• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 3.3.2024Meniny má Bohumil(a)
10°Bratislava

Toto je najlepšie jedlo, keď chcete cvičiť. Vďaka nemu viac vydržíte

  • 7:23 29.01.2023
  • Svet
Toto je najlepšie jedlo, keď chcete cvičiť. Vďaka nemu viac vydržíte

Drobné občerstvenie preukázateľne zvyšuje schopnosť zotaviť sa z náročného cvičenia.

Aj keď pred cvičením sa neodporúča zaťažovať žalúdok veľkým jedlom, dobre zvolené občerstvenie môže pomôcť všetkým, ktorí sa chcú pravidelne venovať intenzívnemu cvičeniu. Štúdia publikovaná v odbornom časopise Frontiers in Nutrition ukázala, že konzumácia mandlí pomáha ľuďom zotaviť sa z cvičenia.

Ženy a muži, ktorí jedli 57 g mandlí denne počas jedného mesiaca, mali bezprostredne po intenzívnom cvičení v krvi viac prospešnej látky zvanej 12,13-dihydroxy-9Z-oktadecénová kyselina (12,13-DiHOME). 12,13-DiHOME je takzvaný oxylipín alebo oxidovaný tuk. Z kyseliny linolovej ho syntetizuje hnedé tukové tkanivo a má priaznivý vplyv na metabolizmus a reguláciu energie.

Stačí 57 g mandlí denne

Autor štúdie David C. Nieman uviedol, že dobrovoľníci, ktorí konzumovali 57 g mandlí denne počas jedného mesiaca pred intenzívnym víkendovým cvičením, mali v krvi viac 12,13-DiHOME bezprostredne po cvičení ako kontrolní dobrovoľníci. Tí, ktorí jedli mandle, tiež uviedli, že pociťovali menšiu únavu a napätie, väčšiu silu v chrbte a nohách a menšie poškodenie svalov po cvičení.

Klinickej štúdie sa zúčastnilo 38 mužov a 26 žien vo veku od 30 do 65 rokov, ktorí predtým necvičili pravidelne. Približne polovica bola náhodne zaradená do skupiny s mandľami a druhá polovica do kontrolnej skupiny, ktorá denne jedla cereálnu tyčinku so zodpovedajúcim počtom kalórií. Vedci odobrali vzorky krvi a moču pred a po štvortýždňovom období.

Vedci merali výkon dobrovoľníkov počas behu, skokov a silových cvikov nôh a chrbta. Ďalšie vzorky krvi a moču boli odobraté ihneď po 90-minútovom cvičení a potom každý deň po dobu štyroch dní po cvičení. Po každom odbere krvi účastníci vyplnili dotazník, v ktorom ohodnotili svoj duševný stav a pocit bolesti a stuhnutosti po namáhavom cvičení.

Vyššia regenerácia po cvičení

Ako sa očakávalo, 90-minútové cvičenie viedlo k zvýšeniu pocitu svalového poškodenia a bolestivosti svalov, zníženú vitalitu a zvýšenú únavu, úzkosť a depresiu. Cvičenie tiež viedlo k dočasne zvýšeným hladinám prozápalových cytokínov, ako sú IL-6, IL-8, IL-10 a MCP-1 v krvi, čo zodpovedá miernemu poškodeniu svalov. Tieto zmeny cytokínov však boli rovnaké v oboch skupinách.

Dôležité je, že bezprostredne po cvičení bola koncentrácia prospešného 12,13-DiHOME v krvnej plazme účastníkov v mandľovej skupine o 69 % vyššia ako u účastníkov v kontrolnej skupine. Je známe, že 12,13-DiHOME zvyšuje transport mastných kyselín a ich príjem kostrovým svalstvom, vďaka čomu sa zvyšuje metabolická regenerácia po cvičení.

Opačný vzorec bol zistený pre ďalší oxylipín, mierne toxickú kyselinu 9,10-dihydroxy-12-oktadecénovú (9,10-diHOME), ktorá bola o 40 % vyššia bezprostredne po cvičení v krvi kontrolnej skupiny. Na rozdiel od 12,13-DiHOME sa ukázalo, že 9,10-diHOME má negatívne účinky na celkové zdravie a regeneráciu tela po cvičení.

Polyfenoly v mandľovej šupke môžu byť kľúčové

Nieman a kolegovia dospeli k záveru, že denná konzumácia mandlí vedie k zmene metabolizmu, znižuje zápal a oxidačný stres z cvičenia a umožňuje telu rýchlejšie sa zotaviť.

„Dospeli sme k záveru, že mandle poskytujú jedinečnú a komplexnú zmes živín a polyfenolov, ktorá môže podporiť metabolické zotavenie zo stresujúcich úrovní cvičenia. Mandle majú vysoký obsah bielkovín, zdravých typov tukov, vitamínu E, minerálov a vlákniny. A hnedá šupka mandlí obsahuje polyfenoly, ktoré končia v hrubom čreve a pomáhajú kontrolovať zápal a oxidačný stres,“ povedal Nieman.

Zdroj: Info.sk, TM, frontiersin.org, eurekalert.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Sklerózou multiplex trpia častejšie ženy

Sklerózou multiplex trpia častejšie ženy

DNES - 21:16Zdravie

Skleróza multiplex častejšie postihuje ženy ako mužov. Predpokladá sa, že by za to mohli zodpovedať pohlavné hormóny.

Cestoviny nie sú nezdravé, takejto príprave sa však vyhnite

Cestoviny nie sú nezdravé, takejto príprave sa však vyhnite

DNES - 18:08Zdravie

Cestoviny ako také netreba zatracovať. Ak sa však chcete vyhnúť negatívnym zdravotným následkom ich konzumácie, jedzte ich podľa odporúčaní odborníkov.

Neurológ: Nikdy nepite kávu s mliekom! Takéto to má následky na črevá a mozog

Neurológ: Nikdy nepite kávu s mliekom! Takéto to má následky na črevá a mozog

DNES - 6:31Zdravie

Káva sa obvykle považuje za celkom zdravý nápoj. Zvrat nastáva, ak ju pijete spolu s ochucovadlom.

Účinnosť liekov ovplyvňujú aj potraviny, tieto sú najzásadnejšie

Účinnosť liekov ovplyvňujú aj potraviny, tieto sú najzásadnejšie

9:14 26.02.2024Zdravie

Účinnosť a bezpečnosť lieku môžu ovplyvniť aj interakcie s potravinami.

Toto jedlo je pre zuby horšie ako sladkosti

Toto jedlo je pre zuby horšie ako sladkosti

18:41 24.02.2024Zdravie

Častá konzumácia tohto typu jedál zvyšuje riziko zubných kazov, upozorňuje dentálna hygienička.