• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 4.6.2023Meniny má Lenka
12°Bratislava

Títo ľudia by nemali nosiť smart hodinky a náramky, následky môžu byť fatálne

  • 20:12 08.03.2023
  • Salt Lake City
Títo ľudia by nemali nosiť smart hodinky a náramky, následky môžu byť fatálne

Obľúbené inteligentné zariadenia môžu spôsobiť pacientom ťažkosti.

Odborníci varovali, že ľudia s kardiostimulátorom môžu byť ohrození vážnymi komplikáciami, ak nosia inteligentné hodinky alebo náramky. Vedci zistili, že elektrické signály z prístrojov na sledovanie telesnej kondície môžu narušiť funkciu srdcových zariadení.

Kardiostimulátory sú malé elektrické zariadenia, ktoré sa chirurgicky implantujú do hrudníka pacienta a vysielajú elektrické signály, ktoré udržiavajú pravidelný tep srdca.

Inteligentné hodinky využívajú technológiu nazývanú bioimpedancia na sledovanie kondície používateľa. Vysielajú malý, nepostrehnuteľný elektrický prúd cez telo na meranie svalov, tukovej hmoty, úrovne stresu a životných funkcií.

Odborníci z Univerzity v Utahu uviedli, že tento prúd by mohol narušiť elektrické impulzy, ktoré udržiavajú správny chod kardiostimulátorov. Môže oklamať kardiostimulátory, aby si mysleli, že srdce bije správne, aj keď to tak v skutočnosti nie je.

Život mnohých pacientov závisí od kardiostimulátora. Jeho funkciu pritom môže narušiť smart zariadenie, upozorňuje spoluautor štúdie Benjamin Steinberg. "Ak toto rušenie trvá dlhší čas, pacient by mohol omdlieť alebo ešte horšie," uviedol Steinberg s tým, že následky môžu byť fatálne.

Inteligentné hodinky by tiež mohli ľuďom s vnútornými defibrilátormi spôsobiť bolestivý elektrický šok. Alarmujúce zistenia boli publikované v akademickom žurnále Heart Rhythm.

Podobne nebezpečné môžu byť inteligentné váhy a prstene

Výskumný tím poznamenal, že inteligentné prstene a váhy by mohli mať podobný vplyv na kardiostimulátory, hoci v porovnaní s inteligentnými hodinkami vykazovali nižšiu úroveň rušenia.

Vymenovali niekoľko zariadení, ktoré využívajú bioimpedančnú technológiu, ako napríklad inteligentné hodinky Samsung Galaxy Watch 4 a Empatica E4, váhy Fitbit Aria 2 a Withings Body Scan a inteligentný prsteň Moodmetric.

Vedci na základe ich zistení neodporúčajú používanie takýchto pomôcok u ľudí s kardiostimulátorom. Vedci hypotézy netestovali na skutočných ľuďoch, ale použili počítačové modely mužov a žien. Simulovali pritom elektrické prúdy, ktoré inteligentné zariadenia vydávajú.

Podľa výskumníkov je toto prvá štúdia, ktorá vyjadruje obavy z používania prístrojov s bioimpedančnou technológiou v súvislosti s kardiostimulátormi. Vedci chcú vykonať ďalšie bezpečné klinické štúdie na pacientoch, aby sa otestovalo, ako ich srdcové implantáty reagujú na smart zariadenia.

Pacienti s kardiostimulátorom by si mali dávať pozor pri používaní elektronických zariadení. Nemali by nosiť mobilný telefón v náprsnom vrecku a elektronické zariadenia by mali držať aspoň šesť centimetrov od kardiostimulátora.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, heartrhythmjournal.com, sciencedaily.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Bolesť alebo artritída? Týchto 6 znakov prezradí, či vám koleno signalizuje závažné ochorenie

Bolesť alebo artritída? Týchto 6 znakov prezradí, či vám koleno signalizuje závažné ochorenie

VČERA - 7:37Zdravie

Artritída neraz ako prvé postihuje kolenné kĺby. Ako však zistiť, či ide skutočne o toto vážne zápalové ochorenie?

Gynekológovia radia: Toto počas menštruácie nikdy nerobte

Gynekológovia radia: Toto počas menštruácie nikdy nerobte

19:58 02.06.2023Zdravie

​Bojujete pravidelne počas menštruácie s kŕčmi a bolesťou? Možno niečo robíte nesprávne.

Čo sa stane, ak sa dotknete ortuti? Odpoveď vás prekvapí

Čo sa stane, ak sa dotknete ortuti? Odpoveď vás prekvapí

18:18 02.06.2023Zdravie

Všetci si spomíname na varovanie pred rozliatou ortuťou z teplomera. Prečo by sme sa tejto látky nemali dotýkať a čo hrozí, ak toto varovanie odignorujeme?

Vedci zistili, že takáto strava zlepšuje pamäť. Niektoré potraviny vás prekvapia

Vedci zistili, že takáto strava zlepšuje pamäť. Niektoré potraviny vás prekvapia

8:45 01.06.2023Zdravie

Zabúdate? Nová štúdia naznačuje, že možno potrebujete vo svojej strave viac červeného vína a čerešní.

Najčastejšie chyby, ktorých sa dopúšťate pri cvičení na stacionárnom bicykli

Najčastejšie chyby, ktorých sa dopúšťate pri cvičení na stacionárnom bicykli

18:05 31.05.2023Zdravie

Udržiavať si kondičku pomocou stacionárneho bicykla síce na prvý pohľad pôsobí ako jednoduchý cieľ, no mnohí ho zvyknú podceniť.