• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 13.4.2024Meniny má Aleš
25°Bratislava

Mlieko a cukrovka: Toto sa stane už po jednom pohári denne

  • 21:41 02.10.2022
  • Štokholm
Mlieko a cukrovka: Toto sa stane už po jednom pohári denne

Konzumácia mlieka a mliečnych produktov ovplyvňuje riziko diabetu.

Výskum ukazuje, že pohár mlieka denne znižuje riziko cukrovky o desať percent. Odborníci zistili, že mierna konzumácia mliečnych výrobkov pomáha chrániť ľudí pred diabetom druhého typu. Podľa lekárov mliečne výrobky obsahujú kľúčové živiny, ktoré zvyšujú schopnosť tela spracovať cukor. Vedci však tiež zistili, že pravidelná konzumácia červeného mäsa zvyšuje riziko vzniku cukrovky 2. typu.

Diabetes vzniká vtedy, keď telo stráca schopnosť metabolizovať cukor, najmä v dôsledku priberania a zlej životosprávy. Je to tiež jedna z hlavných príčin slepoty, amputácie, mŕtvice a srdcových chorôb.

Mierna konzumácia mliečnych výrobkov znižuje riziko diabetu

Výskum prezentovaný na výročnom stretnutí Európskej asociácie pre štúdium diabetu v Štokholme, ukazuje, že konzumácia mliečnych výrobkov môže pomôcť chrániť sa pred týmto ochorením.

Taliansky tím vedcov analyzoval 13 veľkých štúdií o strave a cukrovke. Zistili, že pitie pohára mlieka denne súvisí s desaťpercentným poklesom rizika diabetu. 200 g akéhokoľvek mliečneho produktu denne súvisí s päťpercentným znížením a miska jogurtu so šesťpercentným poklesom rizika cukrovky.

Konzumácia syra, rýb a vajec však nemala žiadny vplyv. Vedúca výskumníčka Annalisa Giosuè z Neapolskej univerzity povedala:

„Mliečne výrobky sú bohaté na živiny, vitamíny a ďalšie bioaktívne zlúčeniny, ktoré môžu priaznivo ovplyvňovať metabolizmus glukózy – spracovanie cukru v tele. Napríklad je známe, že srvátkové bielkoviny v mlieku upravujú zvýšenie hladiny cukru v krvi po jedle. O probiotikách je tiež známe, že majú priaznivé účinky na metabolizmus glukózy, čo môže vysvetľovať, prečo sme zistili, že pravidelná konzumácia jogurtu je spojená so zníženým rizikom cukrovky 2. typu.“

Červené mäso prispieva k riziku cukrovky

Zistilo sa, že červené mäso zvyšuje riziko cukrovky, pričom u tých, ktorí konzumujú 100 g denne, čo predstavuje približne polovicu malého steaku, vzrástol výskyt ochorenia o 22 percent. A už len 50 g spracovaného mäsa denne, čo sú približne dva plátky anglickej slaniny, zvýšilo riziko diabetu takmer o tretinu. Giosuè dodala:

„Červené a spracované mäso sú dôležitými zdrojmi zložiek, ako sú nasýtené mastné kyseliny, cholesterol a hemové železo, o ktorých je známe, že podporujú chronický zápal na nízkej úrovni a oxidačný stres, čo môže znížiť citlivosť buniek na inzulín. Spracované mäso obsahuje aj dusičnany, dusitany a sodík, ktoré okrem iných nepriaznivých účinkov môžu poškodiť bunky pankreasu, ktoré produkujú inzulín."

Odborníci vyzvali ľudí, aby sa vzdali červeného mäsa v prospech menej rizikových zdrojov bielkovín, ako sú ryby a vajcia.

Zdroj: Info.sk, TM, eurekalert.org, pharmacytimes.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Gynekológovia o nohavičkách: 6 pravidiel, ktoré musíte ovládať

Gynekológovia o nohavičkách: 6 pravidiel, ktoré musíte ovládať

21:42 08.04.2024Zdravie

Na čo treba dbať pri nákupe dámskej spodnej bielizne? Odborníci na reprodukčné zdravie žien prezradili 6 princípov, ktorými sa treba riadiť.

V rámci prevencie pred encefalitídou sa odporúča aj prevarenie mlieka

V rámci prevencie pred encefalitídou sa odporúča aj prevarenie mlieka

9:07 08.04.2024Zdravie

Kliešťovou encefalitídou sa možno nakaziť aj z nepasterizovaného ovčieho či kozieho mlieka a výrobkov z neho.

Vaše cievy môžu byť plné mikroplastov, na toto si dávajte pozor

Vaše cievy môžu byť plné mikroplastov, na toto si dávajte pozor

21:44 06.04.2024Zdravie

Vedci objavili mikroskopické kúsky plastu u viac ako 50 % pacientov s upchatými cievami.

Črty tváre ovplyvňuje strava matky počas tehotenstva: Táto zložka má za následok veľký nos

Črty tváre ovplyvňuje strava matky počas tehotenstva: Táto zložka má za následok veľký nos

7:21 05.04.2024Zdravie

Vaše črty tváre môžu byť ovplyvnené tým, čo vaša matka jedla počas tehotenstva, tvrdí štúdia.

Fajčenie e-cigariet zvyšuje riziko zlyhania srdca

Fajčenie e-cigariet zvyšuje riziko zlyhania srdca

20:44 03.04.2024Zdravie

Lekárske štúdie postupne odhaľujú zdravotné následky čoraz populárnejších elektronických cigariet.