• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 6.6.2023Meniny má Norbert
16°Bratislava

V toaletnom papieri našli prekvapivé zložky. Tieto chemikálie sú spojené s rakovinou a neplodnosťou

  • 7:24 02.03.2023
  • Florida
V toaletnom papieri našli prekvapivé zložky. Tieto chemikálie sú spojené s rakovinou a neplodnosťou

Toaletný papier je podľa štúdie zdrojom “večných chemikálií”.

Toaletný papier, ktorý sa nachádza vo väčšine domácnostiach, sa ukázal ako prekvapivý zdroj "večných chemikálií" v odpadových vodách. Podľa štúdie uverejnenej v časopise Environmental Science & Technology Letters môže toaletný papier kontaminovať životné prostredie na celom svete perfluóralkylovými a polyfluóralkylovými látkami (PFAS).

Bežne sa PFAS nachádzajú v hasiacej pene, v leteckom palive a sú spojené s rôznymi ochoreniami, ako je rakovina semenníkov a obličiek. Existujú tisíce druhov PFAS, z ktorých mnohé nájdete v čistiacich prostriedkoch a kozmetike a značná časť končí v kanalizácii.

Autori štúdie, ktorí nedávno skúmali prítomnosť jedného z hlavných typov PFAS v biologickom odpade, sa rozhodli pokračovať vo svojom pátraní s toaletným papierom. Autori vysvetlili, že pri výrobe toaletného papiera sa PFAS často pridávajú počas procesu premeny dreva na buničinu. Papierne sú tak podľa štúdie známym zdrojom kontaminácie životného prostredia.

Zdrojom je nielen toaletný papier ale aj rolka

Autori zistili, že PFAS môže obsahovať nielen štandardný toaletný papier, ale aj rolky vyrobené z recyklovaného papiera, keďže môžu byť vyrobené z kontaminovaných vlákien.

Výskumníci požiadali dobrovoľnícku sieť študentov a profesorov, aby zozbierali toaletný papier predávaný v Severnej, Južnej a Strednej Amerike, ako aj v Afrike a západnej Európe. Okrem toho vyhodnotili vzorky odpadových vôd z ôsmich čističiek na Floride.

Potom extrahovali PFAS z častíc papiera aj z pevných častíc odpadu a analyzovali ich na prítomnosť 34 rôznych zlúčenín. Hlavnými látkami, ktoré našli, boli "diPAP" - prekurzorové zlúčeniny, ktoré sa môžu premeniť na iné druhy PFAS, ako napríklad potenciálne karcinogénnu perfluorooktanovú kyselinu (PFOA).

Po skombinovaní svojich výsledkov s údajmi o odpadových vodách z iných štúdií a zohľadnení spotreby toaletného papiera na obyvateľa vedci zistili, že toaletný papier je zodpovedný za približne 4 % najčastejšie sa vyskytujúceho typu diPAP v odpadových vodách USA a Kanady. Vo Švédsku sa však toto číslo vyšplhalo na 35 % a vo Francúzsku na 89 %.

PFAS obsahuje recyklovaný aj nerecyklovaný papier

"Napriek tomu, že Severoameričania používajú viac toaletného papiera ako obyvatelia mnohých iných krajín, vypočítané percentá naznačujú, že väčšina PFAS sa do odpadových vôd USA dostáva z kozmetiky, textilu, obalov potravín alebo iných zdrojov," uviedli autori.

V závere štúdie uviedli, že toaletný papier je zdrojom znečistenia PFAS v systémoch čistenia odpadových vôd a hlavným zdrojom znečistenia na niektorých miestach na svete.

Hoci vedci hodnotili nerecyklovaný aj recyklovaný toaletný papier, nehodnotili iné alternatívy, ako napríklad rolky na báze bambusu. Zistili však, že koncentrácia diPAP sa nelíšila v závislosti od obsahu recyklovaného materiálu.

Podľa vedcov bolo ich cieľom lepšie pochopiť zdroje PFAS, vyjadrili však nádej, že takýto výskum by mohol pomôcť ovplyvniť budúcu politiku v environmentálnej oblasti.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, sciencedaily.com, pubs.acs.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Endometrióza: Ako zmierniť nepríjemné príznaky

Endometrióza: Ako zmierniť nepríjemné príznaky

VČERA - 18:48Zdravie

Vďaka týmto tipom dokážete zmierniť príznaky endometriózy, ako sú bolesti a kŕče, ktoré vám znepríjemňujú každodenný život.

Lepší spánok i výkon v práci: Odhaľte tajomstvo hnedého šumu

Lepší spánok i výkon v práci: Odhaľte tajomstvo hnedého šumu

20:01 04.06.2023Zdravie

​O bielom šume počul už zrejme takmer každý. Ale hovorí vám niečo hnedý šum?

5 jedál, po ktorých rýchlo rastú vlasy

5 jedál, po ktorých rýchlo rastú vlasy

19:08 04.06.2023Zdravie

Vďaka týmto potravinám vám budú vlasy rásť rýchlejšie a zlepší sa aj ich kvalita.

Takto sa vysoký cholesterol prejaví na tvári: Ak to spozorujete, čo najskôr navštívte lekára

Takto sa vysoký cholesterol prejaví na tvári: Ak to spozorujete, čo najskôr navštívte lekára

18:00 04.06.2023Zdravie

Ak spozorujete tieto príznaky, neváhajte a navštívte svojho praktického lekára.