Slovenské a rakúske záchranky by mohli spolupracovať

Slovenské a rakúske záchranky by mohli v prihraničných oblastiach spolupracovať.
Vyplýva to z návrhu rámcovej zmluvy medzi krajinami o cezhraničnej spolupráci v oblasti záchrannej zdravotnej služby (ZZS). Rezorty diplomacie a zdravotníctva návrh zmluvy predložili do medzirezortného pripomienkového konania.
„Táto rámcová zmluva určuje právny rámec pre medzinárodnú spoluprácu zmluvných strán v oblasti záchrannej zdravotnej služby, s cieľom zabezpečiť v prihraničnom území čo najlepšiu dostupnosť tejto služby pre obyvateľov obidvoch zmluvných strán,“ uvádza sa v dokumente. Zmluva sa má vzťahovať na prihraničné územie Bratislavského a Trnavského kraja a spolkové krajiny Dolné Rakúsko, Burgenland a Viedeň v Rakúsku.
ZZS by bola podľa tejto zmluvy poskytovaná pri udalostiach s hromadným postihnutím osôb alebo pri kritickom stave osoby. „Neodkladná zdravotná starostlivosť v mieste zásahu a preprava fyzickej osoby v ohrození života alebo zdravia do vhodného zdravotníckeho zariadenia sa bude poskytovať na základe vyhodnoteného tiesňového volania a žiadosti zmluvnej strany,“ ozrejmil rezort.

Obvinenému v prípade únosu a intoxikácie študentky Sone predĺžili väzbu
Ivovi P., obvinenému v prípade únosu a intoxikácie študentky Sone, predĺžil Mestský súd Bratislava I 7. mája väzbu o štyri mesiace, teda do 8. októbra.

PS: Poškodený most v Poprade je symbolom zlyhania štátu, žiada rýchle opravy
Kritický stav dopravnej infraštruktúry na Slovensku sa aktuálne naplno prejavil v Poprade odtrhnutým nosníkom mosta.

Chemický ústav SAV reagoval na Kotlárov článok publikovaný v predátorskom časopise
Tvrdenia v článku o mRNA vakcínach proti covidu, ktorého spoluautorom je splnomocnenec vlády SR pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie ochorenia COVID-19 Peter Kotlár, sú nepodložené.