Belgická vicepremiérka pre krízu navrhuje nulovú DPH na ovocie a zeleninu
- 16:12 10.01.2023
- Brusel

Podpredsedníčka belgickej federálnej vlády Petra De Sutterová vyzvala v utorok na zrušenie šesťpercentnej dane z pridanej hodnoty (DPH) na ovocie a zeleninu potom, ako ceny ovocia a zeleniny vzrástli za posledný rok o 20 percent. Informuje tlačová agentúra Belga.
De Sutterová reagovala na základe prieskumu cien, ktorý vykonala jej strana Flámski zelení (Groen), že cena ovocia a zeleniny je o 20 % vyššia ako minulý rok. Podľa prieskumu za nárast cien ovocia a zeleniny môže súčasná energetická kríza.
Vicepremiérka následne v nadväznosti na návrh, ktorý minulý rok vo federálnom parlamente predložila jej stranícka kolegyňa Barbara Creemersová, opäť vyzvala na zrušenie 6-percentnej sadzby DPH na ovocie a zeleninu.
Stalo sa tak po jej návšteve v komunitnom obchode s potravinami v meste Ninove, kde vysvetlila, že vojna na Ukrajine a rastúce náklady na energiu, dopravu a mzdy viedli k zvýšeniu ceny nákupného košíka bežných spotrebiteľov.
De Sutterová vyhlásila, že na ovocie a zeleninu by sa mala uplatňovať nulová sadzba DPH, pretože „najlacnejšie potraviny teraz nemusia byť nevyhnutne najzdravšie“ za situácie, keď šetrenie na nákladoch na potraviny a výber lacnejších produktov je pre mnohých občanov krajiny „priam nevyhnutnosťou“.
Akékoľvek zmeny súčasných sadzieb DPH musí schváliť minister financií Vincent Van Peteghem. Ten bol podľa agentúry Belga tejto myšlienke naklonený už v októbri minulého roka.

Výluka vlakov medzi Popradom a Vydrníkom potrvá do piatkového večera
Výluka vlakovej dopravy v úseku Poprad-Tatry - Vydrník pre poškodený most v Poprade potrvá do piatkového večera.

ZSSK prijala po mimoriadnej udalosti v Poprade viaceré opatrenia
V súvislosti s mimoriadnou udalosťou v Poprade, poškodení mosta, ku ktorému došlo v stredu (14. 5.) v skorých ranných hodinách, Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) prijala viaceré opatrenia s cieľom čo najviac uľahčiť ľuďom c

Mihók: Globálna politika a ekonomika sa nachádza v kŕči
Globálna politika a ekonomika sa nachádza v kŕči, v ešte horšom kŕči je Európa a v rámci nej EÚ, tvrdí predseda SOPK Peter Mihók.

Fico: Konsolidácia zostáva mimoriadnou prioritou súčasnej vlády
Konsolidácia zostáva mimoriadnou prioritou súčasnej vlády. Uviedol to okrem iného na štvrtkovom zhromaždení delegátov Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory predseda vlády Robert Fico.

KDH: Vláda nedostatočne rieši problémy rodín s bývaním či pracovnými možnosťami
Jedným z problémov krajiny je, že mladí ľudia odchádzajú za prácou do zahraničia, pripomína KDH.