• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 24.6.2024Meniny má Ján
18°Bratislava

V toaletnom papieri našli prekvapivé zložky. Tieto chemikálie sú spojené s rakovinou a neplodnosťou

  • 7:24 02.03.2023
  • Florida
V toaletnom papieri našli prekvapivé zložky. Tieto chemikálie sú spojené s rakovinou a neplodnosťou

Toaletný papier je podľa štúdie zdrojom “večných chemikálií”.

Toaletný papier, ktorý sa nachádza vo väčšine domácnostiach, sa ukázal ako prekvapivý zdroj "večných chemikálií" v odpadových vodách. Podľa štúdie uverejnenej v časopise Environmental Science & Technology Letters môže toaletný papier kontaminovať životné prostredie na celom svete perfluóralkylovými a polyfluóralkylovými látkami (PFAS).

Bežne sa PFAS nachádzajú v hasiacej pene, v leteckom palive a sú spojené s rôznymi ochoreniami, ako je rakovina semenníkov a obličiek. Existujú tisíce druhov PFAS, z ktorých mnohé nájdete v čistiacich prostriedkoch a kozmetike a značná časť končí v kanalizácii.

Autori štúdie, ktorí nedávno skúmali prítomnosť jedného z hlavných typov PFAS v biologickom odpade, sa rozhodli pokračovať vo svojom pátraní s toaletným papierom. Autori vysvetlili, že pri výrobe toaletného papiera sa PFAS často pridávajú počas procesu premeny dreva na buničinu. Papierne sú tak podľa štúdie známym zdrojom kontaminácie životného prostredia.

Zdrojom je nielen toaletný papier ale aj rolka

Autori zistili, že PFAS môže obsahovať nielen štandardný toaletný papier, ale aj rolky vyrobené z recyklovaného papiera, keďže môžu byť vyrobené z kontaminovaných vlákien.

Výskumníci požiadali dobrovoľnícku sieť študentov a profesorov, aby zozbierali toaletný papier predávaný v Severnej, Južnej a Strednej Amerike, ako aj v Afrike a západnej Európe. Okrem toho vyhodnotili vzorky odpadových vôd z ôsmich čističiek na Floride.

Potom extrahovali PFAS z častíc papiera aj z pevných častíc odpadu a analyzovali ich na prítomnosť 34 rôznych zlúčenín. Hlavnými látkami, ktoré našli, boli "diPAP" - prekurzorové zlúčeniny, ktoré sa môžu premeniť na iné druhy PFAS, ako napríklad potenciálne karcinogénnu perfluorooktanovú kyselinu (PFOA).

Po skombinovaní svojich výsledkov s údajmi o odpadových vodách z iných štúdií a zohľadnení spotreby toaletného papiera na obyvateľa vedci zistili, že toaletný papier je zodpovedný za približne 4 % najčastejšie sa vyskytujúceho typu diPAP v odpadových vodách USA a Kanady. Vo Švédsku sa však toto číslo vyšplhalo na 35 % a vo Francúzsku na 89 %.

PFAS obsahuje recyklovaný aj nerecyklovaný papier

"Napriek tomu, že Severoameričania používajú viac toaletného papiera ako obyvatelia mnohých iných krajín, vypočítané percentá naznačujú, že väčšina PFAS sa do odpadových vôd USA dostáva z kozmetiky, textilu, obalov potravín alebo iných zdrojov," uviedli autori.

V závere štúdie uviedli, že toaletný papier je zdrojom znečistenia PFAS v systémoch čistenia odpadových vôd a hlavným zdrojom znečistenia na niektorých miestach na svete.

Hoci vedci hodnotili nerecyklovaný aj recyklovaný toaletný papier, nehodnotili iné alternatívy, ako napríklad rolky na báze bambusu. Zistili však, že koncentrácia diPAP sa nelíšila v závislosti od obsahu recyklovaného materiálu.

Podľa vedcov bolo ich cieľom lepšie pochopiť zdroje PFAS, vyjadrili však nádej, že takýto výskum by mohol pomôcť ovplyvniť budúcu politiku v environmentálnej oblasti.

Zdroj: Info.sk, TM, sciencedaily.com, pubs.acs.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Po tejto hodine si viac do postele nelíhajte – môže to prispieť ku psychickým problémom

Po tejto hodine si viac do postele nelíhajte – môže to prispieť ku psychickým problémom

VČERA - 20:04Zdravie

Spánok má súvis nielen s fyzickým, ale aj so psychickým zdravím. Ľudia, ktorí si do postele líhajú po tejto hodine, sú podľa lekárov náchylnejší na poruchy psychiky.

Ako sa človek prebudí z kómy: Toto sa v skutočnosti musí stať

Ako sa človek prebudí z kómy: Toto sa v skutočnosti musí stať

VČERA - 19:33Zdravie

Ľudia môžu zostať v komatóznom stave niekoľko týždňov, mesiacov alebo dokonca rokov. Niektorým pacientom sa však stane, že sa náhle „prebudia".

8 zdravotných dôvodov prečo jesť čerešne

8 zdravotných dôvodov prečo jesť čerešne

VČERA - 17:42Zdravie

Čerešne sú nielen chutné, ale aj veľmi zdravé ovocie s mnohými výhodami pre naše zdravie.

Na tieto lieky si v lete dajte pozor, ich užívanie treba kontrolovať

Na tieto lieky si v lete dajte pozor, ich užívanie treba kontrolovať

21:31 19.06.2024Zdravie

Pacienti, ktorí berú niektoré druhy bežne užívaných liekov, sú v lete vystavení vyššiemu riziku dehydratácie a citlivosti na teplo.

Pozor na tento druh ústnej vody: Môže zvyšovať riziko dvoch typov rakoviny

Pozor na tento druh ústnej vody: Môže zvyšovať riziko dvoch typov rakoviny

6:52 19.06.2024Zdravie

Vedci varujú spotrebiteľov, aby ústnu vodu nepoužívali každý deň.