• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 3.6.2023Meniny má Karolína
15°Bratislava

Toto musíte urobiť, aby vaše dieťa nemalo alergiu na arašidy

  • 16:54 18.03.2023
  • Londýn
Toto musíte urobiť, aby vaše dieťa nemalo alergiu na arašidy

Vedci objavili spôsob, ako výrazne znížiť riziko alergie detí na arašidy.

Podľa odborníkov by rodičia mali deťom dať potraviny s obsahom arašidov už od veku štyroch mesiacov, aby sa u nich nerozvinula alergia. K týmto záverom dospeli v štúdii publikovanej v odbornom časopise Journal of Allergy and Clinical Immunology.

Počet ľudí trpiacich alergickými reakciami na arašidy sa v posledných desaťročiach zvýšil trojnásobne a pri závažných prípadoch môžu byť následky smrteľné. V súčasnosti alergiou na arašidy trpí približne jedno z 50 detí.

Britskí vedci však zistili, že obdobie od štyroch do šiestich mesiacov veku dieťaťa je ideálne na zoznámenie s arašidmi. Podľa ich slov by sa tým mohol znížiť výskyt alergie na arašidy až o 77 %.

Tím z King's College v Londýne a University of Southampton uviedol, že väčšina alergií na arašidy sa vyvinie už v čase, keď dieťa dovŕši jeden rok. Podanie arašidov deťom vo veku jedného roka znížilo výskyt alergie iba o 33 %. U detí s vyšším rizikom vzniku alergie, napríklad ak už majú ekzém, by sa malo začať s prikrmovaním arašidovou zložkou skôr ako v štyroch mesiacoch.

Orechy a arašidy sa môžu zavádzať do stravy detí približne od šiestich mesiacov, ak sú rozdrvené, pomleté alebo je to pasta či arašidové maslo. Podľa vedcov by však malo byť bezpečné začať s konzumáciou arašidov aj skôr.

Vedúci autor profesor Graham Roberts vysvetlil, že alergia na arašidy vzniká vtedy, keď si organizmus pomýli arašidy s niečím nebezpečným a reaguje na ne:

"Reakcia sa môže týkať celého tela - pery vám môžu opuchnúť, môže sa objaviť svrbivá vyrážka a môžete mať problémy s dýchaním. Imunitný systém dieťaťa sa musí naučiť rozlišovať medzi jedlom a nebezpečnými baktériami, ktoré je potrebné držať mimo tela. Telo to robí tak, že vidí veci vo forme, v akej sa nachádzajú. Ak vidí arašidy v primerane veľkom množstve v črevách, začne ich považovať za bezpečnú potravinu a nevyvinie sa u neho alergia.“

Detská dietologička Mary Feeneyová z King's College London uviedla, že ich zistenia naznačujú, že na zníženie pravdepodobnosti vzniku alergie na arašidové maslo je vhodné dávať deťom trikrát týždenne vrchovatú čajovú lyžičku arašidového masla.

Upozornila, že bábätkám alebo deťom v predškolskom veku by sa nikdy nemali dávať celé alebo nasekané orechy, pretože hrozí riziko zadusenia. Dodala, že deti by mali byť v čase zavádzania arašidových výrobkov pripravené na pevnú stravu.

Profesor Gideon Lack z King's College London uviedol:

"Prínos zavádzania arašidových výrobkov do stravy detí klesá s ich vekom. To odráža skúsenosti z Izraela, kde sa arašidové výrobky bežne zavádzajú do stravy dojčiat v ranom veku a alergia na arašidy je zriedkavá. Na zabránenie vzniku alergie je len málo príležitostí. Zavedenie arašidových výrobkov vo veku štyroch až šiestich mesiacov by mohlo podstatne znížiť počet detí, u ktorých sa vyvinie alergia na arašidy."

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, theguardian.com, jacionline.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Gynekológovia radia: Toto počas menštruácie nikdy nerobte

Gynekológovia radia: Toto počas menštruácie nikdy nerobte

VČERA - 19:58Zdravie

​Bojujete pravidelne počas menštruácie s kŕčmi a bolesťou? Možno niečo robíte nesprávne.

Čo sa stane, ak sa dotknete ortuti? Odpoveď vás prekvapí

Čo sa stane, ak sa dotknete ortuti? Odpoveď vás prekvapí

VČERA - 18:18Zdravie

Všetci si spomíname na varovanie pred rozliatou ortuťou z teplomera. Prečo by sme sa tejto látky nemali dotýkať a čo hrozí, ak toto varovanie odignorujeme?

Vedci zistili, že takáto strava zlepšuje pamäť. Niektoré potraviny vás prekvapia

Vedci zistili, že takáto strava zlepšuje pamäť. Niektoré potraviny vás prekvapia

8:45 01.06.2023Zdravie

Zabúdate? Nová štúdia naznačuje, že možno potrebujete vo svojej strave viac červeného vína a čerešní.

Najčastejšie chyby, ktorých sa dopúšťate pri cvičení na stacionárnom bicykli

Najčastejšie chyby, ktorých sa dopúšťate pri cvičení na stacionárnom bicykli

18:05 31.05.2023Zdravie

Udržiavať si kondičku pomocou stacionárneho bicykla síce na prvý pohľad pôsobí ako jednoduchý cieľ, no mnohí ho zvyknú podceniť.

Hemoroidy môžu spočiatku pôsobiť bezpríznakovo. Ako vyzerá hemoroidálny atak?

Hemoroidy môžu spočiatku pôsobiť bezpríznakovo. Ako vyzerá hemoroidálny atak?

9:08 31.05.2023Zdravie

Ľudia by v prípade krvácanie nemali odkladať návštevu lekára, ktorý ochorenie správne identifikuje, vylúči rakovinu a prípadne zamedzí pokročilému štádiu.