• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 31.1.2023Meniny má Emil
Bratislava

Pozor na tieto lieky proti bolesti, v skutočnosti zhoršujú bolesti kĺbov

  • 20:19 23.11.2022
  • Bratislava
Pozor na tieto lieky proti bolesti, v skutočnosti zhoršujú bolesti kĺbov

Nesteroidné protizápalové lieky majú nepríjemný vedľajší účinok.

Ľudia, ktorí pravidelne užívajú lieky na bolesti kĺbov si v skutočnosti môžu privodiť viac bolestí. Lekári zistili, že užívanie liekov na zmiernenie bolesti pri osteoartritíde môže tento stav zhoršiť. Odborníci z Kalifornskej univerzity v San Franciscu zistili, že ibuprofén, naproxén a diklofenak, ktoré sa bežne predpisujú na zmiernenie bolesti kĺbov, môžu časom zhoršiť zápal v kolenách.

Tí, ktorí trpia osteoartritídou, zvyčajne pociťujú aj opuch kĺbov, bolesť a stuhnutosť v postihnutých oblastiach. Ide o stav, ktorý postihuje 500 miliónov ľudí na celom svete. Vo väčšine prípadov liečba pozostáva z pravidelného cvičenia, chudnutia, ak máte nadváhu a nosenia vhodnej obuvi. Pri vážnejších stavoch však pacientom môžu byť predpísané lieky proti bolesti.

Po analýze údajov od viac ako 1 000 pacientov však lekári v štúdii nezistili žiadny prínos u 277 pacientov so stredne ťažkou až ťažkou osteoartritídou, ktorí dlhodobo užívali NSAID (nesteroidné protizápalové lieky). Zápal kĺbov a kvalita chrupavky sa v priebehu nasledujúcich štyroch rokov zhoršili v porovnaní so skupinou 793 ľudí, ktorí lieky neužívali, uviedli zdravotníci.

Všetci účastníci podstúpili MRI vyšetrenie kolena na začiatku a na konci obdobia štúdie. Použili pri tom 3T MRI, ktoré generuje magnetické pole dvakrát silnejšie ako bežné zobrazovanie magnetickou rezonanciou. Zo skenov hodnotili hrúbku chrupavky, zloženie a ďalšími meraniami skúmali neinvazívne biomarkery progresie zápalu a artritídy.

Štúdia bola prezentovaná na stretnutí Rádiologickej spoločnosti Severnej Ameriky. Doktorka Johanna Luitjens z Kalifornskej univerzity v tlačovej správe uviedla:

„V tejto veľkej skupine účastníkov sme dokázali, že neexistujú žiadne ochranné mechanizmy od NSAID pri znižovaní zápalu alebo spomalení progresie osteoartritídy kolenného kĺbu. Používanie NSAID pre ich protizápalovú funkciu bolo v posledných rokoch často propagované u pacientov s osteoartritídou a malo by sa prehodnotiť, pretože nebolo možné preukázať pozitívny vplyv na zápal kĺbov."

Odborníci vysvetlili, že existuje niekoľko dôvodov, prečo NSAID zvyšujú zápal kĺbov, známy aj ako synovitída:

„Na jednej strane protizápalový účinok, ktorý za normálnych okolností pochádza z NSAID, nemusí účinne zabrániť synovitíde, pričom progresívna degeneratívna zmena má za následok zhoršenie synovitídy v priebehu času. Na druhej strane, pacienti, ktorí majú synovitídu a užívajú lieky na zmiernenie bolesti, môžu byť fyzicky aktívnejší kvôli úľave od bolesti, čo by mohlo potenciálne viesť k zhoršeniu synovitídy, hoci sme v našom modeli prispôsobili fyzickú aktivitu.”

Štúdia publikovaná v roku 2019 odborníkmi z Leedského inštitútu reumatickej a muskuloskeletálnej medicíny tiež zistila, že niektoré lieky proti bolesti nemusia na tento stav fungovať. Iná štúdia zistila, že liečba bolesti menej silnými opioidmi, ako je tramadol, bola účinnejšia ako silnejšie lieky od bolesti.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, webmd.com, eurekalert.org, ncbi.nlm.nih.gov, oarsijournal.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Bojuje vaše dieťa so separačnou úzkosťou? Takto to odhalíte

Bojuje vaše dieťa so separačnou úzkosťou? Takto to odhalíte

VČERA - 21:05Zdravie

Väčšina detí cíti smútok, keď rodičia odchádzajú do práce či kdekoľvek bez nich. Ako odlíšiť klasický smútok od separačnej úzkosti?

Zubára neoklamete. Takto odhalí vaše výmysly o čistení zubov

Zubára neoklamete. Takto odhalí vaše výmysly o čistení zubov

VČERA - 10:00Zdravie

Skúšali ste zubára presviedčať, že si poctivo čistíte zuby aj medzizubné priestory? Zbytočne. Vaše klamstvo dokážu odhaliť veľmi jednoducho.

Naozaj je potrebný krém s SPF každý deň? Toto hovoria odborníci na pleť

Naozaj je potrebný krém s SPF každý deň? Toto hovoria odborníci na pleť

20:28 29.01.2023Zdravie

Je potrebné sa natierať opaľovacím krémom každý deň a môže to spôsobiť nedostatok vitamínu D? Tu sú odpovede.

Ako dlho trvá chudnutie? Toto je ten správny postup pri strate hmotnosti

Ako dlho trvá chudnutie? Toto je ten správny postup pri strate hmotnosti

9:37 29.01.2023Zdravie

Pred akoukoľvek snahou schudnúť by ste mali najprv vedieť, ako chudnúť zdravo.

Tieto symptómy sa u žien prejavujú mesiac pred infarktom

Tieto symptómy sa u žien prejavujú mesiac pred infarktom

7:48 29.01.2023Zdravie

Takmer 40 % žien trpí prekvapivými symptómami, a to už niekoľko týždňov pred infarktom.