• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 28.11.2022Meniny má Henrieta
Bratislava

Pozor na tieto lieky proti bolesti, v skutočnosti zhoršujú bolesti kĺbov

  • 20:19 23.11.2022
  • Bratislava
Pozor na tieto lieky proti bolesti, v skutočnosti zhoršujú bolesti kĺbov

Nesteroidné protizápalové lieky majú nepríjemný vedľajší účinok.

Ľudia, ktorí pravidelne užívajú lieky na bolesti kĺbov si v skutočnosti môžu privodiť viac bolestí. Lekári zistili, že užívanie liekov na zmiernenie bolesti pri osteoartritíde môže tento stav zhoršiť. Odborníci z Kalifornskej univerzity v San Franciscu zistili, že ibuprofén, naproxén a diklofenak, ktoré sa bežne predpisujú na zmiernenie bolesti kĺbov, môžu časom zhoršiť zápal v kolenách.

Tí, ktorí trpia osteoartritídou, zvyčajne pociťujú aj opuch kĺbov, bolesť a stuhnutosť v postihnutých oblastiach. Ide o stav, ktorý postihuje 500 miliónov ľudí na celom svete. Vo väčšine prípadov liečba pozostáva z pravidelného cvičenia, chudnutia, ak máte nadváhu a nosenia vhodnej obuvi. Pri vážnejších stavoch však pacientom môžu byť predpísané lieky proti bolesti.

Po analýze údajov od viac ako 1 000 pacientov však lekári v štúdii nezistili žiadny prínos u 277 pacientov so stredne ťažkou až ťažkou osteoartritídou, ktorí dlhodobo užívali NSAID (nesteroidné protizápalové lieky). Zápal kĺbov a kvalita chrupavky sa v priebehu nasledujúcich štyroch rokov zhoršili v porovnaní so skupinou 793 ľudí, ktorí lieky neužívali, uviedli zdravotníci.

Všetci účastníci podstúpili MRI vyšetrenie kolena na začiatku a na konci obdobia štúdie. Použili pri tom 3T MRI, ktoré generuje magnetické pole dvakrát silnejšie ako bežné zobrazovanie magnetickou rezonanciou. Zo skenov hodnotili hrúbku chrupavky, zloženie a ďalšími meraniami skúmali neinvazívne biomarkery progresie zápalu a artritídy.

Štúdia bola prezentovaná na stretnutí Rádiologickej spoločnosti Severnej Ameriky. Doktorka Johanna Luitjens z Kalifornskej univerzity v tlačovej správe uviedla:

„V tejto veľkej skupine účastníkov sme dokázali, že neexistujú žiadne ochranné mechanizmy od NSAID pri znižovaní zápalu alebo spomalení progresie osteoartritídy kolenného kĺbu. Používanie NSAID pre ich protizápalovú funkciu bolo v posledných rokoch často propagované u pacientov s osteoartritídou a malo by sa prehodnotiť, pretože nebolo možné preukázať pozitívny vplyv na zápal kĺbov."

Odborníci vysvetlili, že existuje niekoľko dôvodov, prečo NSAID zvyšujú zápal kĺbov, známy aj ako synovitída:

„Na jednej strane protizápalový účinok, ktorý za normálnych okolností pochádza z NSAID, nemusí účinne zabrániť synovitíde, pričom progresívna degeneratívna zmena má za následok zhoršenie synovitídy v priebehu času. Na druhej strane, pacienti, ktorí majú synovitídu a užívajú lieky na zmiernenie bolesti, môžu byť fyzicky aktívnejší kvôli úľave od bolesti, čo by mohlo potenciálne viesť k zhoršeniu synovitídy, hoci sme v našom modeli prispôsobili fyzickú aktivitu.”

Štúdia publikovaná v roku 2019 odborníkmi z Leedského inštitútu reumatickej a muskuloskeletálnej medicíny tiež zistila, že niektoré lieky proti bolesti nemusia na tento stav fungovať. Iná štúdia zistila, že liečba bolesti menej silnými opioidmi, ako je tramadol, bola účinnejšia ako silnejšie lieky od bolesti.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, webmd.com, eurekalert.org, ncbi.nlm.nih.gov, oarsijournal.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
​Je „dobrý“ cholesterol naozaj dobrý? Štúdia sa bližšie pozrela na jeho vplyv na srdce

​Je „dobrý“ cholesterol naozaj dobrý? Štúdia sa bližšie pozrela na jeho vplyv na srdce

DNES - 22:19Zdravie

HDL, čiže lipoproteín s vysokou hustotou, sa zvykne označovať aj ako „dobrý“ cholesterol. Čo však v skutočnosti táto látka znamená pre zdravie srdca?

​Chronická bolesť a strava: Tejto zložke sa treba čo najviac vyhýbať, ukazujú výskumy

​Chronická bolesť a strava: Tejto zložke sa treba čo najviac vyhýbať, ukazujú výskumy

DNES - 8:54Zdravie

Zápalové procesy v tele vznikajú ako odpoveď na určitý typ stravy. Akej zložke sa treba vyhnúť, ak vás trápi chronická bolesť?

Budí vás v noci časté močenie? Tieto malé zmeny vám môžu pomôcť

Budí vás v noci časté močenie? Tieto malé zmeny vám môžu pomôcť

VČERA - 19:37Zdravie

Poznáte to, konečne zaspávate, no musíte vstať a ísť na toaletu. No a potom ešte niekoľkokrát počas noci. Ak vás trápi časté nočné močenie, nasledujúce riadky sú určené práve vám.

Rakovina úst: 9 príznakov, ktoré nesmiete ignorovať

Rakovina úst: 9 príznakov, ktoré nesmiete ignorovať

VČERA - 6:43Zdravie

Tu je niekoľko symptómov rakoviny ústnej dutiny, ktoré môžete pozorovať aj sami bez vyšetrenia u lekára.

Vedci vyvracajú mýty o spaní v podprsenke. Takto je to v skutočnosti

Vedci vyvracajú mýty o spaní v podprsenke. Takto je to v skutočnosti

20:42 26.11.2022Zdravie

​Určite ste počuli, že spánok v podprsenke môže brzdiť rast pŕs, spôsobiť rakovinu či brániť ochabnutiu pŕs.