• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 28.11.2022Meniny má Henrieta
Bratislava

Glióm: Tento príznak rakoviny je možné počuť

  • 9:11 22.11.2022
  • Bratislava
Glióm: Tento príznak rakoviny je možné počuť

Príznaky nádoru na mozgu nesmiete ignorovať.

Rakovina mozgu môže spôsobiť množstvo rôznych symptómov v závislosti od toho, kde sa nádor alebo glióm nachádza. Bežné príznaky zahŕňajú bolesti hlavy, nevoľnosť alebo záchvaty.

Podľa lekárov však existuje jeden príznak, ktorý skutočne môžete počuť. Nádor temporálneho laloku podľa odborníkov môže spôsobiť, že v hlave budete počuť hlasy.

V závislosti od polohy nádoru môžete mať problémy s tým, ako spracovávate a ukladáte spomienky. Môžete trpieť aj krátkodobou stratou pamäti a ťažkosťami so sluchom a rozprávaním.

Ak máte nádor na mozgu, pravdepodobne vám bude tlačiť na lebku, pretože tento orgán má len obmedzené množstvo priestoru. Ak nádor rastie, zvýši to intrakraniálny tlak vo vnútri lebky. Ten môže spôsobiť celý rad ďalších symptómov. Tu je 6 z nich:

1. Bolesti hlavy

Ide o jeden z najčastejších príznakov nádoru na mozgu, no ak vás len bolí hlava, je nepravdepodobné, že ide o rakovinu. Ak máte bolesti hlavy v kombinácii s pocitom nevoľnosti, ktorý vás v noci zobudí, alebo ak máte problémy so zrakom, ako sú záblesky pred očami alebo slepé miesta. Vtedy by ste mali navštíviť svojho lekára. Ak ste predtým nemali bolesti hlavy a ak sa počas niekoľkých týždňov a mesiacov neustále zhoršovali, mali by ste tiež navštíviť svojho lekára.

2. Záchvaty

Záchvaty sa vyskytujú u ôsmich z desiatich ľudí, ktorí majú nádor na mozgu. Môže sa to prejaviť trasením či trhaním rúk, nôh alebo celého tela. Pri záchvatoch by ste sa vždy mali nechať vyšetriť u lekára.

3. Pocit nevoľnosti

Nevoľnosť, ktorá sa objaví, keď sa náhle pohnete, je ďalším znakom, na ktorý si treba dávať pozor. Je však nepravdepodobné, že to bude váš jediný príznak a zvyčajne pôjde ruka v ruke s bolesťami hlavy, slabosťou a problémami s očami.

4. Ospalosť alebo strata vedomia

Môžete pociťovať ospalosť alebo stratu vedomia v dôsledku zvýšeného intrakraniálneho tlaku, ktorý môže znížiť prívod krvi do mozgu.

5. Problémy s očami

Ak máte nádor na mozgu, možno spozorujete, že sa vám zhoršuje zrak alebo že vám okuliare nepomáhajú. Môžete stratiť periférne videnie, takže narážate do predmetov na ľavej alebo pravej strane. Môžete tiež bojovať s rozmazaným videním, plávajúcimi tvarmi pred očami a tunelovým videním.

6. Zmeny osobnosti

Ďalšia vec, na ktorú treba dávať pozor, sú zmeny osobnosti. Vy alebo vaše okolie si môžete všimnúť, že ste zmätení, alebo môžete mať problémy s normálnym myslením.

Okrem hlavných príznakov, ak máte nádor predného laloka, môžete mať problémy s chôdzou, problémy so zrakom a rečou, stratu čuchu alebo slabosť na jednej strane tela.

Ak máte nádor na parietálnom laloku, môžete mať problémy s čítaním alebo písaním, problémy s rozprávaním a porozumením a tiež môžete pociťovať stratu citu v jednej časti tela.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, cancerresearchuk.org, thesun.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
​Chronická bolesť a strava: Tejto zložke sa treba čo najviac vyhýbať, ukazujú výskumy

​Chronická bolesť a strava: Tejto zložke sa treba čo najviac vyhýbať, ukazujú výskumy

DNES - 8:54Zdravie

Zápalové procesy v tele vznikajú ako odpoveď na určitý typ stravy. Akej zložke sa treba vyhnúť, ak vás trápi chronická bolesť?

Budí vás v noci časté močenie? Tieto malé zmeny vám môžu pomôcť

Budí vás v noci časté močenie? Tieto malé zmeny vám môžu pomôcť

VČERA - 19:37Zdravie

Poznáte to, konečne zaspávate, no musíte vstať a ísť na toaletu. No a potom ešte niekoľkokrát počas noci. Ak vás trápi časté nočné močenie, nasledujúce riadky sú určené práve vám.

Rakovina úst: 9 príznakov, ktoré nesmiete ignorovať

Rakovina úst: 9 príznakov, ktoré nesmiete ignorovať

VČERA - 6:43Zdravie

Tu je niekoľko symptómov rakoviny ústnej dutiny, ktoré môžete pozorovať aj sami bez vyšetrenia u lekára.

Vedci vyvracajú mýty o spaní v podprsenke. Takto je to v skutočnosti

Vedci vyvracajú mýty o spaní v podprsenke. Takto je to v skutočnosti

20:42 26.11.2022Zdravie

​Určite ste počuli, že spánok v podprsenke môže brzdiť rast pŕs, spôsobiť rakovinu či brániť ochabnutiu pŕs.

Tento typ oleja najlepšie chráni mozog pred účinkami starnutia

Tento typ oleja najlepšie chráni mozog pred účinkami starnutia

18:46 26.11.2022Zdravie

Olej, ktorý nájdeme v doplnkoch stravy, chráni dopaminergné neuróny pred degeneráciou súvisiacou s vekom.