• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 3.6.2023Meniny má Karolína
16°Bratislava

Slovenskí europoslanci vítajú aj kritizujú kvóty na rodovú rovnosť vo firmách

  • 10:25 23.11.2022
  • Brusel/Štrasburg
Slovenskí europoslanci vítajú aj kritizujú kvóty na rodovú rovnosť vo firmách

Smernica o zastúpení žien vo vrcholových orgánoch spoločností, ktorú v utorok prijal Európsky parlament, narazila na pochopenie aj kritiku slovenských europoslancov, informoval v stredu spravodajca TASR.

Miriam Lexmann (KDH) hovorí, že na základe dlhoročných skúseností z tretích krajín si uvedomuje, že kvóty na volené pozície, na miestnej aj na celoštátnej úrovni, sú v rozvojových krajinách niekedy nevyhnutnosťou na to, aby ženy dokázali prelomiť fiktívny sklenený strop.

Táto smernica sa však dotýka spoločností v demokratických štátoch. Mňa ako ženu uráža, že by som sa v EÚ mala dostať na niektoré pozície iba vďaka kvótam. Ak chceme pomôcť ženám, najmä tým s deťmi, aby skĺbili starostlivosť o rodinu a kariéru a neboli kvôli deťom a rodine diskriminované, musíme zmeniť naše celkové nastavenie. Na to však nepotrebujeme kvóty, ale podporu spoločnosti a podporu mužov,“ myslí si Lexmann.

Monika Beňová (Smer-SD) pripomenula, že podiel žien na riadení firiem v jednotlivých členských štátoch EÚ sa vzájomne líši, no v priemere ho možno považovať za nízky a v tejto téme sa Únia dlhodobo dostatočne neposúva.

Už samotné európske zmluvy ustanovujú, že Únia sa bude vo všetkých svojich činnostiach zameriavať na odstránenie nerovností a podporu rovnoprávnosti medzi mužmi a ženami. Nové pravidlá sa budú týkať veľkých firiem a prinesú percentuálny podiel zastúpenia žien na riadiacich pozíciách, ktorý bude musieť byť naplnený do roku 2026,“ vysvetlila Beňová. Podľa nej to firmy prinúti zaoberať sa spravodlivejším nastavením svojej personálnej politiky, aby boli schopné zaistiť rovnosť šancí, čo sa týka možností presadenia.

Vladimír Bilčík (Spolu) poznamenal, že ženy sú stále nedostatočne zastúpené na vedúcich pozíciách v mnohých oblastiach, hoci tvoria takmer polovicu pracovnej sily a viac ako polovicu absolventov univerzít.

Tento dlhodobý a historicky podmienený nespravodlivý stav v riadiacich pozíciách spoločností musíme napraviť,“ uviedol Bilčík a dodal, že podporuje zavedenie transparentných postupov prijímania zamestnancov do spoločností tak, aby uprednostnili nedostatočne zastúpené pohlavie, ak existuje možnosť výberu medzi dvoma rovnako kvalifikovanými žiadateľmi.

Martin Hojsík (PS) skonštatoval, že hoci v EÚ máme vzdelané a skúsené mladé ženy, vo vedúcich pozíciách stále dominujú muži. „Táto smernica je dôležitá pre zvýšenie zastúpenia žien vo vedení spoločností, no máme pred sebou ešte veľa práce, aby sme skutočne vyrovnali príležitosti a pracovné podmienky pre ženy,“ dodal Hojsík.

Eugen Jurzyca (SaS) si myslí, že ženy čelia v živote mnohým umelým bariéram, ktorým muži čeliť nemusia a je správne tieto bariéry odstraňovať. „Stanovenie kvót pre súkromné firmy však nie je odbúranie bariér, ale stanovenie výsledkov. Je to podobné ako keby sme problém, že ženy zarábajú menej, navrhli odstrániť tabuľkami pre jednotlivé zamestnania. Skutočné riešenie vychádza z odbúrania bariér, napríklad z uľahčenia súbehu práce so starostlivosťou o deti,“ domnieva sa Jurzyca.

Peter Pollák (OĽANO) vyjadril presvedčenie, že povinné kvóty prispejú k markantnejšej zmene v oblasti väčšieho zastúpenia žien v riadiacich orgánoch spoločností. „Verím, že spoločnosti s viac ako 250 zamestnancami, pre ktoré sú kvóty určené nebudú mať problém sa s nimi v praxi vyrovnať,“ uviedol Pollák.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Šéf vagnerovcov Prigožin údajne napísal a ilustroval knihu pre deti

Šéf vagnerovcov Prigožin údajne napísal a ilustroval knihu pre deti

VČERA - 21:54Zahraničné

Šéf ruskej žoldnierskej Vagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin pred dvadsiatimi rokmi napísal a ilustroval knihu pre deti.

Podľa Pašinjana Arménsko nie je spojencom Ruska vo vojne s Ukrajinou. Kremeľ okamžite reagoval

Podľa Pašinjana Arménsko nie je spojencom Ruska vo vojne s Ukrajinou. Kremeľ okamžite reagoval

VČERA - 21:28Zahraničné

Arménsky premiér Nikol Pašinjan vyhlásil, že Arménsko nie je spojencom Ruska vo vojne s Ukrajinou.

Pavel rokoval s Fialom a Babišom o zahraničnej politike

Pavel rokoval s Fialom a Babišom o zahraničnej politike

VČERA - 21:24Zahraničné

Český prezident Petr Pavel usporiadal v piatok na Pražskom hrade schôdzku s premiérom Petrom Fialom a predsedom najsilnejšej opozičnej strany Andrejom Babišom.

Macron udelil americkému generálovi Milleymu Rad veliteľa Čestnej légie

Macron udelil americkému generálovi Milleymu Rad veliteľa Čestnej légie

VČERA - 20:49Zahraničné

Francúzsky prezident Emmanuel Macron udelil v piatok predsedovi Zboru náčelníkov štábov ozbrojených síl USA generálovi Markovi Milleymu Rad veliteľa Čestnej légie.

Slovenskí vojaci sú pre Alianciu veľkým prínosom, vyhlásila veľvyslankyňa USA v NATO

Slovenskí vojaci sú pre Alianciu veľkým prínosom, vyhlásila veľvyslankyňa USA v NATO

VČERA - 20:42Zahraničné

Slovenské ozbrojené zložky sú v Severoatlantickej aliancii veľkým prínosom a prispievajú k posilňovaniu spoločnej bezpečnosti.