Každý tretí Slovák nemá finančnú rezervu, pomôže prehodnotenie hospodárenia
- 9:06 07.03.2023
- Bratislava

Mesačne je možné ušetriť desiatky eur, ktoré poslúžia napríklad pri tvorbe rezervy.
Každá tretia slovenská domácnosť v súčasnosti pociťuje napätie vo svojom rodinnom rozpočte. Takmer každý tretí Slovák nemá finančnú rezervu a ani si ju netvorí. Vyplýva to z prieskumu 365.bank, podľa ktorej môže v takejto situácii pomôcť prehodnotiť hospodárenie domácnosti.
„Na začiatok je dobré spraviť si prehľad o tom, na čo a koľko míňame. Rodinné financie by v ideálnom prípade mali byť rozložené v pomere 40:30:20:10,“ priblížila Linda Valko Gáliková z 365.bank.
Na chod domácnosti a bežnú spotrebu by podľa tohto pravidla malo ísť približne 40 % mesačných príjmov. Splátky úverov, pôžičiek či hypotéky by nemali presiahnuť tretinu mzdy. Približne 20 % príjmu by malo smerovať na sporenie vrátane investovania. Zvyšná desatina by mala tvoriť rezervu na budúce neplánované výdavky alebo výpadok príjmu.
Ušetriť sa dá predovšetkým optimalizáciou bežných nákladov na spotrebu a domácnosť. Banka radí vyhýbať sa neuváženým nákupom, porovnávať ceny tovarov a služieb a vyberať si tie, ktoré sú cenovo výhodnejšie. „Peniaze by sme nemali míňať na veci, ktoré nepotrebujeme a rovnako by sme nemali zbytočne platiť za služby, ktoré nevyužívame, alebo nie sú vyslovene nevyhnutné. Prípadne môžeme nájsť ich výhodnejšie alternatívy,“ uviedla Valko Gáliková.
Výraznú sumu je možné ušetriť aj revíziou pôžičiek a ich konsolidáciou, resp. refinancovaním. Zvážiť by to mali tie domácnosti, ktoré napríklad čerpajú úvery z viacerých bánk či nebankoviek, splácajú dlh na kreditnej karte alebo dofinancovali hypotekárny úver spotrebným. Konsolidácia je opodstatnená vtedy, ak klient získa nižšiu mesačnú splátku.
Okrem výdavkov by mali domácnosti myslieť aj na vytváranie úspor. „Vhodné je pritom kombinovať viazané a neviazané sporenia s dlhodobým investovaním. Dôležité je pritom odkladať si pravidelne, hoci aj v malých sumách a na začiatku mesiaca,“ doplnila Valko Gáliková.

KDH: Vláda nedostatočne rieši problémy rodín s bývaním či pracovnými možnosťami
Jedným z problémov krajiny je, že mladí ľudia odchádzajú za prácou do zahraničia, pripomína KDH.

Bratislavské letisko vlani hospodárilo so ziskom takmer 2,5 milióna eur
Letisko M. R. Štefánika v Bratislave skončilo vlaňajší rok v zisku takmer 2,5 milióna eur.

Matovič kritizoval návrh Tomáša na zvýšenie dôchodkov rodičom za výchovu detí
Zrušený rodičovský dôchodok chce minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš nahradiť novelou zákona o sociálnom poistení, ktorá má tento výpadok kompenzovať.

SaS: Vláda by nemala zasahovať do druhého piliera a otvárať ho
Druhý pilier nemá byť zdrojom peňazí potrebných pre konsolidáciu.

Tomáš: Od roku 2026 by sa nemuseli rodičom starajúcim sa o deti znižovať dôchodky
Obdobie, keď sa jeden z rodičov staral o dieťa na materskej, respektíve rodičovskej dovolenke, by sa malo započítavať do dôchodku.