• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 10.6.2023Meniny má Margaréta
23°Bratislava

Ústavný súd rozhodne, či odvolá Harabina z funkcie sudcu

  • 9:19 24.10.2013
  • KOŠICE
Ústavný súd rozhodne, či odvolá Harabina z funkcie sudcu

Disciplinárnymi konaniami voči predsedovi Najvyššieho súdu SR Štefanovi Harabinovi sa bude 30. októbra zaoberať plénum Ústavného súdu SR (ÚS).

Ide o tri samostatné disciplinárne konania, pričom v jednom z nich Harabinovi hrozí, že mu ÚS uloží najvyšší disciplinárny trest – odvolanie z funkcie sudcu.

Štyri návrhy na disciplinárne konanie voči Štefanovi Harabinovi podala ešte v roku 2011 dnes už bývalá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.

Navrhla potrestať Harabina za to, že nevpustil na Najvyšší súd SR kontrolu z ministerstva financií, že podľa nej bez legitímneho dôvodu zmenil rozvrh práce na najvyššom súde, čím znemožnil náhodné prideľovanie vecí a nepodal odvolanie proti rozsudku v kauze antidiskriminačných žalôb sudcov.
Najťažšie previnenie

Za najťažšie previnenie Harabina považuje, že ako predseda NS SR nepodal odvolanie proti rozsudku súdu nižšieho stupňa, a tak deviati sudcovia uspeli so žalobami a mali dostať náhradu viac ako milión eur. „Nepodaním odvolania proti rozsudku došlo k ohrozeniu dôveryhodnosti a chodu súdnictva a k závažnému disciplinárnemu previneniu nezlučiteľného s funkciou sudcu. Žiadam, aby ústavný súd po vykonaní dôkazov prijal rozhodnutie, ktorým uzná predsedu NS SR Štefana Harabina za vinného zo závažného disciplinárneho previnenia nezlučiteľného s funkciou sudcu a odvolal ho z funkcie sudcu."

Predseda NS SR Štefan Harabin žiada ústavný súd, aby ho oslobodil spod návrhu na začatie disciplinárneho konania, lebo sa disciplinárneho previnenia nedopustil. Vo vyjadrení vzniesol námietku predpojatosti proti sudkyni Ľudmile Gajdošíkovej a sudcom Jurajovi Horváthovi, Sergejovi Kohutovi, Jánovi Lubymu a Ladislavovi Oroszovi. O námietkach navrhovateľky a predsedu najvyššieho súdu rozhodol ústavný súd uznesením z 11. apríla 2012 tak, že sudcov Ľubomíra Dobríka, Juraja Horvátha a Milana Ľalíka vylúčil z výkonu sudcovskej funkcie v tomto konaní, sudcov Petra Brňáka, Ľudmilu Gajdošíkovú a Jána Lubyho nevylúčil z výkonu sudcovskej funkcie a návrh predsedu najvyššieho súdu na vylúčenie sudcov Sergeja Kohuta a Ladislava Orosza zamietol.
Harabinove práva boli porušené

Jeden návrh Žitňanská podala za to, že Harabin na najvyšší súd opakovane nevpustil na kontrolu komisiu ministerstva financií, za čo ho v júni 2011 ÚS SR potrestal zrážkou platu vo výške 70 percent na jeden rok.

Harabin sa obrátil na Európsky súd pre ľudské práva(ESĽP), ktorý rozhodol, že boli porušené Harabinove práva, lebo náš ústavný súd pred rozhodnutím zamietol všetky predložené námietky a nezaoberal sa nimi dostatočne. ESĽP konštatoval, že o Harabinovi rozhodovali sudcovia, pri ktorých boli pochybnosti o zaujatosti. Ako uviedla hovorkyňa ÚS Anna Pančurová, v tejto veci sa uskutoční obnovené konanie, ktoré bude neverejné. Nemožno vylúčiť, že v tejto veci sa bude rozhodovať v stredu 29. októbra.

Plénum Ústavného súdu SR má 13 členov. Aby bolo prijaté rozhodnutie, musí zaň hlasovať nadpolovičná väčšina, teda aspoň sedem sudcov. Rozhodovanie o námietkach môže zablokovať ústavný súd podobne, ako to bolo v kauze Čentéš verzus Gašparovič.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Dobrá voľba sa spojila s Hlasom-SD, Drucker bude na kandidátke v TOP 10

Dobrá voľba sa spojila s Hlasom-SD, Drucker bude na kandidátke v TOP 10

DNES - 15:47Domáce

Strana Dobrá voľba zaniká, jej členovia sa môžu stať členmi strany Hlas-SD. Spojenie s Dobrou voľbou schválili na sobotnom sneme strany Hlas-SD v Púchove delegáti snemu.

Jednotkou kandidátky SNS je Andrej Danko, päťkou Tomáš Taraba

Jednotkou kandidátky SNS je Andrej Danko, päťkou Tomáš Taraba

DNES - 15:46Domáce

Predseda Andrej Danko ako jednotka kandidátky, potom traja jej podpredsedovia a na piatom mieste Tomáš Taraba - to je čelo kandidátnej listiny Slovenskej národnej strany pre nadchádzajúce parlamentné voľby.

Kampaň NATO na Slovensku sa presunie, Smer to víta

Kampaň NATO na Slovensku sa presunie, Smer to víta

DNES - 14:34Domáce

Opozičný Smer-SD víta, že generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg presunul komunikačnú kampaň NATO na obdobie po septembrových predčasných parlamentných voľbách.

Vírusová nálož koronavírusu v odpadových vodách stúpla v troch krajoch

Vírusová nálož koronavírusu v odpadových vodách stúpla v troch krajoch

DNES - 11:54Domáce

Vírusová nálož nového koronavírusu v odpadových vodách v 20. kalendárnom týždni mierne stúpla v Nitrianskom, Žilinskom a Košickom kraji.

Pellegrini: Hlas-SD má ambíciu vyhrať voľby s ponukou slušnej politiky

Pellegrini: Hlas-SD má ambíciu vyhrať voľby s ponukou slušnej politiky

DNES - 11:46Domáce

Pellegrini na sneme strany spresnil, s kým po voľbách vládnuť chcú a s kým nie.