• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 25.6.2024Meniny má Tadeáš, Olívia
28°Bratislava

Títo ľudia by nemali nosiť smart hodinky a náramky, následky môžu byť fatálne

  • 20:12 08.03.2023
  • Salt Lake City
Títo ľudia by nemali nosiť smart hodinky a náramky, následky môžu byť fatálne

Obľúbené inteligentné zariadenia môžu spôsobiť pacientom ťažkosti.

Odborníci varovali, že ľudia s kardiostimulátorom môžu byť ohrození vážnymi komplikáciami, ak nosia inteligentné hodinky alebo náramky. Vedci zistili, že elektrické signály z prístrojov na sledovanie telesnej kondície môžu narušiť funkciu srdcových zariadení.

Kardiostimulátory sú malé elektrické zariadenia, ktoré sa chirurgicky implantujú do hrudníka pacienta a vysielajú elektrické signály, ktoré udržiavajú pravidelný tep srdca.

Inteligentné hodinky využívajú technológiu nazývanú bioimpedancia na sledovanie kondície používateľa. Vysielajú malý, nepostrehnuteľný elektrický prúd cez telo na meranie svalov, tukovej hmoty, úrovne stresu a životných funkcií.

Odborníci z Univerzity v Utahu uviedli, že tento prúd by mohol narušiť elektrické impulzy, ktoré udržiavajú správny chod kardiostimulátorov. Môže oklamať kardiostimulátory, aby si mysleli, že srdce bije správne, aj keď to tak v skutočnosti nie je.

Život mnohých pacientov závisí od kardiostimulátora. Jeho funkciu pritom môže narušiť smart zariadenie, upozorňuje spoluautor štúdie Benjamin Steinberg. "Ak toto rušenie trvá dlhší čas, pacient by mohol omdlieť alebo ešte horšie," uviedol Steinberg s tým, že následky môžu byť fatálne.

Inteligentné hodinky by tiež mohli ľuďom s vnútornými defibrilátormi spôsobiť bolestivý elektrický šok. Alarmujúce zistenia boli publikované v akademickom žurnále Heart Rhythm.

Podobne nebezpečné môžu byť inteligentné váhy a prstene

Výskumný tím poznamenal, že inteligentné prstene a váhy by mohli mať podobný vplyv na kardiostimulátory, hoci v porovnaní s inteligentnými hodinkami vykazovali nižšiu úroveň rušenia.

Vymenovali niekoľko zariadení, ktoré využívajú bioimpedančnú technológiu, ako napríklad inteligentné hodinky Samsung Galaxy Watch 4 a Empatica E4, váhy Fitbit Aria 2 a Withings Body Scan a inteligentný prsteň Moodmetric.

Vedci na základe ich zistení neodporúčajú používanie takýchto pomôcok u ľudí s kardiostimulátorom. Vedci hypotézy netestovali na skutočných ľuďoch, ale použili počítačové modely mužov a žien. Simulovali pritom elektrické prúdy, ktoré inteligentné zariadenia vydávajú.

Podľa výskumníkov je toto prvá štúdia, ktorá vyjadruje obavy z používania prístrojov s bioimpedančnou technológiou v súvislosti s kardiostimulátormi. Vedci chcú vykonať ďalšie bezpečné klinické štúdie na pacientoch, aby sa otestovalo, ako ich srdcové implantáty reagujú na smart zariadenia.

Pacienti s kardiostimulátorom by si mali dávať pozor pri používaní elektronických zariadení. Nemali by nosiť mobilný telefón v náprsnom vrecku a elektronické zariadenia by mali držať aspoň šesť centimetrov od kardiostimulátora.

Zdroj: Info.sk, TM, heartrhythmjournal.com, sciencedaily.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pozor na tieto špongie: Ich používaním ohrozujete svoje zdravie

Pozor na tieto špongie: Ich používaním ohrozujete svoje zdravie

VČERA - 20:29Zdravie

Vedci upozorňujú, že používanie hubiek môže mať nepriaznivé účinky, o ktorých sme doteraz nevedeli.

Po tejto hodine si viac do postele nelíhajte – môže to prispieť ku psychickým problémom

Po tejto hodine si viac do postele nelíhajte – môže to prispieť ku psychickým problémom

20:04 23.06.2024Zdravie

Spánok má súvis nielen s fyzickým, ale aj so psychickým zdravím. Ľudia, ktorí si do postele líhajú po tejto hodine, sú podľa lekárov náchylnejší na poruchy psychiky.

Ako sa človek prebudí z kómy: Toto sa v skutočnosti musí stať

Ako sa človek prebudí z kómy: Toto sa v skutočnosti musí stať

19:33 23.06.2024Zdravie

Ľudia môžu zostať v komatóznom stave niekoľko týždňov, mesiacov alebo dokonca rokov. Niektorým pacientom sa však stane, že sa náhle „prebudia".

8 zdravotných dôvodov prečo jesť čerešne

8 zdravotných dôvodov prečo jesť čerešne

17:42 23.06.2024Zdravie

Čerešne sú nielen chutné, ale aj veľmi zdravé ovocie s mnohými výhodami pre naše zdravie.

Na tieto lieky si v lete dajte pozor, ich užívanie treba kontrolovať

Na tieto lieky si v lete dajte pozor, ich užívanie treba kontrolovať

21:31 19.06.2024Zdravie

Pacienti, ktorí berú niektoré druhy bežne užívaných liekov, sú v lete vystavení vyššiemu riziku dehydratácie a citlivosti na teplo.