• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 26.5.2024Meniny má Dušan
21°Bratislava

Heger je kvôli pomoci pre Ukrajinu ochotný meniť Ústavu, Naď varuje pred ďalšou expanziou Ruska

  • 19:07 10.02.2023
  • Bratislava
Heger je kvôli pomoci pre Ukrajinu ochotný meniť Ústavu, Naď varuje pred ďalšou expanziou Ruska

Slovensko začne rokovať o darovaní stíhačiek Mig-29 na Ukrajinu, a to na vnútropolitickej úrovni, ale aj s Európskou komisiou a Ukrajinou.

Vyplýva to z vyjadrenia dočasne povereného premiéra Eduarda Hegera (OĽANO) na piatkovej tlačovej konferencii. O dodanie stíhačiek vo štvrtok (9. 2.) požiadal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Heger zdôraznil, že stíhačky Mig-29 sú vyradené a Slovensko ich nemôže používať. „Práve tieto vyradené migy môžu zachrániť nevinné životy na Ukrajine,“ povedal. Zopakoval, že stroje môže Slovensku preplatiť Európska únia. „Každá pomoc, ktorú takýmto spôsobom poskytujeme, je uhradená z Európskeho mierového nástroja,“ priblížil.

Informoval, že vláda rokuje s ústavnými právnikmi o možnostiach, ako vykonať jednotlivé kroky, keďže súčasný kabinet je len dočasne poverený a má oklieštené právomoci. V prípade, že by bolo potrebné meniť Ústavu SR alebo prijať ústavný zákon na pomoc Ukrajine, nevidí v tom problém. Parlament je podľa jeho slov funkčný a schopný prijímať zákony.

Skritizoval lídra opozičného Smeru-SD Roberta Fica, ktorý je proti dodávaniu zbraní na Ukrajinu a k darovaniu stíhačiek inicioval aj mimoriadnu schôdzu parlamentu. „Poslať deky ľuďom, keď zomierajú, je cynické,“ skonštatoval. Označil ho za „hlasnú trúbu ruskej propagandy“. Vyzval tiež šéfa mimoparlamentného Hlasu-SD Petra Pellegriniho, aby zodpovedal, ako sa k tejto téme postaví.

Hlas-SD od začiatku vojenského konfliktu na Ukrajine zdôrazňuje, že náš bezprostredný sused má právo na obranu pred ruskou inváziou, vrátane zahraničnej vojenskej pomoci,“ reagovala strana. Akákoľvek vojenská pomoc zo strany SR, vrátane vývozu stíhačiek Mig-29, však podľa nej musí byť súčasťou kolektívneho rozhodnutia na úrovni NATO a EÚ a nesmie ohroziť obranyschopnosť samotného Slovenska. Hlas-SD tiež podotkol, že požiadavku kolektívneho rozhodnutia pri vývoze stíhačiek vznieslo v týchto dňoch aj Poľsko.

Dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) zdôraznil, že je v národnom záujme SR, aby Ukrajina bola demokratickou slobodnou krajinou. Upozornil na riziko, že by sa Rusko rozhodlo pokračovať ďalej na západ. Zopakoval, že o ďalšom balíku pomoci Ukrajine sa ešte rokuje a nie je zatiaľ finálne rozhodnutie.

LIVE

Tlačová konferencia predsedu vlády SR Eduarda Hegera a ministra obrany SR Jaroslava Naďa

Uverejnil používateľ Úrad vlády Slovenskej republiky Piatok 10. februára 2023

Zelenskyj počas stretnutia s Hegerom na samite EÚ v Bruseli oficiálne požiadal Slovensko o dodanie stíhačiek Mig-29 na obranu pred ruskou agresiou. Heger povedal, že Slovensko urobí maximum, aby tejto požiadavke vyhovelo.

Smer inicioval mimoriadnu schôdzu v parlamente v súvislosti so stíhačkami Mig-29. Chce presadiť uznesenie, ktorým parlament vysloví nesúhlas s posielaním zbraní na Ukrajinu z dôvodu protiústavnosti.

Zdroj: Info.sk, TASR, Video: facebook.com/UradVladySR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Baza má veľa prospešných látok, no niektoré jej časti môžu spôsobiť ťažkosti

Baza má veľa prospešných látok, no niektoré jej časti môžu spôsobiť ťažkosti

DNES - 19:09Domáce

Baza čierna obsahuje množstvo živín a zdraviu prospešných látok. Niektoré jej časti však môžu spôsobiť ťažkosti.

Hnutie Slovensko navrhuje nový trestný čin hanobenia symbolov SR a EÚ

Hnutie Slovensko navrhuje nový trestný čin hanobenia symbolov SR a EÚ

DNES - 17:32Domáce

Poslanci Národnej rady SR z klubu Slovensko, Za ľudí, KÚ navrhujú zaviesť nový trestný čin hanobenia štátnych symbolov Slovenskej republiky a symbolov Európskej únie.

Neliečená alergická nádcha môže prejsť do astmy či ďalších komplikácií

Neliečená alergická nádcha môže prejsť do astmy či ďalších komplikácií

DNES - 16:49Domáce

Neliečená alebo neadekvátne liečená alergická nádcha môže prejsť do astmy či ďalších zdravotných komplikácií.

Video: Michal Kovačič v živom vysielaní prehovoril o tom, čo sa deje v TV Markíza

Video: Michal Kovačič v živom vysielaní prehovoril o tom, čo sa deje v TV Markíza

DNES - 15:31Domáce

Michal Kovačič divákom vysvetlil, prečo chce vedenie Markízy zrušiť vysielanie relácie Na telo.

SHMÚ varuje: V týchto okresoch hrozia prívalové povodne

SHMÚ varuje: V týchto okresoch hrozia prívalové povodne

DNES - 14:55Domáce

V dvoch okresoch môže dôjsť k rozvodneniu tokov