• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 26.5.2024Meniny má Dušan
21°Bratislava

Krajniak: Obedy zadarmo súčasná vláda nikdy nezrušila

  • 13:44 12.02.2023
  • Bratislava
Krajniak: Obedy zadarmo súčasná vláda nikdy nezrušila

Tzv. obedy zadarmo súčasná vláda nikdy nezrušila. Uviedol to dočasne poverený minister práce a podpredseda strany Sme rodina Milan Krajniak v diskusii s opozičným poslancom Národnej rady (NR) SR Ladislavom Kamenický (Smer-SD) v relácii televízie TA3 V Politike.

Nikdy sme nezrušili obedy zadarmo. Nie, že sa vraciame k tomu, čo bolo. Práve naopak, my okrem zvýšeného daňového bonusu, ktorý sa teraz zvýšil na 140 eur na dieťa, ideme opäť poskytovať aj príspevok na stravu. My ešte viac rozširujeme možnosti, ktoré doteraz boli. Deväťdesiat percent rodičov si vybralo daňový bonus, pretože ho môžu poberať aj v letných mesiacoch a počas zimných a jarných prázdnin,“ spresnil Krajniak. Možnosť dostať okrem daňového bonusu aj príspevok na stravu pre dieťa prešla podľa neho tento týždeň v NR SR ústavnou väčšinou.

Kamenický upozornil, že súčasná vláda po svojom nástupe zobrala nárok na obed zadarmo asi pre 450.000 detí. „Strana Smer-SD preto tento týždeň návrh novely v parlamente podporila. Je nám jedno, kto návrh na obedy zadarmo v parlamente predložil, hlasovali sme zaň, lebo je to dobré opatrenie,“ poznamenal opozičný poslanec.

Vláda v minulosti podľa ministra nemohla zaviesť plošné dotovanie obedov pre deti, pretože nový minister školstva až na konci minulého roka zvýšil finančné pásma (na dotáciu na stravu) pre jednotlivé základné školy. „Okamžite, ako to minister školstva urobil, sme v januári zvýšili aj príspevok na stravu a rozšírili okruh tých, ktorí ho môžu poberať,“ vysvetlil Krajniak. Za posledný rok podľa jeho slov „vláda urobila najmasívnejší krok v tom, akú podporu rodiny s deťmi môžu dostať“.

Kamenický ho však upozornil, že zvýšenie daňového bonusu a sociálna politika súčasnej vlády núti samosprávy zvyšovať (aj rodinám) rôzne miestne dane a poplatky. „Vy rodinám jednou rukou dávate a druhou im beriete,“ dodal na Krajniakovu adresu opozičný poslanec.

To, či by sa na financovanie obedov zadarmo dali použiť aj zdroje z bankového odvodu, sa dozvieme na tejto alebo budúcej schôdzi NR SR,“ informoval Krajniak. Banky podľa Kamenického „nemajú čo plakať, mali rekordné zisky“. „Keby sa zaviedol klasický odvod na základe mimoriadneho odvodu pre finančné inštitúcie, tak stále by bankám zostalo trištvrte miliardy eur zisku,“ uzavrel Kamenický.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Musk plánuje najväčší superpočítač pre spustenie xAI

Musk plánuje najväčší superpočítač pre spustenie xAI

DNES - 16:18Ekonomické

Americký miliardár a technologický magnát Elon Musk plánuje postaviť superpočítač s názvom "gigafactory of compute" na podporu vývoja jeho startupu s umelou inteligenciou xAI.

Saková: Ľudia pracujúci v noci by mali mať odmeny na úrovni krajín EÚ

Saková: Ľudia pracujúci v noci by mali mať odmeny na úrovni krajín EÚ

DNES - 13:47Ekonomické

Dôvodom je, že Slovensko má najväčší podiel nočnej práce v rámci EÚ.

ÚMS varuje rezort financií pred rozpadom rozpočtov samospráv

ÚMS varuje rezort financií pred rozpadom rozpočtov samospráv

12:45 24.05.2024Ekonomické

Samosprávy dostanú menej peňazí, ako očakávali. Ak vláda SR nezačne seriózne rokovať so samosprávami, rozpočty miest a obcí pre rok 2024 sa rozpadnú.

Tri banky hlásia veľké výpadky: Tieto služby nebudú fungovať celý deň

Tri banky hlásia veľké výpadky: Tieto služby nebudú fungovať celý deň

21:20 23.05.2024Ekonomické

Klienti nebudú mať dostupné viaceré služby.

Z trhu sťahujú nebezpečnú potravinu, táto skupina ľudí ju nesmie konzumovať

Z trhu sťahujú nebezpečnú potravinu, táto skupina ľudí ju nesmie konzumovať

19:37 23.05.2024Ekonomické

Pre mnohých zákazníkov je potravina mimoriadne nebezpečná.