• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 24.6.2024Meniny má Ján
19°Bratislava

Slovenskí europoslanci vítajú aj kritizujú kvóty na rodovú rovnosť vo firmách

  • 10:25 23.11.2022
  • Brusel/Štrasburg
Slovenskí europoslanci vítajú aj kritizujú kvóty na rodovú rovnosť vo firmách

Smernica o zastúpení žien vo vrcholových orgánoch spoločností, ktorú v utorok prijal Európsky parlament, narazila na pochopenie aj kritiku slovenských europoslancov, informoval v stredu spravodajca TASR.

Miriam Lexmann (KDH) hovorí, že na základe dlhoročných skúseností z tretích krajín si uvedomuje, že kvóty na volené pozície, na miestnej aj na celoštátnej úrovni, sú v rozvojových krajinách niekedy nevyhnutnosťou na to, aby ženy dokázali prelomiť fiktívny sklenený strop.

Táto smernica sa však dotýka spoločností v demokratických štátoch. Mňa ako ženu uráža, že by som sa v EÚ mala dostať na niektoré pozície iba vďaka kvótam. Ak chceme pomôcť ženám, najmä tým s deťmi, aby skĺbili starostlivosť o rodinu a kariéru a neboli kvôli deťom a rodine diskriminované, musíme zmeniť naše celkové nastavenie. Na to však nepotrebujeme kvóty, ale podporu spoločnosti a podporu mužov,“ myslí si Lexmann.

Monika Beňová (Smer-SD) pripomenula, že podiel žien na riadení firiem v jednotlivých členských štátoch EÚ sa vzájomne líši, no v priemere ho možno považovať za nízky a v tejto téme sa Únia dlhodobo dostatočne neposúva.

Už samotné európske zmluvy ustanovujú, že Únia sa bude vo všetkých svojich činnostiach zameriavať na odstránenie nerovností a podporu rovnoprávnosti medzi mužmi a ženami. Nové pravidlá sa budú týkať veľkých firiem a prinesú percentuálny podiel zastúpenia žien na riadiacich pozíciách, ktorý bude musieť byť naplnený do roku 2026,“ vysvetlila Beňová. Podľa nej to firmy prinúti zaoberať sa spravodlivejším nastavením svojej personálnej politiky, aby boli schopné zaistiť rovnosť šancí, čo sa týka možností presadenia.

Vladimír Bilčík (Spolu) poznamenal, že ženy sú stále nedostatočne zastúpené na vedúcich pozíciách v mnohých oblastiach, hoci tvoria takmer polovicu pracovnej sily a viac ako polovicu absolventov univerzít.

Tento dlhodobý a historicky podmienený nespravodlivý stav v riadiacich pozíciách spoločností musíme napraviť,“ uviedol Bilčík a dodal, že podporuje zavedenie transparentných postupov prijímania zamestnancov do spoločností tak, aby uprednostnili nedostatočne zastúpené pohlavie, ak existuje možnosť výberu medzi dvoma rovnako kvalifikovanými žiadateľmi.

Martin Hojsík (PS) skonštatoval, že hoci v EÚ máme vzdelané a skúsené mladé ženy, vo vedúcich pozíciách stále dominujú muži. „Táto smernica je dôležitá pre zvýšenie zastúpenia žien vo vedení spoločností, no máme pred sebou ešte veľa práce, aby sme skutočne vyrovnali príležitosti a pracovné podmienky pre ženy,“ dodal Hojsík.

Eugen Jurzyca (SaS) si myslí, že ženy čelia v živote mnohým umelým bariéram, ktorým muži čeliť nemusia a je správne tieto bariéry odstraňovať. „Stanovenie kvót pre súkromné firmy však nie je odbúranie bariér, ale stanovenie výsledkov. Je to podobné ako keby sme problém, že ženy zarábajú menej, navrhli odstrániť tabuľkami pre jednotlivé zamestnania. Skutočné riešenie vychádza z odbúrania bariér, napríklad z uľahčenia súbehu práce so starostlivosťou o deti,“ domnieva sa Jurzyca.

Peter Pollák (OĽANO) vyjadril presvedčenie, že povinné kvóty prispejú k markantnejšej zmene v oblasti väčšieho zastúpenia žien v riadiacich orgánoch spoločností. „Verím, že spoločnosti s viac ako 250 zamestnancami, pre ktoré sú kvóty určené nebudú mať problém sa s nimi v praxi vyrovnať,“ uviedol Pollák.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Netanjahu: Intenzívne boje proti Hamasu sa končia, ale vojna bude pokračovať

Netanjahu: Intenzívne boje proti Hamasu sa končia, ale vojna bude pokračovať

DNES - 6:32Zahraničné

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v nedeľu vyhlásil, že fáza intenzívnych bojov proti palestínskemu radikálnemu hnutiu Hamas, ktorá sa odohráva na juhu Pásma Gazy, sa chýli ku koncu.

Teroristický útok v Rusku: Zahynulo 15 policajtov a viacerí civilisti, vrátane kňaza

Teroristický útok v Rusku: Zahynulo 15 policajtov a viacerí civilisti, vrátane kňaza

DNES - 6:07Zahraničné

Počet potvrdených obetí po útoku ozbrojencov na cirkevné objekty a inšpektorát dopravnej polície v Dagestanskej republike sa v nedeľu večer rozšíril na 15 policajtov a viacerých civilistov, vrátane pravoslávneho kňaza.

Počas púte do Mekky zomrelo 1301 pútnikov, väčšinou oficiálne neregistrovaných

Počas púte do Mekky zomrelo 1301 pútnikov, väčšinou oficiálne neregistrovaných

VČERA - 20:46Zahraničné

Saudská Arábia v nedeľu oznámila, že počas tohtoročnej moslimskej púte hadždž do Mekky prišlo o život 1301 pútnikov, pričom 83 percent z nich nebolo úradne zaregistrovaných.

Macron vyzval voličov, aby vo voľbách hlasovali za prezidentskú väčšinu

Macron vyzval voličov, aby vo voľbách hlasovali za prezidentskú väčšinu

VČERA - 20:33Zahraničné

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v nedeľu zopakoval, že zostane v úradu do mája roku 2027, keď sa mu skončí druhé funkčné obdobie.

Rusko obvinilo USA zo zodpovednosti za raketový útok v Sevastopole

Rusko obvinilo USA zo zodpovednosti za raketový útok v Sevastopole

VČERA - 16:42Zahraničné

Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že Spojené štáty, ktoré dodali Ukrajine strely ATACMS, sú predovšetkým zodpovedné za raketový útok na civilistov v meste Sevastopol.