• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 28.9.2023Meniny má Václav
16°Bratislava

Prejedanie počas tehotenstva ovplyvňuje mozog dieťaťa. Následky sú na celý život

  • 21:45 21.03.2023
  • New Brunswick
Prejedanie počas tehotenstva ovplyvňuje mozog dieťaťa. Následky sú na celý život

Nadbytok kalórií počas vývoja môže zmeniť mozog dieťaťa a podnietiť prejedanie v dospelosti.

Ľudia, ktorých matky mali počas tehotenstva a dojčenia nadváhu, môžu mať v dospelosti vysoké riziko obezity. Nadmerná výživa počas raného vývoja „preprogramuje“ mozog, aby túžil po nezdravom jedle. Ukázala to štúdia publikovaná v časopise Molecular Metabolism.

Výskumníci z Rutgersovej univerzity zistili túto súvislosť pomocou experimentov na myšiach. Niektoré myši boli počas tehotenstva a dojčenia obézne a prijímali neobmedzené množstvo potravín s vysokým obsahom tuku, zatiaľ čo iné boli štíhle a prijímali neobmedzené množstvo zdravých potravín.

Zistili, že myši narodené obéznym matkám zostávajú v dospelosti štíhle pri neobmedzenej konzumácii zdravej stravy, ale prejedajú sa viac ako myši narodené štíhlym matkám, keď majú prístup k nezdravej strave.

Zistenia naznačujú, že ľudia, ktorých matky mali počas tehotenstva a dojčenia nadváhu, môžu mať problém prestať jesť nezdravé veci. Dobrou správou však je, že napriek tomu môžu bezpečne jesť zdravé potraviny bez následkov.

Štúdia môže tiež pomôcť pri vývoji liekov, ktoré by ovplyvnením mozgu znížili chuť na nezdravé jedlo. Mark Rossi, profesor psychiatrie na Rutgers Robert Wood Johnson Medical School a hlavný autor štúdie, uviedol, že nadmerná výživa počas tehotenstva a dojčenia ovplyvňuje mozog vyvíjajúcich sa detí a možno aj budúcich generácií:

„Ľudia narodení matkám s nadváhou alebo obezitou majú v dospelosti tendenciu byť ťažší ako ľudia narodení štíhlejším matkám a experimenty, ako je tento, naznačujú, že vysvetlenie presahuje faktory prostredia, ako je osvojenie si nezdravých stravovacích návykov v detstve."

V experimente vedci podávali trom myšiam potravu s vysokým obsahom tuku a ďalším zdravú stravu. Po skončení dojčenia sa výskumníci zamerali na takmer 50 mláďat. Tie mali vyššiu alebo nižšiu hmotnosť v závislosti od stravy ich matky.

Ich hmotnosť sa priblížila zdravej úrovni po tom, čo všetky mláďatá dostávali niekoľko týždňov neobmedzené množstvo zdravej stravy. Všetko sa zmenilo keď im výskumníci ponúkli stály prístup k strave s vysokým obsahom tuku. Všetky myši sa prejedali, ale potomkovia matiek s nadváhou sa prejedali podstatne viac ako ostatné.

Ďalšia analýza ukázala, že rozdielne správanie pravdepodobne vyplýva z rozdielnych prepojení medzi dvoma časťami mozgu - hypotalamom a amygdalou - ktoré vznikli v dôsledku rozdielnej výživy matky počas tehotenstva a dojčenia.

Štúdia má zmiešané dôsledky pre ľudí narodených matkám s nadváhou. Na jednej strane naznačuje, že si dokážu udržať štíhlu postavu, keď budú do sýtosti prijímať zdravú stravu. Na druhej strane naznačuje, že aj mierne množstvo nezdravých pochúťok môže podnietiť nadmernú konzumáciu a obezitu.

Do budúcnosti môžu zistenia o narušených mozgových obvodoch pomôcť pri tvorbe liekov, ktoré by blokovali nadmernú túžbu po konzumácii nezdravých potravín.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, sciencedaily.com, sciencedirect.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Jogurt pomáha proti nepríjemnému dychu po jedení cesnaku

Jogurt pomáha proti nepríjemnému dychu po jedení cesnaku

19:08 25.09.2023Zdravie

Na obmedzenie cesnakového zápachu z úst pomáha zjesť niekoľko lyžičiek jogurtu krátko po konzumácii cesnakového jedla.

Týchto 5 potravín nebudete chcieť viac jesť, keď zistite, čo sa v nich nachádza

Týchto 5 potravín nebudete chcieť viac jesť, keď zistite, čo sa v nich nachádza

20:03 24.09.2023Zdravie

Mnohým ľuďom sa pri týchto zisteniach obracal žalúdok.

Páchne vám z úst ako po skazených vajciach? Na tento problém si dajte pozor!

Páchne vám z úst ako po skazených vajciach? Na tento problém si dajte pozor!

6:47 22.09.2023Zdravie

Pach ako po skazených vajciach poskytuje detailný prehľad o zdraví vašich čriev. Čo robiť, ak sa s ním stretnete?

Burčiak má priaznivé účinky, denná dávka by však nemala prekročiť 3 deci

Burčiak má priaznivé účinky, denná dávka by však nemala prekročiť 3 deci

8:06 21.09.2023Zdravie

Kvalitný burčiak obsahuje aj množstvo zdraviu prospešných látok. Denná dávka by však nemala byť vyššia ako tri decilitre.

Sezónne depresie sa najviac prejavujú na jar a jeseň. Ako vyzerá prevencia?

Sezónne depresie sa najviac prejavujú na jar a jeseň. Ako vyzerá prevencia?

7:55 21.09.2023Zdravie

Liga za duševné zdravie v rámci prevencie odporúča okrem iného pohyb na čerstvom vzduchu, zdravú stravu či pravidelný spánok.