• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 25.2.2024Meniny má Frederik(a)
Bratislava

Most sa nevzdáva, chce vyššie tresty za agresívne psy

  • 14:54 23.10.2013
  • BRATISLAVA
Most sa nevzdáva, chce vyššie tresty za agresívne psy

Zvýšenie trestnoprávnej zodpovednosti majiteľov za útoky ich psov je podľa poslanca NR SR za Most-Híd Gabriela Csicsaia jediný správny smer, aby sa zabránilo útokom psov.


Ako povedal v stredu na tlačovej besede, každý pes s hmotnosťou nad 30 kilogramov je nebezpečný, napriek tomu, že to nemá v povahe.

Trestnoprávna zodpovednosť by podľa neho uľahčila prácu súdom, dala by možnosť vymáhania škody a zároveň by bola motivujúcou pre chovateľov psov, aby sa lepšie starali o svojich „miláčikov“.

Podľa neho riešením by preto mala byť trestnoprávna zodpovednosť majiteľov a rozdelenie psov podľa hmotnosti. „Dalo by sa zohľadniť aj plemeno psa a spôsobilosť chovateľa,“ konštatoval.

Dobré a zlé psy neexistujú

Csicsai pripomenul, že v posledných týždňoch sa množia útoky psov na ľudí. „Pred rokom vládna strana chňapla po tejto téme a ministerstvo pôdohospodárstva pripravilo návrh zákona, ktorého cieľom bola snaha regulovať chov psov. Išlo to však nešťastným spôsobom, keď sa snažili rozdeliť psov na dobrých a zlých. Nie je to vhodné. Problém však zostal,“ povedal s tým, že v posledných dvoch prípadoch boli obeťami malé deti. Most-Híd má však podnet aj od občanov, že tieto psy neútočia len na ľudí, ale aj na iných psov, takže problém je aktuálny.

Rezort pôdohospodárstva podľa Csicsaia neprišiel so žiadnym novým návrhom.

„Náš návrh, aby sa zvýšila trestná zodpovednosť majiteľov psov, ministerstvo odmietlo. Je však najvyšší čas niečo spraviť. Treba politický konsenzus a niečo urobiť,“ uviedol. Podľa neho Most-Híd po šiestich mesiacoch opäť svoj návrh do parlamentu predloží.

Strana Most-Híd naposledy predložila do parlamentu novelu Trestného zákona, ktorou chcela trestať majiteľov psov, v máji. NR SR ho odmietla v júni. Most-Híd tak návrh môže opäť podať v decembri.

Most-Híd navrhoval, aby bol potrestaný odňatím slobody na jeden rok ten, kto inému čo aj z nedbanlivosti ublíži na zdraví tým, že ako osoba zodpovedná za psa poruší dôležitú povinnosť uloženú podľa zákona a v dôsledku toho dôjde k pohryzeniu, alebo poraneniu psom bez toho, aby bol tento pes sám napadnutý alebo vyprovokovaný.

Tresty by mali odstupňovať

Na jeden až päť rokov sa podľa navrhovateľov potrestá páchateľ, ak pes spôsobí ujmu na zdraví viacerým osobám alebo spôsobí ťažkú ujmu na zdraví, smrť alebo ujmu chránenej osobe.

Odňatím slobody na šesť mesiacov sa potrestá páchateľ, ak pes, za ktorého je zodpovedný, poraní spoločenské alebo hospodárske zviera bez toho, aby bol tento pes sám napadnutý alebo vyprovokovaný.

Ministerstvo pôdohospodárstva zas navrhovalo sprísniť pravidlá chovu a držania psov 14 vybraných plemien. Novelu zákona, ktorou sa upravujú niektoré podmienky držania psov, však rezort pôdohospodárstva napokon stiahol.

Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Motoristov čaká zmena. Nové pravidlá pri STK sa dotknú tisícov

Motoristov čaká zmena. Nové pravidlá pri STK sa dotknú tisícov

DNES - 8:53Domáce

V prípade schválenia vyhlášky ministerstva dopravy sa mnohí vodiči stretnú so zmenou pri povinných technických kontrolách vozidla.

Slovenský Facebook čaká zmena, takto Meta zasiahne už v marci

Slovenský Facebook čaká zmena, takto Meta zasiahne už v marci

VČERA - 20:06Domáce

Spoločnosť Meta rozširuje možnosti overovania faktov na sociálnych sieťach Facebook a Instagram. Prvá zmena nastane už v marci.

V Tatrách spadla lavína, padajúci sneh zasiahol skialpinistov

V Tatrách spadla lavína, padajúci sneh zasiahol skialpinistov

VČERA - 18:27Domáce

Na svahu zasahovala aj posádka leteckých záchranárov.

Inšpekcia práce varuje pred falošnými inšpektormi, úradujú v tomto kraji

Inšpekcia práce varuje pred falošnými inšpektormi, úradujú v tomto kraji

VČERA - 17:35Domáce

Neznáma osoba, ktorá sa vydávala za inšpektora práce, vylákala od manažéra prevádzky citlivé údaje.

V európskej krajine platí zvýšené riziko atentátu, takýmto miestam sa vyhnite!

V európskej krajine platí zvýšené riziko atentátu, takýmto miestam sa vyhnite!

VČERA - 15:47Domáce

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR odporúča Slovákom vo Francúzsku, aby sa z dôvodu bezpečnosti vyhýbali masovým zhromaždeniam.