• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 6.6.2023Meniny má Norbert
16°Bratislava

Zlý spánok strojnásobuje riziko tejto choroby

  • 20:41 25.02.2023
  • Svet
Zlý spánok strojnásobuje riziko tejto choroby

Nekvalitný spánok môže mať za následok viac než len únavu.

Z rozsiahlej štúdie vyplýva, že nedostatočný spánok môže strojnásobiť riziko srdcových ochorení, ukázala rozsiahla štúdia publikovaná v akademickom žurnále Scientific Reports. Ľudia s vyšším rizikom srdcových ochorení často hlásia nižšiu spokojnosť so spánkom, pocit ospalosti počas dňa, nižšiu kvalitu spánku alebo celkovo menej spánku.

Výskumu sa zúčastnilo takmer 7 000 dospelých, ktorých sa pýtali na ich spánkový režim a anamnézu srdcových ochorení. Niektorí mali na sebe aj zariadenie, ktoré meralo ich spánkovú aktivitu.

Prvá autorka štúdie Soomi Lee povedala: „Toto je jedna z prvých štúdií, ktorá ukazuje, že medzi dobre fungujúcimi dospelými v strednom veku môže viacero problémov so spánkom zvýšiť riziko srdcových chorôb.“ Podľa Lee by komplexné meranie zdravia spánku malo pomôcť stanoviť riziko srdcových chorôb.

Zlý spánok súvisí so stuhnutými tepnami

Jedným zo spôsobov, ako môže byť zlý spánok spojený s ochorením srdca, je arteriálna stuhnutosť. Menej ako sedem alebo viac ako osem hodín spánku môže spôsobiť arteriálnu stuhnutosť, ktorá vedie k ochoreniu srdca alebo mozgovej príhode, zistila predchádzajúca štúdia.

U účastníkov, ktorí spali viac ako osem hodín denne, bolo riziko vzniku plaku vo vnútri tepien o 39 % vyššie. U tých, ktorí spali menej ako šesť hodín, sa pravdepodobnosť zvýšila na 54 %.

Z toho vyplýva, že ľudia, ktorí spia viac ako osem hodín alebo menej ako sedem hodín, sú vystavení vyššiemu riziku srdcových ochorení alebo mŕtvice. Dĺžka spánku môže byť pre kardiovaskulárne zdravie rovnako dôležitá ako cvičenie a strava.

Koľko spánku potrebujeme?

To, koľko spánku potrebujeme, súvisí s faktormi, ako je vek. Odporúčania pre dospelých sú väčšinou sedem až deväť hodín spánku za noc, avšak mnohí ľudia spia menej ako šesť hodín.

Štúdie ukázali, že ľudia, ktorí si nedoprajú dostatok spánku, sú vystavení väčšiemu riziku vysokého krvného tlaku, srdcových ochorení, cukrovky, obezity, psychických problémov a predčasnej smrti.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, sciencedaily.com, nature.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Endometrióza: Ako zmierniť nepríjemné príznaky

Endometrióza: Ako zmierniť nepríjemné príznaky

VČERA - 18:48Zdravie

Vďaka týmto tipom dokážete zmierniť príznaky endometriózy, ako sú bolesti a kŕče, ktoré vám znepríjemňujú každodenný život.

Lepší spánok i výkon v práci: Odhaľte tajomstvo hnedého šumu

Lepší spánok i výkon v práci: Odhaľte tajomstvo hnedého šumu

20:01 04.06.2023Zdravie

​O bielom šume počul už zrejme takmer každý. Ale hovorí vám niečo hnedý šum?

5 jedál, po ktorých rýchlo rastú vlasy

5 jedál, po ktorých rýchlo rastú vlasy

19:08 04.06.2023Zdravie

Vďaka týmto potravinám vám budú vlasy rásť rýchlejšie a zlepší sa aj ich kvalita.

Takto sa vysoký cholesterol prejaví na tvári: Ak to spozorujete, čo najskôr navštívte lekára

Takto sa vysoký cholesterol prejaví na tvári: Ak to spozorujete, čo najskôr navštívte lekára

18:00 04.06.2023Zdravie

Ak spozorujete tieto príznaky, neváhajte a navštívte svojho praktického lekára.