• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 28.11.2022Meniny má Henrieta
Bratislava

Mlieko a cukrovka: Toto sa stane už po jednom pohári denne

  • 21:41 02.10.2022
  • Štokholm
Mlieko a cukrovka: Toto sa stane už po jednom pohári denne

Konzumácia mlieka a mliečnych produktov ovplyvňuje riziko diabetu.

Výskum ukazuje, že pohár mlieka denne znižuje riziko cukrovky o desať percent. Odborníci zistili, že mierna konzumácia mliečnych výrobkov pomáha chrániť ľudí pred diabetom druhého typu. Podľa lekárov mliečne výrobky obsahujú kľúčové živiny, ktoré zvyšujú schopnosť tela spracovať cukor. Vedci však tiež zistili, že pravidelná konzumácia červeného mäsa zvyšuje riziko vzniku cukrovky 2. typu.

Diabetes vzniká vtedy, keď telo stráca schopnosť metabolizovať cukor, najmä v dôsledku priberania a zlej životosprávy. Je to tiež jedna z hlavných príčin slepoty, amputácie, mŕtvice a srdcových chorôb.

Mierna konzumácia mliečnych výrobkov znižuje riziko diabetu

Výskum prezentovaný na výročnom stretnutí Európskej asociácie pre štúdium diabetu v Štokholme, ukazuje, že konzumácia mliečnych výrobkov môže pomôcť chrániť sa pred týmto ochorením.

Taliansky tím vedcov analyzoval 13 veľkých štúdií o strave a cukrovke. Zistili, že pitie pohára mlieka denne súvisí s desaťpercentným poklesom rizika diabetu. 200 g akéhokoľvek mliečneho produktu denne súvisí s päťpercentným znížením a miska jogurtu so šesťpercentným poklesom rizika cukrovky.

Konzumácia syra, rýb a vajec však nemala žiadny vplyv. Vedúca výskumníčka Annalisa Giosuè z Neapolskej univerzity povedala:

„Mliečne výrobky sú bohaté na živiny, vitamíny a ďalšie bioaktívne zlúčeniny, ktoré môžu priaznivo ovplyvňovať metabolizmus glukózy – spracovanie cukru v tele. Napríklad je známe, že srvátkové bielkoviny v mlieku upravujú zvýšenie hladiny cukru v krvi po jedle. O probiotikách je tiež známe, že majú priaznivé účinky na metabolizmus glukózy, čo môže vysvetľovať, prečo sme zistili, že pravidelná konzumácia jogurtu je spojená so zníženým rizikom cukrovky 2. typu.“

Červené mäso prispieva k riziku cukrovky

Zistilo sa, že červené mäso zvyšuje riziko cukrovky, pričom u tých, ktorí konzumujú 100 g denne, čo predstavuje približne polovicu malého steaku, vzrástol výskyt ochorenia o 22 percent. A už len 50 g spracovaného mäsa denne, čo sú približne dva plátky anglickej slaniny, zvýšilo riziko diabetu takmer o tretinu. Giosuè dodala:

„Červené a spracované mäso sú dôležitými zdrojmi zložiek, ako sú nasýtené mastné kyseliny, cholesterol a hemové železo, o ktorých je známe, že podporujú chronický zápal na nízkej úrovni a oxidačný stres, čo môže znížiť citlivosť buniek na inzulín. Spracované mäso obsahuje aj dusičnany, dusitany a sodík, ktoré okrem iných nepriaznivých účinkov môžu poškodiť bunky pankreasu, ktoré produkujú inzulín."

Odborníci vyzvali ľudí, aby sa vzdali červeného mäsa v prospech menej rizikových zdrojov bielkovín, ako sú ryby a vajcia.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, eurekalert.org, pharmacytimes.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
​Je „dobrý“ cholesterol naozaj dobrý? Štúdia sa bližšie pozrela na jeho vplyv na srdce

​Je „dobrý“ cholesterol naozaj dobrý? Štúdia sa bližšie pozrela na jeho vplyv na srdce

DNES - 22:19Zdravie

HDL, čiže lipoproteín s vysokou hustotou, sa zvykne označovať aj ako „dobrý“ cholesterol. Čo však v skutočnosti táto látka znamená pre zdravie srdca?

​Chronická bolesť a strava: Tejto zložke sa treba čo najviac vyhýbať, ukazujú výskumy

​Chronická bolesť a strava: Tejto zložke sa treba čo najviac vyhýbať, ukazujú výskumy

DNES - 8:54Zdravie

Zápalové procesy v tele vznikajú ako odpoveď na určitý typ stravy. Akej zložke sa treba vyhnúť, ak vás trápi chronická bolesť?

Budí vás v noci časté močenie? Tieto malé zmeny vám môžu pomôcť

Budí vás v noci časté močenie? Tieto malé zmeny vám môžu pomôcť

VČERA - 19:37Zdravie

Poznáte to, konečne zaspávate, no musíte vstať a ísť na toaletu. No a potom ešte niekoľkokrát počas noci. Ak vás trápi časté nočné močenie, nasledujúce riadky sú určené práve vám.

Rakovina úst: 9 príznakov, ktoré nesmiete ignorovať

Rakovina úst: 9 príznakov, ktoré nesmiete ignorovať

VČERA - 6:43Zdravie

Tu je niekoľko symptómov rakoviny ústnej dutiny, ktoré môžete pozorovať aj sami bez vyšetrenia u lekára.

Vedci vyvracajú mýty o spaní v podprsenke. Takto je to v skutočnosti

Vedci vyvracajú mýty o spaní v podprsenke. Takto je to v skutočnosti

20:42 26.11.2022Zdravie

​Určite ste počuli, že spánok v podprsenke môže brzdiť rast pŕs, spôsobiť rakovinu či brániť ochabnutiu pŕs.