V ktorej časti dňa je ideálny čas na veľkú potrebu? Slová odborníkov sú jednoznačné
Rozhovor o návšteve toalety a zdravom vyprázdňovaní by nemal byť tabu, tvrdia lekári. Ako zistiť, či vaše vyprázdňovanie funguje správne?
Počet návštev toalety kvôli vykonaniu veľkej potreby v priebehu dňa či týždňa je u každého rozdielny. Lekári preto zámerne nehovoria o čísle, ktoré by predstavovalo ideál, ale namiesto toho radia všímať si odchýlky, ktoré sú pre každého z nás iné.
Väčšina zdravých ľudí nevykonáva veľkú potrebu častejšie ako raz až trikrát za deň, pričom o poruche trávenia ešte nemožno hovoriť ani v prípade, že navštevujete toaletu s týmto zámerom len raz za dva či tri dni.
Normálna stolica by sa mala uvoľňovať ľahko a mala by byť hnedá. Za zmenami môže stáť strava, ochorenie, pohyb či celkový životný štýl.
Kedy je ideálny čas na vyprázdňovanie?
Opäť ide o vysoko individuálnu záležitosť, v ktorej hrá nemalú rolu aj zvyk, strava a spánok. Ľudia, ktorí robia na zmeny, sú napríklad zvyknutí na odlišné správanie čriev ako tí, ktorí majú fixný pracovný čas.
Vo všeobecnosti však možno povedať, že ľudské telo je vybudované tak, aby sa štandardne vyprázdňovalo ráno. „Ráno po prebudení sa rozozvučí vnútorný budík čriev a hrubé črevo spustí intenzívnejšie kontrakcie,“ vysvetľuje v rozhovore pre denník Daily Star gastroenterologička Sarina Pasrichová.
Črevá sú aktívne aj počas spánku, keď spracúvajú všetku potravu, s ktorou si nestihli poradiť počas dňa. Výsledky sa dostavujú hneď po prebudení, keď máme potrebu sa vyprázdniť, čo je vcelku normálne.
Ľuďom, ktorí ráno nepociťujú potrebu na vyprázdnenie, sa odporúča piť viac tekutín, jemne ponaťahovať svaly formou strečingu alebo v prípade núdze si dopriať teplú kávu, ktorá pôsobí močopudne a stimuluje prácu čriev.
Normálna stolica
Stolica priemerného zdravého človeka má tmavohnedú farbu, tvar klobásy a na vrchu praskliny. Je tiež mäkká a ľahko prechádza črevami a konečníkom. Zdravé vyprázdňovanie by podľa lekárov nemalo trvať viac ako minútu.
Varovné znaky v podobe začervenania v stolici netreba ignorovať. Zvyčajne totiž svedčia o prítomnosti krvi, a teda aj vnútornom krvácaní v hrubom čreve. V ojedinelých prípadoch sa krv do stolice dostane po krvácaní z konečníka kvôli zaškrabnutiu alebo hemoroidom. V každom prípade o tom treba čo najskôr upovedomiť lekára.
Lekársku pozornosť si vyžadujú aj nasledovné príznaky:
- časté zápchy
- časté hnačky
- silná bolesť brucha a spomalené trávenie
- silne zapáchajúca stolica, ktorá pláva na hladine
- nezámerné chudnutie
Najväčšie lži v zubárskom kresle: Toto ani neskúšajte, zubár to odhalí!
Klamanie pred lekárom málokedy prináša úžitok, napriek tomu to stále skúšame. Tieto lži však v zubárskom kresle neobstoja.
Účinky tohto šampónu sú mýtus, tvrdí lekár
Šampón, ktorý je známy blahodarnými účinkami na rast vlasov, podľa lekára nie je taký skvelý ako o sebe tvrdí. Čo použiť namiesto neho?
Pozor na skladovanie tejto potraviny, pri chybe hrozí botulizmus!
Rizikom nie je len zmenená chuť, ale aj závažné zdravotné následky v podobe botulizmu. Na skladovanie tejto potraviny si dajte pozor.
Lekár radí: Ako vyriešiť zápchu? Stačí pohár vody, toto doň pridajte
Užitočná prísada pomáha pri rôznych tráviacich problémoch vrátane hnačky a zápchy.
Terapeut: 5 varovných znamení, že sa z vás neskôr stane alkoholik
Ak sa spoznáte v niektorom z piatich varovných príznakov, hrozí, že v budúcnosti prepadnete závislosti na alkohol.