• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 31.1.2023Meniny má Emil
Bratislava

​Pacient na prehliadke u zubára zistil, že má čierne kosti. Bizarný incident súvisí s akné

  • 17:59 22.11.2022
  • Svet
​Pacient na prehliadke u zubára zistil, že má čierne kosti. Bizarný incident súvisí s akné

Ľudské kosti môžu v ojedinelých prípadoch zmeniť svoje sfarbenie. Túto skutočnosť však často odhalí až podrobná lekárska prehliadka.

„Mám čierne kosti. Teda moje kosti, kosti v mojom tele, sú čierne,“ šokoval na TikToku používateľ Archie, ktorý sa s priaznivcami podelil o svoj nezvyčajný príbeh. V ňom hovorí o tom, ako dospel k tomuto zisteniu a prečo sa jeho oporná sústava líši od tej, ktorú možno nájsť u bežného človeka.

Čierne kosti kvôli akné

Zmenu sfarbenia ľudských kostí môže spôsobiť ochorenie, ktoré Archie pomenoval „minocyklínové ochorenie čiernych kostí“. Minocyklín je liečivo, ktoré sa aj v našich končinách používa pri liečbe zápalov, napríklad v prípade zápalu pľúc, artritídy, či dokonca akné.

Archie sa dostal do kontaktu s minocyklínom počas štúdia na strednej škole, keď mu ho predpísali lekári na liečbu akné. Hoci bol oboznámený s možnými vedľajšími účinkami liečiva, školák na sebe dlho nepozoroval žiadne negatívne zmeny, čo sa však zmenilo, keď mu vyrástol zub múdrosti.

„Začal mi rásť zub múdrosti a bol čierny. Hneď som si pomyslel, panebože, hnijú mi zuby,“ hovorí Archie vo videu. „Ukázalo sa, že mám čiernu celú sánku, a podľa lekárov pravdepodobne aj zvyšok lebky a väčšinu zvyšných kostí.“ Mladíkovi ostali len biele zuby, ktoré mu vyrástli ešte predtým, ako začal užívať minocyklín.

@archiebeshort This is my video! It was intended for this account originally. Oops! #raredisease #blackbones ♬ original sound - Archie

Podobný prípad bol zaznamenaný aj u 52-ročnej ženy, ktorá takisto užívala minocyklín na liečbu akné. Keď ju po 32 rokoch od nasadenia liečby odporučili na operáciu kolena, lekári s prekvapením konštatovali, že aj v jej prípade došlo k vzniku „ochorenia čiernych kostí“.

Journal of Orthopaedic Surgery and Research ďalej vysvetľuje, že operácia napriek nečakanému zvratu pokračovala až do úspešného konca. Lekári však varujú svojich kolegov pred potenciálnymi účinkami liečiva, ktoré by si mohli zameniť za iné diagnózy súvisiace so zmenenou farbou kostí.

„Minocyklínové ochorenie čiernych kostí je raritný úkaz, pri náleze ktorého môže dôjsť k dôvodným obavám,“ uvádzajú odborníci v prípadovej štúdii. „V súčasnosti nevieme o žiadnych patologických následkoch ochorenia, avšak chirurgovia by pri pochybnostiach o pôvode mali vylúčiť všetky možné alternatívne príčiny.“

Zmena je rýchla a nezvratná

Proces prefarbovania kostí je pri užívaní minocyklínu rýchly a trvalý, ale nesúvisí s odumieraním tkanív alebo inými rizikovými následkami. Jeho detaily popisuje článok zverejnený v žurnále Clinics in Orthopedic Surgery, ktorý analyzoval päť známych prípadov:

„K čiernej pigmentácii kostí pri minocyklíne pravdepodobne dochádza prostredníctvom naväzovania železa na okysličený liek vo vyvíjajúcej sa kosti a hromadenia nerozpustného chinínu z rozpadu aromatického krúžku lieku v dospelej kosti.“

Prvý, kto ochorenie odhalí, je často zubný lekár, keďže zuby patria k najodhalenejším kostiam tela. Zubár Ollie Jupes pre portál IFLScience hovorí, že počas svojej niekoľkoročnej praxe sa stretol len s hŕstkou pacientov, ktorým sa trvalo sfarbili zuby v dôsledku užívania tetracyklínových antibiotík, akým je aj minocyklín.

„Lekári [vo Veľkej Británii] našťastie prestali predpisovať tetracyklíny deťom do veku ôsmich rokov, keď sa v 70. rokoch prišlo na to, že tieto antibiotiká spôsobujú hlboké a neraz nerovnomerné zafarbenie koruniek rastúcich zubov,“ hovorí Jupes.

Podľa Jupesa pri stmavnutí zubov v niektorých prípadoch nepomáha ani bielenie, a tak sa pacienti museli uspokojiť s porcelánovou alebo kompozitovou náhradou zubu.

„Následky na sebavedomie niektorých pacientov boli neraz drastické,“ tvrdí dentista. „Našťastie ma ešte nikto nepožiadal, aby som mu naraz 'opravil' aj sčernetú ramennú kosť,“ dodáva s úsmevom.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, iflscience.com, biomedcentral.com, nih.gov, Video: tiktok.com/@arch
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Bojuje vaše dieťa so separačnou úzkosťou? Takto to odhalíte

Bojuje vaše dieťa so separačnou úzkosťou? Takto to odhalíte

VČERA - 21:05Zdravie

Väčšina detí cíti smútok, keď rodičia odchádzajú do práce či kdekoľvek bez nich. Ako odlíšiť klasický smútok od separačnej úzkosti?

Zubára neoklamete. Takto odhalí vaše výmysly o čistení zubov

Zubára neoklamete. Takto odhalí vaše výmysly o čistení zubov

VČERA - 10:00Zdravie

Skúšali ste zubára presviedčať, že si poctivo čistíte zuby aj medzizubné priestory? Zbytočne. Vaše klamstvo dokážu odhaliť veľmi jednoducho.

Naozaj je potrebný krém s SPF každý deň? Toto hovoria odborníci na pleť

Naozaj je potrebný krém s SPF každý deň? Toto hovoria odborníci na pleť

20:28 29.01.2023Zdravie

Je potrebné sa natierať opaľovacím krémom každý deň a môže to spôsobiť nedostatok vitamínu D? Tu sú odpovede.

Ako dlho trvá chudnutie? Toto je ten správny postup pri strate hmotnosti

Ako dlho trvá chudnutie? Toto je ten správny postup pri strate hmotnosti

9:37 29.01.2023Zdravie

Pred akoukoľvek snahou schudnúť by ste mali najprv vedieť, ako chudnúť zdravo.

Tieto symptómy sa u žien prejavujú mesiac pred infarktom

Tieto symptómy sa u žien prejavujú mesiac pred infarktom

7:48 29.01.2023Zdravie

Takmer 40 % žien trpí prekvapivými symptómami, a to už niekoľko týždňov pred infarktom.