• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 4.6.2023Meniny má Lenka
12°Bratislava

V prsníku som pocítila zvláštny vnem, lekári mi zachránili život. Tento príznak neignorujte!

  • 20:43 15.03.2023
  • Aintree
V prsníku som pocítila zvláštny vnem, lekári mi zachránili život. Tento príznak neignorujte!

Dôchodkyňa opisuje zvláštny pocit, ktorý ju priviedol do nemocnice. Zároveň upozorňuje všetky ženy, že kontrola prsníkov by mala byť neoddeliteľnou súčasťou ich rozvrhu.

66-ročná Sue Makinová sa na dovolenke v Turecku stretla so zvláštnym pocitom. Neprestajne sa jej totiž zdalo, že ju „niečo ťahá za prsník“. Ešte pred dovolenkou zároveň stihla absolvovať preventívnu prehliadku na mamológii, po ktorej jej domov prišiel list s odporúčaním, aby sa dostavila na ďalšie vyšetrenie.

Keďže Makinová nebola doma, list za ňu prevzala jej dcéra, ktorá jej počas jej neprítomnosti dohodla návštevu v ambulancii. Po jej absolvovaní sa niekdajšia kancelárska pracovníčka dozvedela, že trpí rakovinou prsníka, ktorá sa už stihla rozšíriť do uzlín v podpazuší.

„Nespanikárila som, dokonca som ani neplakala, keď mi to oznámili. Len mi povedali, že je to 'v ranom štádiu, zatiaľ veľmi malé'. Do lekárov vkladám dôveru a riadim sa ich odporúčaniami,“ tvrdí stará mama štyroch vnúčat v rozhovore pre britský portál Liverpool Echo.

„Hneď mi napadlo, že chcem čím skôr zájsť do nemocnice, kde mi vyoperujú hrčku, absolvujem chemoterapiu a rádioterapiu, a vybavené, ide sa ďalej,“ pokračuje Makinová, ktorá už má priamu skúsenosť s onkologickými ochoreniami. V minulosti totiž porazila rakovinu štítnej žľazy.

Najťažšie pre Makinovú bolo oboznámiť s diagnózou rodinu. U dcéry však našla silnú podporu, keď jej povedala: „Mami, raz si to už dokázala, dokážeš to znova. Si silná žena.“ „Nakoplo ma to,“ tvrdí pacientka o slovách podpory. „Cítila som sa vinne, že si tým kvôli mne znovu musia prechádzať, ale vyvolalo to vo mne pozitívny pocit.“

Rakovina sa nevyhýba ani tým, ktorí ju už raz porazili

Keďže Sue v minulosti zistili cystu v prsníku, po nahmataní hrčky v Turecku si myslela, že ide o ďalší podobný útvar. Neskôr sa jej však v pravej časti dekoltu objavila jamka, „akoby ho niečo vťahovalo dnu“.

„Pred 15 rokmi som mala rakovinu štítnej žľazy, takže som si úprimne myslela, že to už mám za sebou, že ju znovu nechytím, čiže som sa vôbec nebála,“ vysvetľuje dôchodkyňa svoj počiatočný pokoj.

Makinovej malá hrčka sa rýchlo zväčšila. Z 13 milimetrov, ktoré jej lekári namerali po návrate z dovolenky, sa v priebehu troch týždňov zväčšila na 17 milimetrov. Podľa analýzy šlo o agresívny rýchlo rastúci druh, ktorý sa ťažšie lieči a častejšie vracia. „Vďakabohu, že som šla,“ hovorí Makinová o vyšetrení.

Britke z obce Aintree v Anglicku vyoperovali všetky zhubné metastázy. Lekári pritom potvrdili, že šlo o skoro diagnostikovanú rakovinu, ktorá sa teda s najvyššou pravdepodobnosťou nestihla rozšíriť do ďalších častí tela.

„Ostatným ženám by som poradila absolvovať každé vyšetrenie, ktoré sa ponúka,“ dodáva Makinová v rozhovore. „Niet lepšieho pocitu, než ako keď viete, že vás vyšetrili. Väčšinou vám nič nezistia, ale ak aj áno, tak máte tú najlepšiu šancu na vyliečenie.“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, liverpoolecho.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Bolesť alebo artritída? Týchto 6 znakov prezradí, či vám koleno signalizuje závažné ochorenie

Bolesť alebo artritída? Týchto 6 znakov prezradí, či vám koleno signalizuje závažné ochorenie

VČERA - 7:37Zdravie

Artritída neraz ako prvé postihuje kolenné kĺby. Ako však zistiť, či ide skutočne o toto vážne zápalové ochorenie?

Gynekológovia radia: Toto počas menštruácie nikdy nerobte

Gynekológovia radia: Toto počas menštruácie nikdy nerobte

19:58 02.06.2023Zdravie

​Bojujete pravidelne počas menštruácie s kŕčmi a bolesťou? Možno niečo robíte nesprávne.

Čo sa stane, ak sa dotknete ortuti? Odpoveď vás prekvapí

Čo sa stane, ak sa dotknete ortuti? Odpoveď vás prekvapí

18:18 02.06.2023Zdravie

Všetci si spomíname na varovanie pred rozliatou ortuťou z teplomera. Prečo by sme sa tejto látky nemali dotýkať a čo hrozí, ak toto varovanie odignorujeme?

Vedci zistili, že takáto strava zlepšuje pamäť. Niektoré potraviny vás prekvapia

Vedci zistili, že takáto strava zlepšuje pamäť. Niektoré potraviny vás prekvapia

8:45 01.06.2023Zdravie

Zabúdate? Nová štúdia naznačuje, že možno potrebujete vo svojej strave viac červeného vína a čerešní.

Najčastejšie chyby, ktorých sa dopúšťate pri cvičení na stacionárnom bicykli

Najčastejšie chyby, ktorých sa dopúšťate pri cvičení na stacionárnom bicykli

18:05 31.05.2023Zdravie

Udržiavať si kondičku pomocou stacionárneho bicykla síce na prvý pohľad pôsobí ako jednoduchý cieľ, no mnohí ho zvyknú podceniť.