Vatikán kritizuje Čínu za svojvoľné vymenovanie biskupa
- 19:36 28.11.2022
- Peking/Vatikán

Vatikán cez víkend vydal nezvykle ostré vyhlásenie odsudzujúce vymenovanie Pcheng Wej-čaa za pomocného biskupa v provincii Ťiang-si, ktorú Vatikán neuznáva ako diecézu.
V pondelok na to reagovalo čínske ministerstvo zahraničných vecí s tým, že vláda je pripravená rozšíriť "priateľský konsenzus" s Vatikánom ohľadom vymenovávania biskupov. Informuje o tom TASR na základe správy agentúry AP.
Vatikán a Čína neudržiavajú oficiálne diplomatické styky od roku 1951, keď sa k moci v tejto ázijskej krajine dostali komunisti a vyhnali katolíckych kňazov. Vatikán sa v uplynulých rokoch usiloval o uvoľnenie napätia a dosiahol dohodu s Pekingom o vymenovávaní biskupov.
Podľa Vatikánu k vymenovaniu pomocného biskupa Pchenga došlo po vytrvalom nátlaku zo strany miestnych úradov. „Nebolo to v súlade s duchom dialógu,“ posťažoval sa Vatikán s odvolaním sa na dohodu z roku 2018. Dohoda umožňovala Vatikánu vetovať vymenovávanie biskupov, ktoré mal dovtedy v rámci oficiálnej štátnej cirkvi plne v rukách čínsky komunistický režim. Vatikán vtedy zároveň uznal niekoľkých štátnych biskupov.
Túto dohodu od začiatku tvrdo kritizoval kardinál Joseph Zen Ze-kiun, bývalý diecézny biskup Hongkongu, ako podraz Vatikánu voči prenasledovanej podzemnej cirkvi v Číne, ktorá bola celý čas verná pápežovi.
Vymenovanie biskupa Zena za kardinála pred 16 rokmi pretlačil vo Vatikáne slovenský kardinál Jozef Tomko, vtedajší prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov.
Podľa Zena v tom období Čína zaujímala priaznivejší postoj voči cirkvi, čo pripísal Tomkovmu otvorenému a zároveň neoblomnému prístupu k Čínskej komunistickej strane. Situácia sa podľa neho zhoršila po tom, čo musel Tomko pre pokročilý vek funkciu opustiť a jeho nástupcovia boli príliš povoľní voči komunistickému režimu.
Kardinála Zena zatkla čínska polícia v máji tohto roku za údajnú spoluprácu so zahraničnými silami. Nedávno dostal tento 90-ročný kardinál, ktorého medzičasom prepustili z väzby, pokutu za finančnú podporu obhajoby prodemokratických demonštrantov v Hongkongu. Vyšetrovanie za údajnú spoluprácu so zahraničnými silami však pokračuje. Za tento trestný čin hrozí až doživotie.

Lipavský: Putin do Turecka neprišiel, lebo je zbabelý
Putinova neúčasť na rokovaniach v Istanbule svedčí podľa Jana Lipavského o zbabelosti šéfa Kremľa.

Organizátori Eurovízie zakázali umelcom mávať vlajkou EÚ
Eurokomisár pre medzigeneračnú spravodlivosť, mládež, kultúru a šport Glenn Micallef sa ohradil voči hudobnej súťaži Eurovízia po tom, čo účinkujúcim zakázali mávať vlajkou EÚ.

Rubio: USA sa otvorené akémukoľvek mechanizmu, ktorý povedie k mieru na Ukrajine
Minister zahraničných vecí USA Marco Rubio vo štvrtok vyhlásil, že Spojené štáty sú otvorené prakticky akémukoľvek mechanizmu na dosiahnutie mieru na Ukrajine a netrpezlivo očakávajú pokrok v mierovom úsilí.

Rutte vyjadril opatrný optimizmus v otázke dosiahnutia mieru na Ukrajine
Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Mark Rutte vo štvrtok vyjadril „opatrný optimizmus“ v otázke dosiahnutia mieru na Ukrajine. Podľa jeho slov „ďalšie potrebné kroky“ by teraz malo podniknúť Rusko.

Trumpova administratíva chce deportovať ruskú vedkyňu, ktorá sa obáva zadržania
Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa sa snaží deportovať vedkyňu Kseniu Petrovovu z Harvardovej univerzity späť do Ruska.