňujú zrážky

Peľ tráv bude dominovať až do júla, jeho koncentrácie ovplyvňujú zrážky

16:41 05.06.2024Zdravie

Peľ tráv z čeľade lipnicovitých stále dominuje v ovzduší na celom území Slovenska a bude aj naďalej.