• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 24.5.2024Meniny má Ela
22°Bratislava

O nás bez nás: Slovenskí potravinári sa búria proti cenovým stropom

  • 15:29 20.03.2023
  • Bratislava
O nás bez nás: Slovenskí potravinári sa búria proti cenovým stropom

Slovenskí potravinári odmietajú byť účastníkmi obchádzania pravidiel hospodárskej súťaže. Hovoria o neférovom prístupe zo strany vlády.

Slovenskí potravinári združení v Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komore (SPPK) a Únii potravinárov Slovenska (ÚPS) hodnotia dohodu medzi Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR a obchodnými reťazcami o zastropovaní cien vybraných potravín ako podraz voči slovenským výrobcom potravín.

Ako ďalej uviedla v spoločnom stanovisku SPPK a ÚPS hovorkyňa SPPK Jana Holéciová k minulotýždňovej dohode agrorezortu a obchodných reťazcov na trojmesačnom zmrazení cien potravín, dohodnúť sa na zastropovaní cien bez korektnej a odbornej diskusie s potravinármi nemá s dobrými vzťahmi absolútne nič spoločné. Stanovenie stropu cien pri vybraných potravinách môže byť diskutabilné aj z hľadiska možného porušenia pravidiel hospodárskej súťaže.

Podčiarkla, že hoci ide o zásadnú zmenu v rámci cenotvorby potravín, so slovenskými potravinármi dopredu o nej ani MPRV, ani obchodníci nerokovali. SPPK a ÚPS nemali žiadne oficiálne informácie o tom, že sa pripravuje takáto iniciatíva. Prvýkrát sa o stropovaní dozvedeli 17. marca, keď boli pozvaní na rokovanie so zástupcami MPRV a obchodníkmi a keď im boli predložené informácie o fixných cenách.

O tejto iniciatíve teda boli podľa Holéciovej potravinári prvýkrát informovaní v piatok (17. 3.), a to len necelú hodinu pred konaním tlačovej besedy k tejto téme. Materiál bol podľa potravinárov „o nás bez nás“, hoci v ňom má ísť najmä o slovenské potraviny.

Holéciová upozornila, že niektorí slovenskí potravinári zaznamenali počas minulého týždňa, už niekoľko hodín pred oficiálnym ohlásením stropovania cien na tlačovej besede, tlak zo strany obchodníkov na zníženie odbytových cien niektorých druhov potravín.

Potravinári odmietajú, aby sa cenový tlak takýmto spôsobom prenášal priamo na plecia potravinárov. MPRV sa podľa nich ani nepokúsilo spolupracovať s potravinármi a spoločne hľadať iné a efektívnejšie riešenia na zamedzenie stále rastúcej inflácie.

Slovenskí potravinári podľa hovorkyne taktiež odmietajú, aby dopredu nemali k dispozícii zoznam vybraných potravín, ktorých sa stropovanie týka. Chýbajú podľa Holéciovej základné informácie, o ktoré potraviny má ísť.

Zdôraznila, že stanovenie stropu cien môže byť diskutabilné z hľadiska možného porušenia pravidiel hospodárskej súťaže. Slovenskí potravinári odmietajú byť účastníkmi obchádzania pravidiel hospodárskej súťaže. Potravinári sú podľa Holéciovej prekvapení z toho, že MPRV má tendenciu spolupodieľať sa na určovaní cien v potravinárskom sektore.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
ÚMS varuje rezort financií pred rozpadom rozpočtov samospráv

ÚMS varuje rezort financií pred rozpadom rozpočtov samospráv

DNES - 12:45Ekonomické

Samosprávy dostanú menej peňazí, ako očakávali. Ak vláda SR nezačne seriózne rokovať so samosprávami, rozpočty miest a obcí pre rok 2024 sa rozpadnú.

Tri banky hlásia veľké výpadky: Tieto služby nebudú fungovať celý deň

Tri banky hlásia veľké výpadky: Tieto služby nebudú fungovať celý deň

VČERA - 21:20Ekonomické

Klienti nebudú mať dostupné viaceré služby.

Z trhu sťahujú nebezpečnú potravinu, táto skupina ľudí ju nesmie konzumovať

Z trhu sťahujú nebezpečnú potravinu, táto skupina ľudí ju nesmie konzumovať

VČERA - 19:37Ekonomické

Pre mnohých zákazníkov je potravina mimoriadne nebezpečná.

Remišová reagovala na Rašiho vyjadrenia o čerpaní eurofondov

Remišová reagovala na Rašiho vyjadrenia o čerpaní eurofondov

VČERA - 18:25Ekonomické

Eurofondy sa podľa Remišovej podarilo vyčerpať vďaka opatreniam, ktoré presadila.

Raši: Staré eurofondy sa podarilo vyčerpať na 100 %

Raši: Staré eurofondy sa podarilo vyčerpať na 100 %

VČERA - 15:24Ekonomické

Eurofondy z programového obdobia 2014-2020 sa podarilo Slovensku kompletne vyčerpať. Po štvrtkovom rokovaní vlády to povedal minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši.