• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 30.3.2023Meniny má Vieroslava
12°Bratislava

Mattarella a Meloniová pripomenuli úlohu Talianska v holokauste

  • 20:03 27.01.2023
  • Rím
Mattarella a Meloniová pripomenuli úlohu Talianska v holokauste

Taliansky prezident Sergio Mattarella a premiérka Giorgia Meloniová si v piatok pripomenuli úlohu Talianska v holokauste.

Urobili tak na Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu. Informácie pochádzajú z agentúry ANSA.

"Princípy, ktoré formovali našu ústavu a Všeobecnú deklaráciu ľudských práv sú založené na radikálnom odmietnutí sveta, ktorý viedol k Auschwitzu," uviedol Mattarella. Tieto princípy v súčasnosti vo svete ohrozujú krvavé vojny či opätovný nárast antisemitizmu, intolerancie a rasizmu, čomu pomáhajú aj sociálne siete.

Mattarella pripomenul talianske rasové zákony fašistického režimu z roku 1938 a spoluúčasť vlády Talianskej socialistickej republiky pri deportovaní židov do táborov smrti v rokoch 1943 - 1945. "V roku 1938 sa fašistický režim správal kruto k časti svojich obyvateľov," povedal prezident. Dodal, že je zakotvené v ústave, že Taliansko sa nemôže znovu stať rasistickým štátom.

"Šoa je priepasťou ľudstva," povedala Meloniová vo svojom v posolstve k Medzinárodnému dňu pamiatky obetí holokaustu. Bolo to "zlo, ktoré sa rasovými zákonmi z roku 1938 dotklo aj nášho ľudu".

"Je našou povinnosťou zaistiť, aby spomienka na tieto udalosti a na to, čo sa stalo, nebola zredukovaná na obyčajné slohové cvičenie," uviedla Meloniová, podľa ktorej je dôležité s holokaustom oboznámiť aj mladých ľudí a zintenzívniť boj proti antisemitizmu.

Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu pripadá na 27. januára. Bol vyhlásený Organizáciou Spojených národov v roku 2005 pri príležitosti 60. výročia oslobodenia koncentračného tábora Osvienčim-Brezinka (Auschwitz-Birkenau).

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Macron predstavil plán na lepšie hospodárenie s vodou

Macron predstavil plán na lepšie hospodárenie s vodou

DNES - 18:26Zahraničné

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo štvrtok predstavil nový plán na lepšie hospodárenie s vodou a zdôraznil, že ani súčasné demonštrácie reformy nezastavia.

Szijjártó: Ruský zoznam nepriateľských krajín nie je žiadnou novinkou

Szijjártó: Ruský zoznam nepriateľských krajín nie je žiadnou novinkou

DNES - 18:21Zahraničné

Ruský zoznam takzvaných "nepriateľských krajín", na ktorom sú všetky členské krajiny Európskej únie, vrátane Maďarska, bol zostavený ruskou vládou či prezidentskou administratívou už pred viacerými mesiacmi.

Pápež František: Mier musí byť najvyšším  cieľom

Pápež František: Mier musí byť najvyšším cieľom

DNES - 17:57Zahraničné

Pápež František vo videoodkaze o konflikte na Ukrajine povedal, že táto vojna je "šialenstvo" a "dokonca aj v prípadoch sebaobrany musí byť najvyšším cieľom mier".

Lavrov bude v apríli predsedať zasadnutiu BR OSN v New Yorku

Lavrov bude v apríli predsedať zasadnutiu BR OSN v New Yorku

DNES - 17:12Zahraničné

Moskva vo štvrtok oznámila, že ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov bude predsedať zasadnutiu Bezpečnostnej rady OSN v apríli.

Tragédia počas výcvikového letu: Zrážka dvoch vojenských vrtuľníkov si vyžiadala deväť obetí

Tragédia počas výcvikového letu: Zrážka dvoch vojenských vrtuľníkov si vyžiadala deväť obetí

DNES - 16:23Zahraničné

Deväť obetí si vyžiadala stredajšia havária dvoch vojenských vrtuľníkov Blackhawk na juhozápade amerického štátu Kentucky.