• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 16.6.2024Meniny má Blanka, Bianka
21°Bratislava

Toto sa stane s tvárou dieťaťa, keď jeho matka pije pred alebo počas tehotenstva

  • 19:07 24.02.2023
  • Rotterdam
Toto sa stane s tvárou dieťaťa, keď jeho matka pije pred alebo počas tehotenstva

Dokonca aj pohár vína týždenne má vplyv na črty tváre dieťaťa.

Už jeden pohár vína týždenne počas tehotenstva je spojený s trvalými zmenami tváre dieťaťa. Ukázala to štúdia publikovaná v akademickom žurnále Human Reproduction, ktorá naznačuje, že alkohol u matky môže ovplyvniť aj kognitívne schopnosti detí.

Holandskí vedci skúmali 200 čŕt tváre u viac ako 5 600 detí školského veku pomocou 3D zobrazovania a algoritmu umelej inteligencie. Zistili rozdiely medzi črtami tváre detí, ktorých matky počas tehotenstva pili alkohol, a detí, ktoré alkohol nepili.

Pitie len 12 ml alkoholu týždenne bolo spojené s trvalými zmenami v tvári dieťaťa. Prenatálne vystavenie alkoholu malo za následok, že deti mali viac vyčnievajúcu bradu v porovnaní s deťmi matiek, ktoré počas tehotenstva vôbec nepili.

Keď sa prenatálna expozícia alkoholu u detí zvyšuje zľava doprava, zmeny čŕt sú výraznejšie, čo je vidieť červenou farbou (ukazuje rysy prehlbujúce sa dovnútra) alebo modrou farbou (ukazuje vyčnievajúce rysy), Foto: Human Reproduction

Vystavenie alkoholu v maternici sa spájalo aj s kratším nosom, ktorý bol mierne vytočený nahor a s miernou regresiou oblasti pod očami. Čím viac alkoholu matky počas tehotenstva konzumovali, tým výraznejšie sa prejavili zmeny v tvári.

Zdá sa, že tento účinok sa s vekom oslaboval, pričom zmeny na tvári v skupine 13-ročných boli menej výrazné ako v skupine 9-ročných.

Ženy by mali vylúčiť alkohol niekoľko mesiacov pred otehotnením

Väčšina matiek, ktoré pili počas tehotenstva, pila aj tri mesiace pred otehotnením. Vedci vo výskume napísali:

"Naša štúdia naznačuje, že ženy, ktoré sú tehotné alebo chcú čoskoro otehotnieť, by mali prestať konzumovať alkohol niekoľko mesiacov pred počatím a úplne počas tehotenstva, aby sa vyhli nepriaznivým zdravotným následkom u potomkov."

Ťažké pitie alkoholu v tehotenstve má za následok fetálny alkoholový syndróm. Deti s touto diagnózou majú charakteristické zmeny tváre, kognitívnych schopností a správania dieťaťa. Vedúci štúdie Gennadij Roščupkin, epidemiológ z Erasmus Medical Centre v Holandsku, uviedol:

"Tvár by som nazval 'zrkadlom zdravia', pretože odráža celkový zdravotný stav dieťaťa. Vystavenie dieťaťa alkoholu pred narodením môže mať výrazné nepriaznivé účinky na jeho zdravotný vývoj, a ak matka pravidelne pije veľké množstvo alkoholu, môže to mať za následok fetálny alkoholový syndróm, ktorý sa odráža v tvári dieťaťa."

Deti s týmto syndrómom majú zvyčajne veľmi tenkú hornú peru, hladkú kožu medzi nosom a hornou perou (philtrum), menšie oči a dohora otočený nos. Často majú problémy so sústredením, pamäťou, majú problémy s úlohami v škole a so socializáciou.

Jedna z predchádzajúcich štúdií ukázala, že menej ako 70 ml alkoholu týždenne počas tehotenstva malo vplyv na vývoj detí. Táto štúdia je prvou, ktorá sa zaoberá konzumáciou alkoholu na úrovni 12 ml týždenne. Zdravotnícki pracovníci tvrdia, že neexistuje množstvo alkoholu, ktoré by bolo úplne bez následkov, pokiaľ ide o vývoj nenarodeného dieťaťa.

Zdroj: Info.sk, TM, academic.oup.com, sciencedaily.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ak ste mali nadváhu v tomto veku, musíte byť na pozore. Hrozí vám smrteľné ochorenie

Ak ste mali nadváhu v tomto veku, musíte byť na pozore. Hrozí vám smrteľné ochorenie

DNES - 13:40Zdravie

Ženy, ktoré mali v istom období života vyššiu váhu, sú rizikové, aj keď neskôr schudli.

Nenápadná prísada zhoršuje vysychanie pokožky, na toto si dajte pozor

Nenápadná prísada zhoršuje vysychanie pokožky, na toto si dajte pozor

19:37 13.06.2024Zdravie

Prísada, ktorá sa bežne používa pri varení, môže viesť k zhoršeniu príznakov ekzému.

Príčina zápalu v črevách odhalená: Vedci hovoria o svätom grále

Príčina zápalu v črevách odhalená: Vedci hovoria o svätom grále

19:51 11.06.2024Zdravie

Lekári hovoria o „svätom grále“ všetkých zápalových ochorení čriev. Prelom v liečbe pomôže miliónom pacientov po celom svete.

 Lieky je vhodné mať počas letu v príručnej batožine

Lieky je vhodné mať počas letu v príručnej batožine

14:30 08.06.2024Zdravie

Lieky nie je vhodné mať počas letu v podpalubnej batožine. Na všetkých letiskách s ňou nemusia zaobchádzať citlivo.

Peľ tráv bude dominovať až do júla, jeho koncentrácie ovplyvňujú zrážky

Peľ tráv bude dominovať až do júla, jeho koncentrácie ovplyvňujú zrážky

16:41 05.06.2024Zdravie

Peľ tráv z čeľade lipnicovitých stále dominuje v ovzduší na celom území Slovenska a bude aj naďalej.