Ceny zemného plynu v Európe v pondelok klesli
- 11:24 12.09.2022
- Amsterdam

Ceny zemného plynu v Európe na začiatku nového týždňa klesli. Trh očakáva detaily plánu Európskej únie (EÚ), týkajúceho sa intervencie. Dôvodom je bezprecedentná energetická kríza, ktorá už deštruuje dopyt. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Bloomberg.
Referenčný kontrakt na plyn s dodávkou v najbližšom mesiaci na burze v Amsterdame v pondelok padol až o 8,3 % a dostal sa na najnižšiu úroveň za jeden mesiac. O 10.19 h SELČ sa predával so stratou 5,4 % po 196 eur za megawatthodinu. Britský ekvivalent stratil 2,2 % a budúcoročná nemecká elektrina zlacnela o 2,2 %.
Európske ceny plynu sú však naďalej takmer osemnásobné v porovnaní s normálom pre toto obdobie roka. Americká investičná banka Goldman Sachs očakáva, že niekedy v 1. kvartáli 2023 klesnú na polovicu zo súčasných úrovní.
Ministri energetiky EÚ sa stretli v piatok (9. 9.) a diskutovali o urgentných opatreniach na zníženie cien a poskytnutie likvidity trhu. Šéfka EK Ursula von der Leyenová, ktorá požaduje „núdzovú intervenciu“, by mala tento týždeň predstaviť konkrétne návrhy.

Bratislavské letisko vlani hospodárilo so ziskom takmer 2,5 milióna eur
Letisko M. R. Štefánika v Bratislave skončilo vlaňajší rok v zisku takmer 2,5 milióna eur.

Matovič kritizoval návrh Tomáša na zvýšenie dôchodkov rodičom za výchovu detí
Zrušený rodičovský dôchodok chce minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš nahradiť novelou zákona o sociálnom poistení, ktorá má tento výpadok kompenzovať.

SaS: Vláda by nemala zasahovať do druhého piliera a otvárať ho
Druhý pilier nemá byť zdrojom peňazí potrebných pre konsolidáciu.

Tomáš: Od roku 2026 by sa nemuseli rodičom starajúcim sa o deti znižovať dôchodky
Obdobie, keď sa jeden z rodičov staral o dieťa na materskej, respektíve rodičovskej dovolenke, by sa malo započítavať do dôchodku.

Generálny riaditeľ ŽSR Alexander Sako sa vzdal funkcie
Generálny riaditeľ Železníc Slovenskej republiky Alexander Sako sa vzdal svojej funkcie.