• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 6.6.2023Meniny má Norbert
16°Bratislava

Toto vám hrozí, ak si v práci robíte kávu. Mikrobiológovia odhalili otrasné skutočnosti

  • 7:28 06.03.2023
  • Liverpool
Toto vám hrozí, ak si v práci robíte kávu. Mikrobiológovia odhalili otrasné skutočnosti

Vedci varujú pred šírením baktérií na pracoviskách.

Mikrobiológovia upozorňujú zamestnancov, aby zlepšili svoju hygienu po tom, čo ich testy na zdieľaných kuchynských predmetoch preukázali veľké množstvo nebezpečných baktérií.

Britskí vedci našli na rýchlovarných kanviciach, dverách chladničiek, kávovaroch a tlačidlách mikrovlnných rúr baktérie, ktoré sa zvyčajne šíria prostredníctvom výkalov.

Adam Roberts, mikrobiológ z Liverpoolskej školy tropickej medicíny (LSTM), uviedol, že výsledky naznačujú, že ľudia si po návšteve toalety neumývajú ruky dosť dôkladne alebo si ruky neumývajú vôbec.

Roberts pre Liverpool Echo povedal: "Potenciálny následný účinok toho je, že ak sa tých istých povrchov dotkne osoba, ktorá je náchylnejšia na infekciu, môže byť vystavená riziku ochorenia."

Výtery odobraté zo spoločných kuchynských priestorov v kanceláriách a priestoroch pre stavebných robotníkov zistili prítomnosť niekoľkých rôznych druhov baktérií na predmetoch dennej potreby vrátane Escherichia coli (E.coli).

E.coli je bežná baktéria, ktorá môže viesť k celému radu gastrointestinálnych ochorení, ako sú hnačky a infekcie močových ciest. Mikrobiológovia objavili na troch predmetoch aj baktériu Pseudomonas, ktorá sa často spája s infekciami dýchacích ciest, ako je zápal pľúc.

Klebsiella pneumoniae, ktorá môže tiež spôsobiť zápal pľúc a šíri sa prostredníctvom výkalov, bola prítomná takmer na všetkých 11 kuchynských predmetoch.

Mikrobiológovia tiež uviedli, že na každom predmete bolo množstvo plesní, pričom najviac ich našli na kľučkách dverí chladničky. Najviac baktérií sa vyskytovalo na kľučkách dverí chladničiek, kávovaroch a rýchlovarných kanviciach, čo sú všetko predmety, ktorých sa pravdepodobne dotýkame niekoľkokrát denne.

Treba si uvedomiť, že tieto baktérie sú voľným okom neviditeľné, takže hoci tieto predmety môžu vyzerať čisto, v skutočnosti sú na nich rôzne mikróby. Roberts dodal: "Jednoduchým spôsobom, ako sa pokúsiť minimalizovať toto riziko, je čo najviac dodržiavať správnu hygienu rúk."

Britská štúdia bola súčasťou širšej kampane Jednoduché veci, ktorej cieľom je povzbudiť ľudí, aby pomohli znížiť šírenie chorôb, ako sú chrípka, norovírus a prechladnutie.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, liverpoolecho.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Endometrióza: Ako zmierniť nepríjemné príznaky

Endometrióza: Ako zmierniť nepríjemné príznaky

VČERA - 18:48Zdravie

Vďaka týmto tipom dokážete zmierniť príznaky endometriózy, ako sú bolesti a kŕče, ktoré vám znepríjemňujú každodenný život.

Lepší spánok i výkon v práci: Odhaľte tajomstvo hnedého šumu

Lepší spánok i výkon v práci: Odhaľte tajomstvo hnedého šumu

20:01 04.06.2023Zdravie

​O bielom šume počul už zrejme takmer každý. Ale hovorí vám niečo hnedý šum?

5 jedál, po ktorých rýchlo rastú vlasy

5 jedál, po ktorých rýchlo rastú vlasy

19:08 04.06.2023Zdravie

Vďaka týmto potravinám vám budú vlasy rásť rýchlejšie a zlepší sa aj ich kvalita.

Takto sa vysoký cholesterol prejaví na tvári: Ak to spozorujete, čo najskôr navštívte lekára

Takto sa vysoký cholesterol prejaví na tvári: Ak to spozorujete, čo najskôr navštívte lekára

18:00 04.06.2023Zdravie

Ak spozorujete tieto príznaky, neváhajte a navštívte svojho praktického lekára.