• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 25.3.2023Meniny má Marián
10°Bratislava

Toto je najlepší typ práce pre duševné zdravie

  • 20:07 16.03.2023
  • Svet
Toto je najlepší typ práce pre duševné zdravie

Podmienky v práci dokážu výrazne ovplyvniť vaše fyzické aj psychické zdravie.

Zamestnania, ktoré umožňujú zamestnancom mať väčšiu kontrolu nad svojou prácou, sú lepšie pre ich duševné a fyzické zdravie. Ukázal to výskum publikovaný v odbornom časopise Journal of Applied Psychology.

Ak majú zamestnanci kontrolu nad svojou prácou, a to aj napriek vysokým nárokom, ich zdravie sa zlepšuje. Typickými spôsobmi, ako poskytnúť zamestnancom kontrolu, je nechať ich, aby si sami rozvrhli prácu, a umožniť im, aby rozhodovali o spôsobe vykonávania práce. Avšak zamestnania, ktoré kladú na zamestnancov obrovské nároky bez toho, aby im poskytli kontrolu nad vlastnou prácou, poškodzujú ich duševné zdravie.

Prvý autor štúdie Erik Gonzalez-Mulé uviedol, že keď sú pracovné požiadavky vyššie ako miera vlastnej kontroly nad prácou, alebo zamestnanci tieto požiadavky nedokážu zvládnuť, dochádza k zhoršeniu duševného zdravia a tým aj k zvýšeniu pravdepodobnosti úmrtia.

Štúdia skúmala 3 148 ľudí v americkom štáte Wisconsin, ktorí boli sledovaní počas 20 rokov. Gonzalez-Mulé vysvetlil cieľ štúdie:

"Skúmali sme, ako kontrola práce - alebo miera autonómie, ktorú majú zamestnanci v práci - a kognitívne schopnosti - alebo schopnosť ľudí učiť sa a riešiť problémy - ovplyvňujú to, ako pracovné stresory, ako je časový tlak alebo pracovné zaťaženie, ovplyvňujú duševné a fyzické zdravie a v konečnom dôsledku aj smrť. Zistili sme, že pracovné stresory častejšie spôsobujú depresiu a smrť v dôsledku pracovných miest, v ktorých majú pracovníci malú kontrolu, alebo u ľudí s nižšími kognitívnymi schopnosťami."

Možnosť mať väčšiu kontrolu nad svojou prácou však zlepšila fyzické a duševné zdravie. Inteligentnejší ľudia sa tiež dokázali prispôsobiť stresujúcejším pracovným miestam bez toho, aby ich to negatívne ovplyvnilo. Gonzalez-Mulé povedal:

"Domnievame sa, že je to preto, lebo kontrola práce a kognitívne schopnosti pôsobia ako zdroje, ktoré ľuďom pomáhajú vyrovnať sa s pracovnými stresormi. Kontrola práce umožňuje ľuďom nastaviť si vlastný rozvrh a určiť si priority práce tak, aby im pomohla dosiahnuť ich pracovné ciele, zatiaľ čo ľudia, ktorí sú inteligentnejší, sa dokážu lepšie prispôsobiť požiadavkám stresujúcej práce a vymyslieť spôsoby, ako sa so stresom vyrovnať."

Gonzalez-Mulé má pre manažérov túto radu:

"Manažéri by mali zamestnancom pracujúcim na náročných pracovných miestach poskytnúť väčšiu kontrolu a v zamestnaniach, kde to nie je možné, úmerne znížiť nároky. Napríklad umožniť zamestnancom, aby si sami stanovovali ciele alebo rozhodovali o tom, ako budú vykonávať svoju prácu, alebo skrátenie pracovného času zamestnancov by mohlo zlepšiť ich zdravie.

Organizácie by mali na náročné pracovné miesta vyberať ľudí s vysokými kognitívnymi schopnosťami. Týmto spôsobom budú profitovať zo zvýšeného pracovného výkonu spojeného s inteligentnejšími zamestnancami a zároveň budú mať zdravšiu pracovnú silu.”

Manažéri by podľa vedcov mali prispôsobovať aj znižovať požiadavky na zamestnancov, uvedomovať si kognitívne schopnosti zamestnancov na zvládanie požiadaviek a poskytovať autonómiu zamestnancom.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, psycnet.apa.org, eurekalert.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Keď bežné zvuky ničia život: Mizofónia trápi mnoho ľudí, niektorým robí zle aj zvuk dychu

Keď bežné zvuky ničia život: Mizofónia trápi mnoho ľudí, niektorým robí zle aj zvuk dychu

DNES - 20:37Zdravie

​Vyvolávajú vo vás niektoré zvuky úzkosť, znechutenie či intenzívny hnev?

Smrtiace vnútorné krvácanie: Nenápadný príznak, pri ktorom by vám mali blikať všetky kontrolky!

Smrtiace vnútorné krvácanie: Nenápadný príznak, pri ktorom by vám mali blikať všetky kontrolky!

DNES - 19:10Zdravie

Rakovina hrubého čreva môže v pokročilých štádiách viesť až k život ohrozujúcim príznakom, ako je vnútorné krvácanie. Tento nenápadný príznak ho spoľahlivo odhalí.

V USA sa šíri nebezpečná huba. Spôsobuje vážne infekcie až smrť, objavila sa aj v Európe

V USA sa šíri nebezpečná huba. Spôsobuje vážne infekcie až smrť, objavila sa aj v Európe

19:34 23.03.2023Zdravie

V amerických nemocniciach sa šíri potenciálne smrteľná huba. Spôsobuje vážne infekcie až smrť.

Bojíte sa únavy po zmene času? Toto musíte spraviť ešte tento týždeň

Bojíte sa únavy po zmene času? Toto musíte spraviť ešte tento týždeň

7:44 23.03.2023Zdravie

​Túto nedeľu (26. marca) dôjde k zmene zimného času na letný, čo mnohým pripraví nepríjemné chvíľky.

Ako vplýva jablčný ocot na psoriázu. Skutočne ju dokáže liečiť?

Ako vplýva jablčný ocot na psoriázu. Skutočne ju dokáže liečiť?

7:24 22.03.2023Zdravie

Jablčný ocot si mnohí ľudia trpiaci psoriázou nanášajú na telo a pokožku hlavy.