• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 17.6.2024Meniny má Adolf
15°Bratislava

Heger je kvôli pomoci pre Ukrajinu ochotný meniť Ústavu, Naď varuje pred ďalšou expanziou Ruska

  • 19:07 10.02.2023
  • Bratislava
Heger je kvôli pomoci pre Ukrajinu ochotný meniť Ústavu, Naď varuje pred ďalšou expanziou Ruska

Slovensko začne rokovať o darovaní stíhačiek Mig-29 na Ukrajinu, a to na vnútropolitickej úrovni, ale aj s Európskou komisiou a Ukrajinou.

Vyplýva to z vyjadrenia dočasne povereného premiéra Eduarda Hegera (OĽANO) na piatkovej tlačovej konferencii. O dodanie stíhačiek vo štvrtok (9. 2.) požiadal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Heger zdôraznil, že stíhačky Mig-29 sú vyradené a Slovensko ich nemôže používať. „Práve tieto vyradené migy môžu zachrániť nevinné životy na Ukrajine,“ povedal. Zopakoval, že stroje môže Slovensku preplatiť Európska únia. „Každá pomoc, ktorú takýmto spôsobom poskytujeme, je uhradená z Európskeho mierového nástroja,“ priblížil.

Informoval, že vláda rokuje s ústavnými právnikmi o možnostiach, ako vykonať jednotlivé kroky, keďže súčasný kabinet je len dočasne poverený a má oklieštené právomoci. V prípade, že by bolo potrebné meniť Ústavu SR alebo prijať ústavný zákon na pomoc Ukrajine, nevidí v tom problém. Parlament je podľa jeho slov funkčný a schopný prijímať zákony.

Skritizoval lídra opozičného Smeru-SD Roberta Fica, ktorý je proti dodávaniu zbraní na Ukrajinu a k darovaniu stíhačiek inicioval aj mimoriadnu schôdzu parlamentu. „Poslať deky ľuďom, keď zomierajú, je cynické,“ skonštatoval. Označil ho za „hlasnú trúbu ruskej propagandy“. Vyzval tiež šéfa mimoparlamentného Hlasu-SD Petra Pellegriniho, aby zodpovedal, ako sa k tejto téme postaví.

Hlas-SD od začiatku vojenského konfliktu na Ukrajine zdôrazňuje, že náš bezprostredný sused má právo na obranu pred ruskou inváziou, vrátane zahraničnej vojenskej pomoci,“ reagovala strana. Akákoľvek vojenská pomoc zo strany SR, vrátane vývozu stíhačiek Mig-29, však podľa nej musí byť súčasťou kolektívneho rozhodnutia na úrovni NATO a EÚ a nesmie ohroziť obranyschopnosť samotného Slovenska. Hlas-SD tiež podotkol, že požiadavku kolektívneho rozhodnutia pri vývoze stíhačiek vznieslo v týchto dňoch aj Poľsko.

Dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) zdôraznil, že je v národnom záujme SR, aby Ukrajina bola demokratickou slobodnou krajinou. Upozornil na riziko, že by sa Rusko rozhodlo pokračovať ďalej na západ. Zopakoval, že o ďalšom balíku pomoci Ukrajine sa ešte rokuje a nie je zatiaľ finálne rozhodnutie.

LIVE

Tlačová konferencia predsedu vlády SR Eduarda Hegera a ministra obrany SR Jaroslava Naďa

Uverejnil používateľ Úrad vlády Slovenskej republiky Piatok 10. februára 2023

Zelenskyj počas stretnutia s Hegerom na samite EÚ v Bruseli oficiálne požiadal Slovensko o dodanie stíhačiek Mig-29 na obranu pred ruskou agresiou. Heger povedal, že Slovensko urobí maximum, aby tejto požiadavke vyhovelo.

Smer inicioval mimoriadnu schôdzu v parlamente v súvislosti so stíhačkami Mig-29. Chce presadiť uznesenie, ktorým parlament vysloví nesúhlas s posielaním zbraní na Ukrajinu z dôvodu protiústavnosti.

Zdroj: Info.sk, TASR, Video: facebook.com/UradVladySR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Prívalový dážď spôsobil v Nitre pohromu, zaplavil aj časť kúpaliska

Prívalový dážď spôsobil v Nitre pohromu, zaplavil aj časť kúpaliska

VČERA - 16:45Domáce

Prívalový dážď, ktorý v noci zo soboty na nedeľu zasiahol Nitru, spôsobil po nedávnych záplavách ďalšie problémy.

Prezident chce navštíviť všetky susediace štáty, vrátane Ukrajiny

Prezident chce navštíviť všetky susediace štáty, vrátane Ukrajiny

VČERA - 15:39Domáce

Prezident SR Peter Pellegrini sa chystá postupne navštíviť všetky susediace štáty, vrátane Ukrajiny.

SHMÚ upozorňuje na výraznú zmenu počasia od budúceho týždňa

SHMÚ upozorňuje na výraznú zmenu počasia od budúceho týždňa

VČERA - 15:29Domáce

Do našej oblasti bude prúdiť tropický vzduch.

Blanár: Mierové rokovania o Ukrajine by mali pokračovať aj za účasti Ruska

Blanár: Mierové rokovania o Ukrajine by mali pokračovať aj za účasti Ruska

VČERA - 15:03Domáce

Mierový summit o Ukrajine vo Švajčiarsku je výnimočný, pretože sa na ňom zúčastňujú predstavitelia na najvyššej úrovni, uviedol v nedeľu slovenský minister zahraničných vecí Juraj Blanár.

Prezident by sa chcel v septembri prihovoriť poslancom parlamentu

Prezident by sa chcel v septembri prihovoriť poslancom parlamentu

VČERA - 13:59Domáce

Prezident SR Peter Pellegrini by sa chcel v septembri prihovoriť poslancom Národnej rady SR.