• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 2.6.2023Meniny má Xénia, Oxana
15°Bratislava

Za divácke násilie hrozia tisícové pokuty i zákaz účasti

  • 17:33 23.10.2013
  • BRATISLAVA
Za divácke násilie hrozia tisícové pokuty i zákaz účasti

Prísnejšie tresty pre agresívnych športových fanúšikov prináša nový zákon o organizovaní verejných športových podujatí.

Za priestupky diváckeho násilia pri rizikových podujatiach by mohli dostať pokutu až do 3000 eur.

Návrh zákona dnes parlament posunul do druhého čítania. Ambíciou ministerstva školstva je vytvorenie takých podmienok, za ktorých budú športoviská dôstojným miestom pre fanúšikov so zmyslom pre fair-play a nebudú slúžiť ako aréna pre ľudí, ktorí športové podujatie vnímajú ako príležitosť na šarvátky.

Návrh sa sústredí najmä na futbal a hokej, teda na podujatia, počas ktorých dochádza k neslušnému chovaniu fanúšikov či diváckemu násiliu. Rezort školstva chcel ísť najprv cestou novely zákona, zmeny však boli napokon také rozsiahle, že vypracovali nový zákon.
Tisícové pokuty

Rizikoví fanúšikovia, a to či už na základe predchádzajúcich postihov alebo na základe ich správania sa napríklad na stanici, letisku, parkoviskách či v pohostinských zariadeniach, sa na športový zápas nedostanú.

Návrh zákona tiež prináša v trestnom konaní nový alternatívny druh trestu - zákaz účasti na verejných podujatiach. Postihovať bude tú oblasť života páchateľa, v rámci ktorej sa trestného činu dopustil.

Obvinený alebo odsúdený sa bude musieť dostaviť na príslušný útvar Policajného zboru SR v mieste obvyklého pobytu.

Prísnejší má byť postih za priestupky diváckeho násilia a priestupkovú recidívu. Za priestupok diváckeho násilia hrozia fanúšikom pokuty až do 1500 eur. Ak priestupky spáchajú počas podujatia označeného za rizikové, zaplatiť môžu až 3000 eur.

Za priestupok diváckeho násilia však možno uložiť i zákaz účasti na určených podujatiach, a to až na päť rokov. Ak si svoje povinnosti pri rizikovom podujatí napríklad nesplní organizátor, hrozí mu pokuta až do 50-tisíc eur.

Po novom bude správne delikty prerokúvať miestne príslušný orgán štátnej správy, nie obec. "Doposiaľ to robili obce, ktoré však boli často ako spoluvlastník športového klubu/zariadenia v konflikte záujmov," vysvetlil hovorca ministra školstva Michal Kaliňák. Zákon sa nebude vzťahovať na malé či komunitné podujatia a na podujatia takých športových odvetví, ktoré nebývajú problémové.
Sektory pre hosťujúcich fanúšikov

Prísnejší bude režim organizácie rizikových podujatí najmä pri futbale či hokeji. Pri rizikových podujatiach bude musieť organizátor v sektoroch pre fanúšikov hostí zabezpečiť, aby všetky vstupenky boli na meno.

V odôvodnených prípadoch to môže uplatniť aj na priaznivcov domáceho mužstva. Pre divákov podporujúcich hostí musí byť vyčlenený najmenej jeden sektor v nižšej kategórii vstupeniek a jedna časť sektora vo vyššej kategórii.

Na rizikovom podujatí sa tiež budú môcť podávať len alkoholické nápoje, ktorých obsah alkoholu nie je vyšší ako 4,1 percenta. Toto bude platiť, len ak obec či mesto nevydali na ich predaj či podávanie zákaz.

Podľa návrhu zákona si tiež polícia bude môcť uplatniť preplatenie nákladov na policajný zásah v prípadoch, keď bol zásah nutný pre hrubé porušenie povinnosti zo strany organizátora akcie. Zavádza sa aj nový systém odbornej prípravy hlavných usporiadateľov, bezpečnostných manažérov a usporiadateľov.

Vzdelávať sa budú napríklad v oblasti práva, poskytnutia prvej pomoci či riešenia krízových situácií. Hlavnú úlohu budú zohrávať národné športové zväzy, ktoré zabezpečia odbornú prípravu. Usporiadateľov z vedomostí aj vyskúšajú. Organizátor bude musieť pred začiatkom zápasu zabezpečiť zaškolenie členov usporiadateľskej služby.

Na novele s rezortom školstva pracovalo aj ministerstvo vnútra, spravodlivosti, Generálna prokuratúra SR, športové zväzy a ďalšie subjekty. Ak návrh zákona schváli parlament a prezident ho podpíše, nadobudne účinnosť od 1. januára 2014.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Premiér označil summit EPC za dôležitý signál, hovoril aj so Zelenským

Premiér označil summit EPC za dôležitý signál, hovoril aj so Zelenským

VČERA - 21:38Domáce

Je dôležité vyslať signál, že v tejto ťažkej dobe nemôže byť nikto neutrálny, povedal slovenský premiér Ľudovít Ódor vo štvrtok na summite lídrov európskych krajín v Moldavsku.

Pri turistickom chodníku sa našlo telo muža. Pri sebe mal len ruksak, bol bez oblečenia

Pri turistickom chodníku sa našlo telo muža. Pri sebe mal len ruksak, bol bez oblečenia

VČERA - 21:22Domáce

Na turistickom chodníku sa našlo telo mŕtveho turistu.

SaS víta veto prezidentky pri povinnej tretej hodine telocviku

SaS víta veto prezidentky pri povinnej tretej hodine telocviku

VČERA - 20:30Domáce

Strana SaS víta rozhodnutie prezidentky Zuzany Čaputovej vetovať novelu školského zákona, ktorou sa mala zaviesť na školách tretia hodinu telocviku už od 1. septembra 2023.

Prezidentka vetovala novelu, ktorá má zaviesť tretiu hodinu telesnej výchovy

Prezidentka vetovala novelu, ktorá má zaviesť tretiu hodinu telesnej výchovy

VČERA - 19:59Domáce

Prezidentka Zuzana Čaputová vrátila vo štvrtok parlamentu na opätovné prerokovanie novelu školského zákona, ktorá by mala od 1. septembra zaviesť na školách tretiu hodinu telesnej výchovy.

Mimoriadne uzatvorená cesta: Tadiaľto v Košiciach neprejdete

Mimoriadne uzatvorená cesta: Tadiaľto v Košiciach neprejdete

VČERA - 18:12Domáce

Cestu I/16 v Košiciach v mestskej časti Vyšné Opátske v smere na križovatku VSS vo štvrtok približne o 18.00 h mimoriadne uzatvoria.