EÚ uvalila sankcie aj na kybernetickú divíziu iránskych revolučných gárd
- 16:08 17.10.2022
- Luxemburg

Európska únia v pondelok uvalila sankcie na iránsku mravnostnú políciu, na ministra informácií i na kybernetickú divíziu revolučných gárd, informuje TASR na základe správy agentúry AFP.
Ide o reakciu EÚ na prípad mladej Kurdky Mahsy Amíníovej a protesty v Iráne, ktoré v polovici septembra vyvolala jej smrť a ktoré tamojšie bezpečnostné zložky potláčajú silou. Irán už vopred avizoval „okamžitú“ reakciu na tieto sankcie.
Luxemburský minister zahraničných vecí Jean Asselborn sa podľa AFP vyjadril skepticky k možnosti, že sankcie Iránu „ublížia“. Povedal však tiež: „Tento režim možno fungoval počas posledných 40 rokov, ale teraz nefunguje. A preto musí Európska únia urobiť tento prvý krok.“
Podľa zoznamu, ktorý bol v pondelok uverejnený v oficiálnom vestníku EÚ, sa na „čiernej listine“ ocitlo 11 jednotlivcov a príslušníkov štyroch organizácií.
Medzi sankcionovanými sú velitelia tzv. mravnostnej polície, polovojenských jednotiek Basídž patriacich pod revolučné gardy a uniformovanej zložky národnej polície.
V dôvodovej správe k sankčnému zoznamu EÚ sa uvádza, že za Amíníovej smrť je zodpovedná mravnostná polícia, jej veliteľ pre Teherán i jej prezident na celoštátnej úrovni.
„Podľa spoľahlivých správ a svedkov bola (Amíníová) vo väzbe brutálne bitá a zle s ňou zaobchádzali, čo viedlo k jej hospitalizácii a k jej smrti 16. septembra 2022,“ uvádza sa vo vyhlásení EÚ.
Sankcionovaný minister pre informačné a komunikačné technológie Ísa Zarepúr nesie podľa EÚ zodpovednosť za výpadky internetu, ktoré boli v Iráne zavedené v čase vypuknutia protestov a ktoré obmedzili prístup Iráncov k informáciám a slobode vyjadrovania.
Jednotky Basídž boli zaradené na zoznam za „mimoriadne tvrdé“ zásahy proti demonštrantom, ktoré „viedli k smrti viacerých ľudí“. V zozname EÚ sa uvádza, že sú „priamo zodpovedné za závažné porušovanie ľudských práv v Iráne“.
Súčasťou sankcií je zákaz vstupu na územie EÚ a zmrazenie aktív.
Ďalšie sankcie voči Iránu žiadal v pondelok ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba. Stalo sa tak v súvislosti s útokmi dronov na Kyjev a ďalšie ukrajinské oblasti, ktoré si vyžiadali obete na životoch a veľké materiálne škody. Ukrajina tvrdí, že Rusko pri nich využilo samovražedné drony dodané Iránom.
Teherán tieto obvinenia odmieta. Napríklad, iránsky minister zahraničných vecí Hosejn Amír Abdollahján v sobotu uviedol, že Irán „neposkytol ani neposkytne nijakú zbraň určenú na použitie vo vojne na Ukrajine“.

Hlavného prokurátora ICC vyšetrujú za údajné obťažovanie, dočasne rezignoval
Hlavný prokurátor Medzinárodného trestného súdu Karim Khan sa vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie údajného sexuálneho obťažovania rozhodol až do jeho ukončenia rezignovať na svoju funkciu.

Rubio: Zabíjanie na Ukrajine sa musí zastaviť
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio v piatok vyzval na ukončenie „krviprelievania“ na Ukrajine ešte pred začatím priamych rokovaní delegácií Moskvy a Kyjeva v tureckom Istanbule.

Trump: Irán obdržal americký návrh o jadrovej dohode, musí konať rýchlo
Prezident Spojených štátov Donald Trump uviedol, že Irán dostal americký návrh v súvislosti s rokovaniami o jeho jadrovom programe. Podľa Trumpa by mal Teherán dohodu urýchlene prijať, inak „sa stane niečo zlé“.

Von der Leyenová prisľúbila, že Európa bude zvyšovať tlak na Putina, kým neuzavrie mier
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v piatok prisľúbila, že Európa „bude zvyšovať tlak“ na ruského prezidenta Vladimira Putina, až kým nepristúpi na mier.