• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 28.11.2022Meniny má Henrieta
Bratislava

​Pacient na prehliadke u zubára zistil, že má čierne kosti. Bizarný incident súvisí s akné

  • 17:59 22.11.2022
  • Svet
​Pacient na prehliadke u zubára zistil, že má čierne kosti. Bizarný incident súvisí s akné

Ľudské kosti môžu v ojedinelých prípadoch zmeniť svoje sfarbenie. Túto skutočnosť však často odhalí až podrobná lekárska prehliadka.

„Mám čierne kosti. Teda moje kosti, kosti v mojom tele, sú čierne,“ šokoval na TikToku používateľ Archie, ktorý sa s priaznivcami podelil o svoj nezvyčajný príbeh. V ňom hovorí o tom, ako dospel k tomuto zisteniu a prečo sa jeho oporná sústava líši od tej, ktorú možno nájsť u bežného človeka.

Čierne kosti kvôli akné

Zmenu sfarbenia ľudských kostí môže spôsobiť ochorenie, ktoré Archie pomenoval „minocyklínové ochorenie čiernych kostí“. Minocyklín je liečivo, ktoré sa aj v našich končinách používa pri liečbe zápalov, napríklad v prípade zápalu pľúc, artritídy, či dokonca akné.

Archie sa dostal do kontaktu s minocyklínom počas štúdia na strednej škole, keď mu ho predpísali lekári na liečbu akné. Hoci bol oboznámený s možnými vedľajšími účinkami liečiva, školák na sebe dlho nepozoroval žiadne negatívne zmeny, čo sa však zmenilo, keď mu vyrástol zub múdrosti.

„Začal mi rásť zub múdrosti a bol čierny. Hneď som si pomyslel, panebože, hnijú mi zuby,“ hovorí Archie vo videu. „Ukázalo sa, že mám čiernu celú sánku, a podľa lekárov pravdepodobne aj zvyšok lebky a väčšinu zvyšných kostí.“ Mladíkovi ostali len biele zuby, ktoré mu vyrástli ešte predtým, ako začal užívať minocyklín.

@archiebeshort This is my video! It was intended for this account originally. Oops! #raredisease #blackbones ♬ original sound - Archie

Podobný prípad bol zaznamenaný aj u 52-ročnej ženy, ktorá takisto užívala minocyklín na liečbu akné. Keď ju po 32 rokoch od nasadenia liečby odporučili na operáciu kolena, lekári s prekvapením konštatovali, že aj v jej prípade došlo k vzniku „ochorenia čiernych kostí“.

Journal of Orthopaedic Surgery and Research ďalej vysvetľuje, že operácia napriek nečakanému zvratu pokračovala až do úspešného konca. Lekári však varujú svojich kolegov pred potenciálnymi účinkami liečiva, ktoré by si mohli zameniť za iné diagnózy súvisiace so zmenenou farbou kostí.

„Minocyklínové ochorenie čiernych kostí je raritný úkaz, pri náleze ktorého môže dôjsť k dôvodným obavám,“ uvádzajú odborníci v prípadovej štúdii. „V súčasnosti nevieme o žiadnych patologických následkoch ochorenia, avšak chirurgovia by pri pochybnostiach o pôvode mali vylúčiť všetky možné alternatívne príčiny.“

Zmena je rýchla a nezvratná

Proces prefarbovania kostí je pri užívaní minocyklínu rýchly a trvalý, ale nesúvisí s odumieraním tkanív alebo inými rizikovými následkami. Jeho detaily popisuje článok zverejnený v žurnále Clinics in Orthopedic Surgery, ktorý analyzoval päť známych prípadov:

„K čiernej pigmentácii kostí pri minocyklíne pravdepodobne dochádza prostredníctvom naväzovania železa na okysličený liek vo vyvíjajúcej sa kosti a hromadenia nerozpustného chinínu z rozpadu aromatického krúžku lieku v dospelej kosti.“

Prvý, kto ochorenie odhalí, je často zubný lekár, keďže zuby patria k najodhalenejším kostiam tela. Zubár Ollie Jupes pre portál IFLScience hovorí, že počas svojej niekoľkoročnej praxe sa stretol len s hŕstkou pacientov, ktorým sa trvalo sfarbili zuby v dôsledku užívania tetracyklínových antibiotík, akým je aj minocyklín.

„Lekári [vo Veľkej Británii] našťastie prestali predpisovať tetracyklíny deťom do veku ôsmich rokov, keď sa v 70. rokoch prišlo na to, že tieto antibiotiká spôsobujú hlboké a neraz nerovnomerné zafarbenie koruniek rastúcich zubov,“ hovorí Jupes.

Podľa Jupesa pri stmavnutí zubov v niektorých prípadoch nepomáha ani bielenie, a tak sa pacienti museli uspokojiť s porcelánovou alebo kompozitovou náhradou zubu.

„Následky na sebavedomie niektorých pacientov boli neraz drastické,“ tvrdí dentista. „Našťastie ma ešte nikto nepožiadal, aby som mu naraz 'opravil' aj sčernetú ramennú kosť,“ dodáva s úsmevom.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, iflscience.com, biomedcentral.com, nih.gov, Video: tiktok.com/@arch
Najnovšie v kategóriiViac článkov
​Chronická bolesť a strava: Tejto zložke sa treba čo najviac vyhýbať, ukazujú výskumy

​Chronická bolesť a strava: Tejto zložke sa treba čo najviac vyhýbať, ukazujú výskumy

DNES - 8:54Zdravie

Zápalové procesy v tele vznikajú ako odpoveď na určitý typ stravy. Akej zložke sa treba vyhnúť, ak vás trápi chronická bolesť?

Budí vás v noci časté močenie? Tieto malé zmeny vám môžu pomôcť

Budí vás v noci časté močenie? Tieto malé zmeny vám môžu pomôcť

VČERA - 19:37Zdravie

Poznáte to, konečne zaspávate, no musíte vstať a ísť na toaletu. No a potom ešte niekoľkokrát počas noci. Ak vás trápi časté nočné močenie, nasledujúce riadky sú určené práve vám.

Rakovina úst: 9 príznakov, ktoré nesmiete ignorovať

Rakovina úst: 9 príznakov, ktoré nesmiete ignorovať

VČERA - 6:43Zdravie

Tu je niekoľko symptómov rakoviny ústnej dutiny, ktoré môžete pozorovať aj sami bez vyšetrenia u lekára.

Vedci vyvracajú mýty o spaní v podprsenke. Takto je to v skutočnosti

Vedci vyvracajú mýty o spaní v podprsenke. Takto je to v skutočnosti

20:42 26.11.2022Zdravie

​Určite ste počuli, že spánok v podprsenke môže brzdiť rast pŕs, spôsobiť rakovinu či brániť ochabnutiu pŕs.

Tento typ oleja najlepšie chráni mozog pred účinkami starnutia

Tento typ oleja najlepšie chráni mozog pred účinkami starnutia

18:46 26.11.2022Zdravie

Olej, ktorý nájdeme v doplnkoch stravy, chráni dopaminergné neuróny pred degeneráciou súvisiacou s vekom.