• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 22.3.2023Meniny má Benadik
10°Bratislava

Toto je najlepšie jedlo, keď chcete cvičiť. Vďaka nemu viac vydržíte

  • 7:23 29.01.2023
  • Svet
Toto je najlepšie jedlo, keď chcete cvičiť. Vďaka nemu viac vydržíte

Drobné občerstvenie preukázateľne zvyšuje schopnosť zotaviť sa z náročného cvičenia.

Aj keď pred cvičením sa neodporúča zaťažovať žalúdok veľkým jedlom, dobre zvolené občerstvenie môže pomôcť všetkým, ktorí sa chcú pravidelne venovať intenzívnemu cvičeniu. Štúdia publikovaná v odbornom časopise Frontiers in Nutrition ukázala, že konzumácia mandlí pomáha ľuďom zotaviť sa z cvičenia.

Ženy a muži, ktorí jedli 57 g mandlí denne počas jedného mesiaca, mali bezprostredne po intenzívnom cvičení v krvi viac prospešnej látky zvanej 12,13-dihydroxy-9Z-oktadecénová kyselina (12,13-DiHOME). 12,13-DiHOME je takzvaný oxylipín alebo oxidovaný tuk. Z kyseliny linolovej ho syntetizuje hnedé tukové tkanivo a má priaznivý vplyv na metabolizmus a reguláciu energie.

Stačí 57 g mandlí denne

Autor štúdie David C. Nieman uviedol, že dobrovoľníci, ktorí konzumovali 57 g mandlí denne počas jedného mesiaca pred intenzívnym víkendovým cvičením, mali v krvi viac 12,13-DiHOME bezprostredne po cvičení ako kontrolní dobrovoľníci. Tí, ktorí jedli mandle, tiež uviedli, že pociťovali menšiu únavu a napätie, väčšiu silu v chrbte a nohách a menšie poškodenie svalov po cvičení.

Klinickej štúdie sa zúčastnilo 38 mužov a 26 žien vo veku od 30 do 65 rokov, ktorí predtým necvičili pravidelne. Približne polovica bola náhodne zaradená do skupiny s mandľami a druhá polovica do kontrolnej skupiny, ktorá denne jedla cereálnu tyčinku so zodpovedajúcim počtom kalórií. Vedci odobrali vzorky krvi a moču pred a po štvortýždňovom období.

Vedci merali výkon dobrovoľníkov počas behu, skokov a silových cvikov nôh a chrbta. Ďalšie vzorky krvi a moču boli odobraté ihneď po 90-minútovom cvičení a potom každý deň po dobu štyroch dní po cvičení. Po každom odbere krvi účastníci vyplnili dotazník, v ktorom ohodnotili svoj duševný stav a pocit bolesti a stuhnutosti po namáhavom cvičení.

Vyššia regenerácia po cvičení

Ako sa očakávalo, 90-minútové cvičenie viedlo k zvýšeniu pocitu svalového poškodenia a bolestivosti svalov, zníženú vitalitu a zvýšenú únavu, úzkosť a depresiu. Cvičenie tiež viedlo k dočasne zvýšeným hladinám prozápalových cytokínov, ako sú IL-6, IL-8, IL-10 a MCP-1 v krvi, čo zodpovedá miernemu poškodeniu svalov. Tieto zmeny cytokínov však boli rovnaké v oboch skupinách.

Dôležité je, že bezprostredne po cvičení bola koncentrácia prospešného 12,13-DiHOME v krvnej plazme účastníkov v mandľovej skupine o 69 % vyššia ako u účastníkov v kontrolnej skupine. Je známe, že 12,13-DiHOME zvyšuje transport mastných kyselín a ich príjem kostrovým svalstvom, vďaka čomu sa zvyšuje metabolická regenerácia po cvičení.

Opačný vzorec bol zistený pre ďalší oxylipín, mierne toxickú kyselinu 9,10-dihydroxy-12-oktadecénovú (9,10-diHOME), ktorá bola o 40 % vyššia bezprostredne po cvičení v krvi kontrolnej skupiny. Na rozdiel od 12,13-DiHOME sa ukázalo, že 9,10-diHOME má negatívne účinky na celkové zdravie a regeneráciu tela po cvičení.

Polyfenoly v mandľovej šupke môžu byť kľúčové

Nieman a kolegovia dospeli k záveru, že denná konzumácia mandlí vedie k zmene metabolizmu, znižuje zápal a oxidačný stres z cvičenia a umožňuje telu rýchlejšie sa zotaviť.

„Dospeli sme k záveru, že mandle poskytujú jedinečnú a komplexnú zmes živín a polyfenolov, ktorá môže podporiť metabolické zotavenie zo stresujúcich úrovní cvičenia. Mandle majú vysoký obsah bielkovín, zdravých typov tukov, vitamínu E, minerálov a vlákniny. A hnedá šupka mandlí obsahuje polyfenoly, ktoré končia v hrubom čreve a pomáhajú kontrolovať zápal a oxidačný stres,“ povedal Nieman.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, frontiersin.org, eurekalert.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ako vplýva jablčný ocot na psoriázu. Skutočne ju dokáže liečiť?

Ako vplýva jablčný ocot na psoriázu. Skutočne ju dokáže liečiť?

DNES - 7:24Zdravie

Jablčný ocot si mnohí ľudia trpiaci psoriázou nanášajú na telo a pokožku hlavy.

Prejedanie počas tehotenstva ovplyvňuje mozog dieťaťa. Následky sú na celý život

Prejedanie počas tehotenstva ovplyvňuje mozog dieťaťa. Následky sú na celý život

VČERA - 21:45Zdravie

Nadbytok kalórií počas vývoja môže zmeniť mozog dieťaťa a podnietiť prejedanie v dospelosti.

Táto riasa dokáže zmierniť bolesti brucha a nadúvanie

Táto riasa dokáže zmierniť bolesti brucha a nadúvanie

9:05 19.03.2023Zdravie

Riasa pomáha aj ľuďom so syndrómom dráždivého čreva.

Nebezpečný emfyzém vám môže prederaviť pľúca. Ako ho rozoznať od menej závažných ochorení?

Nebezpečný emfyzém vám môže prederaviť pľúca. Ako ho rozoznať od menej závažných ochorení?

21:10 18.03.2023Zdravie

Sťažené dýchanie je len jeden z varovných príznakov emfyzému pľúc. Naučte sa odlišovať toto nebezpečné ochorenie od iných, menej závažných.

Matcha čaj má prekvapivý vplyv na psychiku

Matcha čaj má prekvapivý vplyv na psychiku

20:25 18.03.2023Zdravie

Obľúbený prášok má účinok aj na duševné zdravie.