• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 27.2.2024Meniny má Alexander
Bratislava

Ministerku Zvolenskú budú odvolávať vo štvrtok

  • 11:56 23.10.2013
  • BRATISLAVA
Ministerku Zvolenskú budú odvolávať vo štvrtok

Mimoriadnu parlamentnú schôdzu k odvolávaniu ministerky zdravotníctva Zuzany Zvolenskej zvolal predseda Národnej rady SR Pavol Paška na štvrtok o 13:00.

Vysloviť nedôveru Zvolenskej navrhli minulý piatok opozičné strany SDKÚ-DS, KDH a Most-Híd, pod návrh sa podpísalo 40 zákonodarcov.

Opozícia chce ministerku odvolávať pre tender na licencie pre záchranárske vrtuľníky.

Rezort zdravotníctva udelil povolenia pre stanice v Bratislave a Trenčíne päť dní po tom, ako sa skončili predchádzajúce licencie.

Opozícia chce ministerkinu hlavu

Opozičné strany Zvolenskú v posledných týždňoch niekoľkokrát vyzvali, aby sama odstúpila. Termín, ktorý jej stanovili, vypršal začiatkom minulého týždňa.

"Pani ministerka Zvolenská nesie plnú politickú zodpovednosť za bezprecedentný päťdňový výpadok záchranného systému Slovenska, ktorý nemá obdobu v modernej histórii Slovenska," povedal podpredseda SDKÚ-DS Viliam Novotný po odovzdaní návrhu. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) podľa neho zanedbalo svoje povinnosti a ohrozilo tak zdravie a životy ľudí.

Ako podotkol exminister zdravotníctva, súčasný poslanec za KDH Ivan Uhliarik, dva dni pred vypršaním licencie malo MZ k dispozícii všetky podklady, no výberová komisia zasadla až päť dní po skončení licencie.

Ministerka dôvody nevidí

Podľa neho je to buď absolútna neschopnosť riadiť rezort, alebo úplná ľahostajnosť k potrebám občanov a k zabezpečeniu zdravotnej starostlivosti na Slovensku. Uhliarik tvrdí, že v oboch prípadoch nesie zodpovednosť ministerka. "Zuzana Zvolenská preto nemôže riadiť tak dôležitý rezort, ktorý chráni životy a zdravie občanov, akým je zdravotníctvo," uviedol Uhliarik.

Mimoriadnu schôdzu podporuje okrem strán Ľudovej platformy aj SaS. Ako sa vyjadril jej predseda Richard Sulík, hlasovať budú za odvolanie Zvolenskej.

OĽaNO bude hlasovať po vypočutí všetkých argumentov podľa svojho svedomia a presvedčenia.

Ministerka sa ešte minulú stredu na margo svojho odvolávania vyjadrila, že skutočné dôvody tu nie sú.

Za rok a pol, čo je vo funkcii, sa podľa jej slov podarilo dostať zdravotníkov z ulíc späť k pacientom, aj zvýšiť platy lekárom, sestrám a iným zdravotníckym pracovníkom.

Zvolenská konštatovala aj to, že za jej pôsobenia nebola ani žiadna veľká ekonomická kauza a všetko, čo bolo sľúbené, aj plnia. Aj v prípade tendra, pre ktorý čelí kritike opozície, je presvedčená, že zákon dodržali. Pripomína, že celý čas bola na území Slovenska zabezpečená zdravotná starostlivosť. "Takže ani jeden z týchto dôvodov nie je relevantný," dodala šéfka rezortu zdravotníctva.

Účelový pokus v rámci predvolebného boja

Vláda v stredu s návrhom skupiny opozičných poslancov na vyslovenie nedôvery ministerke zdravotníctva Zuzane Zvolenskej nesúhlasila.

Podľa vlády je pokus opozície účelovým pokusom v rámci predvolebného boja umelo spojiť prebiehajúci proces vydávania povolení na prevádzkovanie ambulancií vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby a ľudského nešťastia, ktoré sa stalo pre tragickú autonehodu 13. septembra tohto roka.

Vláda považuje za potrebné zdôrazniť, že v systéme záchrannej zdravotnej služby nenastal žiadny výpadok pre zanedbanie povinností zo strany ministerstva.

Vláda poukázala na pozitíva, ktoré prinieslo pôsobenie ministerky zdravotníctva od jej nástupu do funkcie. "Napriek nepriaznivej finančnej situácií v apríli 2012, ktorá vznikla z dôvodu finančne nepokrytých záväzkov na zvýšenie platov lekárov a zdravotných sestier, sa ministerstvu podarilo zastabilizovať systém a nastoliť sociálny zmier," uvádza sa v materiáli.

Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Zomrela obľúbená moderátorka a logopedička

Zomrela obľúbená moderátorka a logopedička

VČERA - 22:04Domáce

Vo veku 47 rokov zomrela televízna moderátorka a logopedička.

Meteorológovia varujú pred povodňou a silným vetrom

Meteorológovia varujú pred povodňou a silným vetrom

VČERA - 21:04Domáce

SHMÚ upozorňuje na vietor na horách aj hrozbu povodní.

Lidl chystá výraznú zmenu. Na toto sa pripravte pri pokladniach

Lidl chystá výraznú zmenu. Na toto sa pripravte pri pokladniach

VČERA - 20:56Domáce

Obchodný reťazec Lidl skúša nový predajný model. Testovanie prebieha nielen v zahraničí.

Prezidentka SR zablahoželala novozvolenému prezidentovi Maďarska

Prezidentka SR zablahoželala novozvolenému prezidentovi Maďarska

VČERA - 20:16Domáce

Maďarský parlament v pondelok podvečer zvolil za nového prezidenta doterajšieho predsedu Ústavného súdu Tamása Sulyoka. Prezidentka SR Zuzana Čaputová mu na sociálnej sieti X zablahoželala k zvoleniu.

Ministerstvo školstva má stratégiu na zlepšenie duševného zdravia detí a mládeže

Ministerstvo školstva má stratégiu na zlepšenie duševného zdravia detí a mládeže

VČERA - 17:52Domáce

Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR chce zlepšiť duševné zdravie detí a mládeže.