• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 10.6.2023Meniny má Margaréta
23°Bratislava

Most sa nevzdáva, chce vyššie tresty za agresívne psy

  • 14:54 23.10.2013
  • BRATISLAVA
Most sa nevzdáva, chce vyššie tresty za agresívne psy

Zvýšenie trestnoprávnej zodpovednosti majiteľov za útoky ich psov je podľa poslanca NR SR za Most-Híd Gabriela Csicsaia jediný správny smer, aby sa zabránilo útokom psov.


Ako povedal v stredu na tlačovej besede, každý pes s hmotnosťou nad 30 kilogramov je nebezpečný, napriek tomu, že to nemá v povahe.

Trestnoprávna zodpovednosť by podľa neho uľahčila prácu súdom, dala by možnosť vymáhania škody a zároveň by bola motivujúcou pre chovateľov psov, aby sa lepšie starali o svojich „miláčikov“.

Podľa neho riešením by preto mala byť trestnoprávna zodpovednosť majiteľov a rozdelenie psov podľa hmotnosti. „Dalo by sa zohľadniť aj plemeno psa a spôsobilosť chovateľa,“ konštatoval.

Dobré a zlé psy neexistujú

Csicsai pripomenul, že v posledných týždňoch sa množia útoky psov na ľudí. „Pred rokom vládna strana chňapla po tejto téme a ministerstvo pôdohospodárstva pripravilo návrh zákona, ktorého cieľom bola snaha regulovať chov psov. Išlo to však nešťastným spôsobom, keď sa snažili rozdeliť psov na dobrých a zlých. Nie je to vhodné. Problém však zostal,“ povedal s tým, že v posledných dvoch prípadoch boli obeťami malé deti. Most-Híd má však podnet aj od občanov, že tieto psy neútočia len na ľudí, ale aj na iných psov, takže problém je aktuálny.

Rezort pôdohospodárstva podľa Csicsaia neprišiel so žiadnym novým návrhom.

„Náš návrh, aby sa zvýšila trestná zodpovednosť majiteľov psov, ministerstvo odmietlo. Je však najvyšší čas niečo spraviť. Treba politický konsenzus a niečo urobiť,“ uviedol. Podľa neho Most-Híd po šiestich mesiacoch opäť svoj návrh do parlamentu predloží.

Strana Most-Híd naposledy predložila do parlamentu novelu Trestného zákona, ktorou chcela trestať majiteľov psov, v máji. NR SR ho odmietla v júni. Most-Híd tak návrh môže opäť podať v decembri.

Most-Híd navrhoval, aby bol potrestaný odňatím slobody na jeden rok ten, kto inému čo aj z nedbanlivosti ublíži na zdraví tým, že ako osoba zodpovedná za psa poruší dôležitú povinnosť uloženú podľa zákona a v dôsledku toho dôjde k pohryzeniu, alebo poraneniu psom bez toho, aby bol tento pes sám napadnutý alebo vyprovokovaný.

Tresty by mali odstupňovať

Na jeden až päť rokov sa podľa navrhovateľov potrestá páchateľ, ak pes spôsobí ujmu na zdraví viacerým osobám alebo spôsobí ťažkú ujmu na zdraví, smrť alebo ujmu chránenej osobe.

Odňatím slobody na šesť mesiacov sa potrestá páchateľ, ak pes, za ktorého je zodpovedný, poraní spoločenské alebo hospodárske zviera bez toho, aby bol tento pes sám napadnutý alebo vyprovokovaný.

Ministerstvo pôdohospodárstva zas navrhovalo sprísniť pravidlá chovu a držania psov 14 vybraných plemien. Novelu zákona, ktorou sa upravujú niektoré podmienky držania psov, však rezort pôdohospodárstva napokon stiahol.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Dobrá voľba sa spojila s Hlasom-SD, Drucker bude na kandidátke v TOP 10

Dobrá voľba sa spojila s Hlasom-SD, Drucker bude na kandidátke v TOP 10

DNES - 15:47Domáce

Strana Dobrá voľba zaniká, jej členovia sa môžu stať členmi strany Hlas-SD. Spojenie s Dobrou voľbou schválili na sobotnom sneme strany Hlas-SD v Púchove delegáti snemu.

Jednotkou kandidátky SNS je Andrej Danko, päťkou Tomáš Taraba

Jednotkou kandidátky SNS je Andrej Danko, päťkou Tomáš Taraba

DNES - 15:46Domáce

Predseda Andrej Danko ako jednotka kandidátky, potom traja jej podpredsedovia a na piatom mieste Tomáš Taraba - to je čelo kandidátnej listiny Slovenskej národnej strany pre nadchádzajúce parlamentné voľby.

Kampaň NATO na Slovensku sa presunie, Smer to víta

Kampaň NATO na Slovensku sa presunie, Smer to víta

DNES - 14:34Domáce

Opozičný Smer-SD víta, že generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg presunul komunikačnú kampaň NATO na obdobie po septembrových predčasných parlamentných voľbách.

Vírusová nálož koronavírusu v odpadových vodách stúpla v troch krajoch

Vírusová nálož koronavírusu v odpadových vodách stúpla v troch krajoch

DNES - 11:54Domáce

Vírusová nálož nového koronavírusu v odpadových vodách v 20. kalendárnom týždni mierne stúpla v Nitrianskom, Žilinskom a Košickom kraji.

Pellegrini: Hlas-SD má ambíciu vyhrať voľby s ponukou slušnej politiky

Pellegrini: Hlas-SD má ambíciu vyhrať voľby s ponukou slušnej politiky

DNES - 11:46Domáce

Pellegrini na sneme strany spresnil, s kým po voľbách vládnuť chcú a s kým nie.