• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 21.6.2024Meniny má Alojz
25°Bratislava

Štát podľa Sulíka tají, koľko stála ruská misia poslankýň

  • 15:16 23.10.2013
  • BRATISLAVA
Štát podľa Sulíka tají, koľko stála ruská misia poslankýň

Poslankyne Smeru leteli vládnym špeciálom na výlet do RuskaŠtát tají, koľko stála septembrová cesta poslankýň národnej rady do Petrohradu, tvrdí predseda SaS Richard Sulík.


Podľa Sulíka sa štátne orgány napriek zákonu o slobodnom prístupe k informáciám vyhli vyčísleniu nákladov spojených so služobnou cestou do Petrohradu 21. až 23. septembra.

„Na našu oficiálnu žiadosť z 26. septembra ministerstvo vnútra odpovedalo tak, že v danej chvíli tieto údaje nie sú k dispozícii. Ale dozvedeli sme sa, že okrem poslankýň Laššákovej, Gabániovej, Vittekovej a Roškovej leteli s nimi vo vládnom lietadle - a teraz citujem odpoveď ministerstva - p. Strýčková, p. Chovanec a p. Murín,“ uviedol Sulík v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytla strana SaS.

Sulíkovci sa s infožiadosťou obrátili aj na národnú radu. Tvrdia, že na jej základe zistili, že účasť Kataríny Strýčkovej na služobnej ceste vraj vyplývala z jej pracovnej náplne – protokolárne zabezpečovanie zahraničných služobných ciest predstaviteľov parlamentu.

Podľa Sulíka boli zbytoční dvaja poslanci

Hovorca predsedu parlamentu Pavol Chovanec šiel do Ruska na žiadosť podpredsedníčky parlamentu Laššákovej, pričom si „nenárokoval diéty a výdavky na hotel a svoj pobyt si hradil sám“.

"Robíme z toho taký záver, že na výlet do Petrohradu, pretože to je správne pomenovanie tejto takzvanej služobnej cesty, išli zbytočne ďalší dvaja úradníci. Veď keby bola účasť pána Chovanca nutná, neplatil by si hotel z vlastných," hovorí strana SaS.

Podľa Sulíka je pozoruhodnou kapitolou účasť pána Murína. "Kancelária národnej rady o ňom prezradila len toľko, že je Marián a že žiadosť o jeho odvoz dal konzulát v Sankt Peterburgu. Pýtam sa, čo má toto znamenať? Aký bol účel cesty tohto pána? A kto to vlastne je,“ pýta sa Sulík.

Záhadný pán Murín

SaS sa obrátila na ministerstvo vnútra aj s druhou žiadosťou 9. októbra. Podľa vyjadrení liberálov rezort náklady letu ani tentoraz nevyčíslil. "Vraj takéto údaje stále nemá k dispozícii," uvádza strana. „Takže toto je obraz ruskej misie poslankýň Smeru v plnej kráse. Zneužitie špeciálu, potom zatĺkanie o nákladoch, hovorca, čo si hotel platí sám a nakoniec záhadný pán Murín,“ uzavrel Sulík.

Ministerstvo vnútra v reakcii na vyhlásenia SaS tvrdí, že nič netají a náklady zverejní, musí však počkať na faktúry. „Nič nezatajujeme, ale reálne nevieme, aké tie náklady sú. Čakáme na fakturáciu, údaje by mohli byť k dispozícii v decembri," povedal agentúre SITA Petar Lazarov z komunikačného odboru ministerstva.

Podpredsedníčka parlamentu a poslankyňa za Smer-SD Jana Laššáková spolu so straníckymi kolegyňami Darinou Gabániovou, Annou Vittekovou a Ľubicou Roškovou v dňoch 21. až 23. septembra pracovne navštívili Sankt Peterburg. Leteli vládnym špeciálom. Pôvodne mala cestovať aj poslankyňa za KDH Monika Gibalová, ktorá však zostala na Slovensku a v Košiciach sa zúčastnila na Národnom pochode za život.

Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Hlavné pojednávanie v kauze výbuchu v bani v Handlovej odročili na neurčito

Hlavné pojednávanie v kauze výbuchu v bani v Handlovej odročili na neurčito

DNES - 9:53Domáce

Hlavné pojednávanie v kauze tragického výbuchu v bani v Handlovej v piatok odročil Okresný súd Prievidza na neurčito.

Policajti vyšetrujú útok na bankomat, na miesto prizvali pyrotechnikov

Policajti vyšetrujú útok na bankomat, na miesto prizvali pyrotechnikov

DNES - 9:50Domáce

Na mieste zasahujú aj experti z kriminalistického a expertízneho ústavu v Bratislave a policajní pyrotechnici.

Piatok bude opäť horúci, vysoké teploty potrápia najmä západ

Piatok bude opäť horúci, vysoké teploty potrápia najmä západ

DNES - 8:55Domáce

V piatok potrápia najmä okresy západného Slovenska vysoké teploty.

Remišová: Záujem občana koalícii pri zákone o STVR nič nehovoril

Remišová: Záujem občana koalícii pri zákone o STVR nič nehovoril

DNES - 6:08Domáce

Koalícia pri schvaľovaní zákona o Slovenskej televízii a rozhlase nekonala v záujme občana. Je o tom presvedčená Veronika Remišová.

Šéf RTVS Ľuboš Machaj o novom zákone: Je to čierny deň pre mediálny priestor

Šéf RTVS Ľuboš Machaj o novom zákone: Je to čierny deň pre mediálny priestor

DNES - 6:06Domáce

Súčasný manažment RTVS rešpektuje schválenie zákona o Slovenskej televízii a rozhlase, zároveň ho však vníma ako krok proti verejnoprávnosti.