Slovensko prežíva rekordný október, zimu vystriedalo teplo

Október je mesiac, v ktorom môže mať počasie z dlhodobého hľadiska výrazne odlišný charakter, vystriedať sa môže takmer zimné, ale aj letné počasie.
Ako ďalej informuje na svojej internetovej stránke Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), napríklad pred desiatimi rokmi bola v tomto čase Podunajská nížina zasnežená.
V Bratislave na Kolibe namerali 24. októbra 2003 snehovú pokrývku s hrúbkou deväť centimetrov a na druhý deň ráno bolo v Bratislave stále päť centimetrov snehu.
V tomto roku sa teplota vzduchu v októbri na Slovensku výrazne menila. Na začiatku mesiaca bolo rekordne zima, v prvej a druhej dekáde októbra, naopak, rekordne teplo. Od nedele 20. októbra do stredy 23. októbra boli každý deň na mnohých miestach nášho územia vyrovnané alebo prekonané rekordy teploty vzduchu.
Extrémne teplá streda
Najviac rekordov zaznamenal SHMÚ v stredu 23. októbra. V Žihárci a v Michalovciach dosiahla maximálna denná teplota letné hodnoty, namerali tam 25,3 stupňa Celzia, resp. 25 stupňov Celzia.
"V poslednej októbrovej dekáde v histórii meteorologických meraní nemali klimatológovia na Slovensku s letnými hodnotami teploty vzduchu žiadne skúsenosti," uvádza SHMÚ.
Až v roku 1999 zaregistrovali 25. októbra v Kráľovej pri Senci a v Žihárci 25 stupňov Celzia a o dva roky neskôr, 31. októbra 2001, namerali v Hurbanove 25,6 stupňa Celzia.
Rekordy padali aj v noci a ráno
Tento rok tak pribudli do súboru letných hodnôt ďalšie dve. No nechýbalo veľa a táto bilancia mohla byť ešte bohatšia. V stredu 23. októbra popoludní namerali v Dudinciach 24,9 stupňa Celzia, v Hurbanove takisto 24,9 a v Bratislave na Kolibe 24,8 stupňa Celzia.
Mimoriadne, až extrémne teplo však nebolo len cez deň, ale aj v noci a ráno. V Piešťanoch neklesla v stredu 23. októbra minimálna teplota vzduchu pod 16,5 stupňa Celzia.
Malo to takisto vplyv na vysokú priemernú teplotu cez deň, ktorá v stredu dosiahla priemernú hodnotu pre tento deň 20,3 stupňa Celzia. Normálne to je skôr v lete ako na jeseň.

Za týranie koňa hrozí 65-ročnému mužovi trojročné väzenie
Enviropolicajti obvinili 65-ročného muža z obce Tužina v okrese Prievidza pre podozrenie z prečinu týrania zvierat.

Košickí expolicajti v prípade zabitia muža priznali na súde vinu
Hlavné pojednávanie v prípade zabitia muža bez domova prichyteného pre podozrenie z krádeže v obchodnom dome v Košiciach z novembra minulého roka sa v stredu koná na košickom mestskom súde.

Krajská prokuratúra zrušila obvinenie exministrovi životného prostredia Jánovi Budajovi
Krajská prokuratúra v Bratislave zrušila z formálno-právnych dôvodov obvinenie voči bývalému ministrovi životného prostredia Jánovi Budajovi.

Česko vo štvrtok zrejme zruší kontroly na hraniciach so SR pre SLAK
Česko pravdepodobne vo štvrtok zruší kontroly na hraniciach so Slovenskom, ktoré zaviedlo v marci ako jedno z opatrení proti zavlečeniu slintačky a krívačky (SLAK) do ČR.

Drucker upraví návrh o povinných škôlkach, deti budú môcť rodičia učiť aj doma
Minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) pripustil zmeny v návrhu, ktorým chcel rezort zaviesť povinné škôlky pre štvorročné a neskôr trojročné deti.