• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 6.6.2023Meniny má Norbert
16°Bratislava

Maska na spanie má prekvapivý vplyv na pamäť, prejaví sa to na druhý deň

  • 21:18 01.03.2023
  • Svet
Maska na spanie má prekvapivý vplyv na pamäť, prejaví sa to na druhý deň

Nosenie masky na očiach počas spánku dokáže ovplyvniť funkciu pamäte po zobudení.

Väčšina ľudí nosí masku na očiach počas spánku, aby tak chránili oči pred svetlom. Ako ukázala štúdia uverejnená v časopise Sleep, že táto praktika nielenže zvyšuje kvalitu spánku, ale môže zlepšiť kognitívne funkcie na druhý deň. V dvoch experimentoch výskumníci zistili, že účastníci, ktorí spali s maskou na očiach, vykazovali na druhý deň lepšie kódovanie epizodickej pamäte a vyššiu bdelosť.

Kvalitný spánok je nevyhnutný pre zdravé fungovanie nášho mozgu a tela. Napríklad príliš málo spánku alebo nedostatok kvalitného spánku môže negatívne ovplyvniť naše fungovanie počas každodenných činností. Štúdie dokazujú, že jedným z faktorov, ktoré narúšajú spánok, je aj okolité svetlo.

Cyklus spánku a bdenia je regulovaný cyklom svetla a tmy. Ranné slnečné svetlo nám signalizuje, že máme byť bdelí a nočná tma nám signalizuje, že máme zaspať. Slnečné svetlo však nie je jediným zdrojom svetla, ktorý môže ovplyvniť náš spánok. Pouličné lampy a svetlo z elektroniky sa tiež môžu dostať k sietnici oka a ovplyvniť spánok.

Maska na spanie zlepšuje pamäť a bdelosť na druhý deň

Ľudia môžu pociťovať problémy so spaním najmä v letných mesiacoch, keď slnko vychádza už o štvrtej ráno. Budenie sa každý deň o štvrtej ráno nie je ideálne, preto sa vedci začali zaujímať o účinky masky na oči počas spania.

Výskumníci uskutočnili dva experimenty na zistenie vplyvu masky na oči na kognitívny výkon. V prvom dvojtýždňovom experimente bolo 89 účastníkov vo veku od 18 do 35 rokov. Počas jedného týždňa účastníci 5 nocí spali doma v s maskou na očiach a potom sa zúčastnili dvoch dní testovania. Počas kontrolného týždňa účastníci 5 nocí spali doma bez očnej masky a potom sa zúčastnili dvoch dní testovania.

Výskumníci zistili, že účastníci vykazovali lepší výkon v pamäťových testoch po nosení masky na očiach. Rýchlejšie reagovali aj v teste psychomotorickej bdelosti. Dokazuje to, že nosenie masky na spanie viedlo k lepšiemu kódovaniu epizodickej pamäte a vyššej bdelosti.

Dlhší spánok s pomalými vlnami

Druhý experiment zahŕňal 33 účastníkov vo veku 18 až 35 rokov. Tentoraz účastníci dve noci spali s maskou na oči a dve noci mali na očiach masku s výrezmi, takže oblasť očí nezakrývala žiadna látka. Účastníci spali doma s digitálnym meračom svetla umiestneným na vankúši a na hlave mali EEG čiapku na skúmanie spánkových fáz.

Výsledky kopírovali zistenia z prvého experimentu. Zaujímavé je, že účastníci nezaznamenali žiadne rozdiely v počte hodín spánku ani v kvalite spánku, či už spali s maskou na očiach alebo nie.

Výsledky však odhalili, že lepší výkon pri učení po nosení masky súvisel s dlhším časom spánku s pomalými vlnami. Podľa hypotézy synaptickej homeostázy aktivita pomalých vĺn obnovuje schopnosť mozgu kódovať nové informácie tým, že znižuje počet synapsií, ktoré boli posilnené počas bdenia. Hoci sa to v štúdii nepodarilo zmerať, vedci predpokladajú, že masky na oči mohli viesť k zvýšenej aktivite pomalých vĺn.

Autori tvrdia, že výsledky štúdie majú reálne dôsledky, najmä preto, že mnohé každodenné úlohy, ako napríklad riadenie auta, si vyžadujú, aby sme boli v strehu a vykonávali rýchle reakcie.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, academic.oup.com, neurologyadvisor.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Endometrióza: Ako zmierniť nepríjemné príznaky

Endometrióza: Ako zmierniť nepríjemné príznaky

VČERA - 18:48Zdravie

Vďaka týmto tipom dokážete zmierniť príznaky endometriózy, ako sú bolesti a kŕče, ktoré vám znepríjemňujú každodenný život.

Lepší spánok i výkon v práci: Odhaľte tajomstvo hnedého šumu

Lepší spánok i výkon v práci: Odhaľte tajomstvo hnedého šumu

20:01 04.06.2023Zdravie

​O bielom šume počul už zrejme takmer každý. Ale hovorí vám niečo hnedý šum?

5 jedál, po ktorých rýchlo rastú vlasy

5 jedál, po ktorých rýchlo rastú vlasy

19:08 04.06.2023Zdravie

Vďaka týmto potravinám vám budú vlasy rásť rýchlejšie a zlepší sa aj ich kvalita.

Takto sa vysoký cholesterol prejaví na tvári: Ak to spozorujete, čo najskôr navštívte lekára

Takto sa vysoký cholesterol prejaví na tvári: Ak to spozorujete, čo najskôr navštívte lekára

18:00 04.06.2023Zdravie

Ak spozorujete tieto príznaky, neváhajte a navštívte svojho praktického lekára.