• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 24.5.2024Meniny má Ela
23°Bratislava

Toto musíte urobiť, aby vaše dieťa nemalo alergiu na arašidy

  • 16:54 18.03.2023
  • Londýn
Toto musíte urobiť, aby vaše dieťa nemalo alergiu na arašidy

Vedci objavili spôsob, ako výrazne znížiť riziko alergie detí na arašidy.

Podľa odborníkov by rodičia mali deťom dať potraviny s obsahom arašidov už od veku štyroch mesiacov, aby sa u nich nerozvinula alergia. K týmto záverom dospeli v štúdii publikovanej v odbornom časopise Journal of Allergy and Clinical Immunology.

Počet ľudí trpiacich alergickými reakciami na arašidy sa v posledných desaťročiach zvýšil trojnásobne a pri závažných prípadoch môžu byť následky smrteľné. V súčasnosti alergiou na arašidy trpí približne jedno z 50 detí.

Britskí vedci však zistili, že obdobie od štyroch do šiestich mesiacov veku dieťaťa je ideálne na zoznámenie s arašidmi. Podľa ich slov by sa tým mohol znížiť výskyt alergie na arašidy až o 77 %.

Tím z King's College v Londýne a University of Southampton uviedol, že väčšina alergií na arašidy sa vyvinie už v čase, keď dieťa dovŕši jeden rok. Podanie arašidov deťom vo veku jedného roka znížilo výskyt alergie iba o 33 %. U detí s vyšším rizikom vzniku alergie, napríklad ak už majú ekzém, by sa malo začať s prikrmovaním arašidovou zložkou skôr ako v štyroch mesiacoch.

Orechy a arašidy sa môžu zavádzať do stravy detí približne od šiestich mesiacov, ak sú rozdrvené, pomleté alebo je to pasta či arašidové maslo. Podľa vedcov by však malo byť bezpečné začať s konzumáciou arašidov aj skôr.

Vedúci autor profesor Graham Roberts vysvetlil, že alergia na arašidy vzniká vtedy, keď si organizmus pomýli arašidy s niečím nebezpečným a reaguje na ne:

"Reakcia sa môže týkať celého tela - pery vám môžu opuchnúť, môže sa objaviť svrbivá vyrážka a môžete mať problémy s dýchaním. Imunitný systém dieťaťa sa musí naučiť rozlišovať medzi jedlom a nebezpečnými baktériami, ktoré je potrebné držať mimo tela. Telo to robí tak, že vidí veci vo forme, v akej sa nachádzajú. Ak vidí arašidy v primerane veľkom množstve v črevách, začne ich považovať za bezpečnú potravinu a nevyvinie sa u neho alergia.“

Detská dietologička Mary Feeneyová z King's College London uviedla, že ich zistenia naznačujú, že na zníženie pravdepodobnosti vzniku alergie na arašidové maslo je vhodné dávať deťom trikrát týždenne vrchovatú čajovú lyžičku arašidového masla.

Upozornila, že bábätkám alebo deťom v predškolskom veku by sa nikdy nemali dávať celé alebo nasekané orechy, pretože hrozí riziko zadusenia. Dodala, že deti by mali byť v čase zavádzania arašidových výrobkov pripravené na pevnú stravu.

Profesor Gideon Lack z King's College London uviedol:

"Prínos zavádzania arašidových výrobkov do stravy detí klesá s ich vekom. To odráža skúsenosti z Izraela, kde sa arašidové výrobky bežne zavádzajú do stravy dojčiat v ranom veku a alergia na arašidy je zriedkavá. Na zabránenie vzniku alergie je len málo príležitostí. Zavedenie arašidových výrobkov vo veku štyroch až šiestich mesiacov by mohlo podstatne znížiť počet detí, u ktorých sa vyvinie alergia na arašidy."

Zdroj: Info.sk, TM, theguardian.com, jacionline.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Výživová poradkyňa šokuje: Tieto jedlá sú lepšie z mikrovlnky ako zo sporáka

Výživová poradkyňa šokuje: Tieto jedlá sú lepšie z mikrovlnky ako zo sporáka

VČERA - 17:27Zdravie

Odborníčka na zdravie a výživu popiera zaužívaný mýtus o tom, že jedlo ohrievané v mikrovlnke prichádza o živiny.

Tento trik s perom vám môže zachrániť život

Tento trik s perom vám môže zachrániť život

19:36 20.05.2024Zdravie

Zdravotná sestra poradila dvojsekundový trik, ktorý by mal poznať každý.

Toto dochucovadlo zvyšuje riziko rakoviny žalúdka o takmer 40%

Toto dochucovadlo zvyšuje riziko rakoviny žalúdka o takmer 40%

19:42 18.05.2024Zdravie

Dochucovanie jedál môže mať za následok vyššiu pravdepodobnosť rakoviny.

Zázračné kolagény a vitamíny alebo strata peňazí? Tieto doplnky užívate zbytočne

Zázračné kolagény a vitamíny alebo strata peňazí? Tieto doplnky užívate zbytočne

19:33 17.05.2024Zdravie

Niektoré doplnky stravy skutočne pomáhajú zdraviu, iné sú len stratou peňazí.

Video: Takto sa škvrna na koži dokáže zmeniť na melanóm. Na tieto znaky si dávajte pozor

Video: Takto sa škvrna na koži dokáže zmeniť na melanóm. Na tieto znaky si dávajte pozor

20:07 16.05.2024Zdravie

Zábery ukazujú vývoj nebezpečného melanómu kože.