• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 4.12.2022Meniny má Barbora, Barbara
Bratislava

Kuleba: Ukrajina pošle do Afriky viac obilia

  • 17:19 04.10.2022
  • Dakar
Kuleba: Ukrajina pošle do Afriky viac obilia

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba v utorok v Senegale - na úvod svojej tohtotýždňovej cesty po Afrike - prisľúbil, že jeho krajina urobí všetko pre to, aby do Afriky poslala viac obilia.

Informuje o tom agentúra AP, pričom pripomína, že senegalský prezident Macky Sall, predsedajúci v súčasnosti Africkej únie, vyzýva Rusko a Ukrajinu, aby napriek prebiehajúcej vojne obnovili vývoz obilia do Afriky a zvyšku sveta. Mnohé africké krajiny sú vo totiž veľkej miere závislé od dovozu obilia z týchto dvoch štátov.

Rusko sa z nedostatku obilia na trhu snaží viniť Západ a pripisovať mu zodpovednosť za rastúce ceny potravín. Západní predstavitelia v reakcii na takéto tvrdenia zase obviňujú Kremeľ, že potraviny využíva ako zbraň a vedie imperiálnu dobyvačnú vojnu.

Pokiaľ ide o vojnu rozpútanú Ruskom na Ukrajine, Afrika zostáva neutrálna. Svedčí o tom aj výsledok hlasovania o rezolúcii OSN, ktorá začiatkom tohto roka odsúdila vojnu na Ukrajine: približne 25 afrických krajín sa hlasovania buď zdržalo alebo vôbec nehlasovalo, pripomenula AP.

Senegal bol medzi tými štátmi, ktoré sa zdržali hlasovania, pričom jeho prezident minulý mesiac na pôde Valného zhromaždenia OSN povedal, že Afrika „nechce byť živnou pôdou novej studenej vojny“.

Napriek týmto neutrálnym postojom teraz ukrajinský minister zahraničných vecí v Dakare vyhlásil, že chce prehĺbiť väzby svojej krajiny s Afrikou.

Kuleba súčasne kritizoval vyhlásenia predstaviteľov Ruska, ktorými chcú podľa neho ospravedlniť a zdôvodniť vojnu rozpútanú na Ukrajine. „Rusko chcelo navodiť presvedčenie, že (vojna je preto, lebo) Ukrajina chce byť členom NATO... (ale) aj Fínsko chce byť členom (NATO). A naň pritom Rusko nezaútočilo,“ upozornil.

Dodal, že Rusko tiež tvrdí, že Rusi a Ukrajinci sú jeden národ. „To nie je pravda,“ zdôraznil Kuleba a vysvetlil, že „jazyk, ktorým hovoríme, nie je rovnaký. Máme inú kultúru a (sme) iný národ“.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Šéfka amerických tajných služieb: Boje na Ukrajine prebiehajú v zníženom tempe

Šéfka amerických tajných služieb: Boje na Ukrajine prebiehajú v zníženom tempe

DNES - 18:11Zahraničné

Boje vo vojne na Ukrajine podľa Avril Hainesovej prebiehajú v "zníženom tempe" a tento stav sa pravdepodobne nezmení ešte niekoľko mesiacov, keďže sa Kyjev i Moskva pripravujú na protiofenzívu po zimných mesiacoch.

Britániu ochromia štrajky, vláda chce nasadiť armádu

Britániu ochromia štrajky, vláda chce nasadiť armádu

DNES - 17:44Zahraničné

Stovky príslušníkov britskej armády a ďalších úradov sa pripravujú na možné nasadenie v prípade štrajkov vo verejnom sektore, ktorým Británia môže počas zimy čeliť.

Ukrajinskí vojaci sa už zúčastňujú na výcviku v Česku

Ukrajinskí vojaci sa už zúčastňujú na výcviku v Česku

DNES - 16:30Zahraničné

Ukrajinskí vojaci sa už zúčastňujú na výcviku vo vojenskom výcvikovom priestore Libavá v Olomouckom kraji v ČR. Celkom by sa ich na výcviku malo zúčastniť 4000.

Na ruské pobrežie vyplavilo až 1700 mŕtvych tuleňov

Na ruské pobrežie vyplavilo až 1700 mŕtvych tuleňov

DNES - 14:51Zahraničné

Až 1700 mŕtvych tuleňov vyplavilo na pobrežie Kaspického mora v južnom Rusku. Príčina ich úhynu je naďalej nejasná, ale zrejme uhynuli prirodzene.

Macron: Posielanie zbraní na Ukrajinu neoslabuje obranu Francúzska

Macron: Posielanie zbraní na Ukrajinu neoslabuje obranu Francúzska

DNES - 13:45Zahraničné

Francúzsky prezident Emmanuel Macron odmietol kritiku, že jeho krajina bude mať nedostatok zbraní v dôsledku dodávok na Ukrajinu.