• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 26.5.2024Meniny má Dušan
24°Bratislava

Čaputová a Radičová reagovali na útoky na moderátorku RTVS

  • 18:34 27.02.2023
  • Bratislava
Čaputová a Radičová reagovali na útoky na moderátorku RTVS

Útoky na novinárov za to, že si robia prácu, sú podľa prezidentky absolútne neprípustné.

Útoky na novinárov, ktorých dôvodom je ich práca, sú absolútne neprípustné. Na sociálnej sieti to zdôraznila prezidentka SR Zuzana Čaputová. Zároveň vyjadrila podporu redaktorke a moderátorke RTVS Marte Jančkárovej, ktorá čelila verbálnym útokom a vyhrážkam.

Prezidentka odsúdila konanie predstaviteľov strany Smer-SD, namierené nielen voči konkrétnej redaktorke, ale aj novinárom ako takým. „Keď politik vyhlási, že pôjde po nich, tak musí vedieť, že robí z ľudí terče a v internetovom dave budú nasledovať vulgárne vyhrážky a zastrašovanie. To, čo však útočiaci politici nevedia, je, či v tomto dave nebude aj niekto, kto svoju vyhrážku raz dokoná a zabije. Lebo k tomu vyhrážky smerujú,“ upozornila hlava štátu.

Vyzvala zároveň neustupovať zlu a nenávisti. „Jedno je jasné, kto neudrží sám seba v hraniciach slušnej politiky, nie je hoden spravovať túto krajinu,“ vyhlásila Čaputová.

Podľa Radičovej sú útoky na moderátorku RTVS neprípustným útokom na slobodu médií

Fakulta masmédií Paneurópskej vysokej školy v Bratislave (FM PEVŠ) odsudzuje bezprecedentné útoky na redaktorku a moderátorku verejnoprávnej inštitúcie RTVS Martu Jančkárovú. "Nenávistné útoky, navyše v období, kedy si pripomíname piate výročie brutálneho zavraždenia novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice, sú neprípustným útokom na slobodu médií, bezpečnosť novinárov a základné demokratické princípy existencie nášho štátu," uviedla pre TASR dekanka FM Iveta Radičová.

Zdôraznila, že útoky konkrétnych politikov a politikmi zjavne vyprovokovaných útočníkov na sociálnych sieťach prekročili akúkoľvek mieru tolerovateľnej slobodnej diskusie. „Verejnoprávna RTVS ako nezávislá inštitúcia nie je a nesmie byť v žiadnom prípade rukojemníkom akýchkoľvek politických síl,“ upozornila.

FM PEVŠ vyzvala Výbor pre kultúru a médiá NR SR, aby zaujal striktné odmietavé stanovisko k útokom voči redaktorke RTVS a jasne sformuloval výhrady voči politikom, eskalujúcim svojím správaním napätie v spoločnosti. „Zároveň žiadame poslancov parlamentu, vládu i ministerstvo kultúry, aby urýchlene otvorili diskusiu o možnej zvýšenej legislatívnej ochrane novinárov a slobody médií. Doteraz prijaté opatrenia nepovažujeme za dostačujúce,“ dodala dekanka FM PEVŠ.

Incident odsúdil Ústredný zväz židovských náboženských obcí (ÚZŽNO). Jeho predseda Richard Duda upozornil, že je dôsledkom neustále sa zvyšujúcej vulgarizácie verejného priestoru, na ktorom majú výrazný podiel politici, neváhajúci manipulovať verejnosť aj prostredníctvom expresívnych výrazov a vulgarizmov.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) začala trestné stíhanie vo veci vyhrážok voči redaktorke RTVS. Vec vyšetruje ako trestný čin nebezpečného vyhrážania. K výhražným e-mailom a telefonátu došlo podľa RTVS po minulotýždňovej relácii Sobotné dialógy, ktorej hostkou bola prezidentka SR Zuzana Čaputová, a po relácii odvysielanej 25. februára, do ktorej sa dostavil namiesto pozvaného politika Smeru-SD Mariána Kéryho nepozvaný politik Smeru-SD Ľuboš Blaha, čo RTVS odmietla a uplatnila štandardný postup tzv. prázdneho kresla.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Baza má veľa prospešných látok, no niektoré jej časti môžu spôsobiť ťažkosti

Baza má veľa prospešných látok, no niektoré jej časti môžu spôsobiť ťažkosti

DNES - 19:09Domáce

Baza čierna obsahuje množstvo živín a zdraviu prospešných látok. Niektoré jej časti však môžu spôsobiť ťažkosti.

Hnutie Slovensko navrhuje nový trestný čin hanobenia symbolov SR a EÚ

Hnutie Slovensko navrhuje nový trestný čin hanobenia symbolov SR a EÚ

DNES - 17:32Domáce

Poslanci Národnej rady SR z klubu Slovensko, Za ľudí, KÚ navrhujú zaviesť nový trestný čin hanobenia štátnych symbolov Slovenskej republiky a symbolov Európskej únie.

Neliečená alergická nádcha môže prejsť do astmy či ďalších komplikácií

Neliečená alergická nádcha môže prejsť do astmy či ďalších komplikácií

DNES - 16:49Domáce

Neliečená alebo neadekvátne liečená alergická nádcha môže prejsť do astmy či ďalších zdravotných komplikácií.

Video: Michal Kovačič v živom vysielaní prehovoril o tom, čo sa deje v TV Markíza

Video: Michal Kovačič v živom vysielaní prehovoril o tom, čo sa deje v TV Markíza

DNES - 15:31Domáce

Michal Kovačič divákom vysvetlil, prečo chce vedenie Markízy zrušiť vysielanie relácie Na telo.

SHMÚ varuje: V týchto okresoch hrozia prívalové povodne

SHMÚ varuje: V týchto okresoch hrozia prívalové povodne

DNES - 14:55Domáce

V dvoch okresoch môže dôjsť k rozvodneniu tokov