• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 21.6.2024Meniny má Alojz
21°Bratislava

Za divácke násilie hrozia tisícové pokuty i zákaz účasti

  • 17:33 23.10.2013
  • BRATISLAVA
Za divácke násilie hrozia tisícové pokuty i zákaz účasti

Prísnejšie tresty pre agresívnych športových fanúšikov prináša nový zákon o organizovaní verejných športových podujatí.

Za priestupky diváckeho násilia pri rizikových podujatiach by mohli dostať pokutu až do 3000 eur.

Návrh zákona dnes parlament posunul do druhého čítania. Ambíciou ministerstva školstva je vytvorenie takých podmienok, za ktorých budú športoviská dôstojným miestom pre fanúšikov so zmyslom pre fair-play a nebudú slúžiť ako aréna pre ľudí, ktorí športové podujatie vnímajú ako príležitosť na šarvátky.

Návrh sa sústredí najmä na futbal a hokej, teda na podujatia, počas ktorých dochádza k neslušnému chovaniu fanúšikov či diváckemu násiliu. Rezort školstva chcel ísť najprv cestou novely zákona, zmeny však boli napokon také rozsiahle, že vypracovali nový zákon.
Tisícové pokuty

Rizikoví fanúšikovia, a to či už na základe predchádzajúcich postihov alebo na základe ich správania sa napríklad na stanici, letisku, parkoviskách či v pohostinských zariadeniach, sa na športový zápas nedostanú.

Návrh zákona tiež prináša v trestnom konaní nový alternatívny druh trestu - zákaz účasti na verejných podujatiach. Postihovať bude tú oblasť života páchateľa, v rámci ktorej sa trestného činu dopustil.

Obvinený alebo odsúdený sa bude musieť dostaviť na príslušný útvar Policajného zboru SR v mieste obvyklého pobytu.

Prísnejší má byť postih za priestupky diváckeho násilia a priestupkovú recidívu. Za priestupok diváckeho násilia hrozia fanúšikom pokuty až do 1500 eur. Ak priestupky spáchajú počas podujatia označeného za rizikové, zaplatiť môžu až 3000 eur.

Za priestupok diváckeho násilia však možno uložiť i zákaz účasti na určených podujatiach, a to až na päť rokov. Ak si svoje povinnosti pri rizikovom podujatí napríklad nesplní organizátor, hrozí mu pokuta až do 50-tisíc eur.

Po novom bude správne delikty prerokúvať miestne príslušný orgán štátnej správy, nie obec. "Doposiaľ to robili obce, ktoré však boli často ako spoluvlastník športového klubu/zariadenia v konflikte záujmov," vysvetlil hovorca ministra školstva Michal Kaliňák. Zákon sa nebude vzťahovať na malé či komunitné podujatia a na podujatia takých športových odvetví, ktoré nebývajú problémové.
Sektory pre hosťujúcich fanúšikov

Prísnejší bude režim organizácie rizikových podujatí najmä pri futbale či hokeji. Pri rizikových podujatiach bude musieť organizátor v sektoroch pre fanúšikov hostí zabezpečiť, aby všetky vstupenky boli na meno.

V odôvodnených prípadoch to môže uplatniť aj na priaznivcov domáceho mužstva. Pre divákov podporujúcich hostí musí byť vyčlenený najmenej jeden sektor v nižšej kategórii vstupeniek a jedna časť sektora vo vyššej kategórii.

Na rizikovom podujatí sa tiež budú môcť podávať len alkoholické nápoje, ktorých obsah alkoholu nie je vyšší ako 4,1 percenta. Toto bude platiť, len ak obec či mesto nevydali na ich predaj či podávanie zákaz.

Podľa návrhu zákona si tiež polícia bude môcť uplatniť preplatenie nákladov na policajný zásah v prípadoch, keď bol zásah nutný pre hrubé porušenie povinnosti zo strany organizátora akcie. Zavádza sa aj nový systém odbornej prípravy hlavných usporiadateľov, bezpečnostných manažérov a usporiadateľov.

Vzdelávať sa budú napríklad v oblasti práva, poskytnutia prvej pomoci či riešenia krízových situácií. Hlavnú úlohu budú zohrávať národné športové zväzy, ktoré zabezpečia odbornú prípravu. Usporiadateľov z vedomostí aj vyskúšajú. Organizátor bude musieť pred začiatkom zápasu zabezpečiť zaškolenie členov usporiadateľskej služby.

Na novele s rezortom školstva pracovalo aj ministerstvo vnútra, spravodlivosti, Generálna prokuratúra SR, športové zväzy a ďalšie subjekty. Ak návrh zákona schváli parlament a prezident ho podpíše, nadobudne účinnosť od 1. januára 2014.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Remišová: Záujem občana koalícii pri zákone o STVR nič nehovoril

Remišová: Záujem občana koalícii pri zákone o STVR nič nehovoril

DNES - 6:08Domáce

Koalícia pri schvaľovaní zákona o Slovenskej televízii a rozhlase nekonala v záujme občana. Je o tom presvedčená Veronika Remišová.

Šéf RTVS Ľuboš Machaj o novom zákone: Je to čierny deň pre mediálny priestor

Šéf RTVS Ľuboš Machaj o novom zákone: Je to čierny deň pre mediálny priestor

DNES - 6:06Domáce

Súčasný manažment RTVS rešpektuje schválenie zákona o Slovenskej televízii a rozhlase, zároveň ho však vníma ako krok proti verejnoprávnosti.

Video: Zlodej chcel ujsť s autom. Jeho majiteľa za sebou ťahal desiatky metrov

Video: Zlodej chcel ujsť s autom. Jeho majiteľa za sebou ťahal desiatky metrov

VČERA - 22:11Domáce

Mladík spôsobil majiteľovi auta ťažké zranenia.

Progresívne Slovensko sa chce pre zákon o STVR obrátiť na Ústavný súd SR

Progresívne Slovensko sa chce pre zákon o STVR obrátiť na Ústavný súd SR

VČERA - 22:00Domáce

Opozičné hnutie Progresívne Slovensko (PS) avizuje, že zákon o Slovenskej televízii a rozhlase (STVR) napadne na Ústavnom súde SR.

KDH: Vláda sa rozhodla nasilu zrušiť RTVS, prezidenta vyzývame na vetovanie zákona

KDH: Vláda sa rozhodla nasilu zrušiť RTVS, prezidenta vyzývame na vetovanie zákona

VČERA - 21:58Domáce

Vládna moc sa vo štvrtok rozhodla zrušiť RTVS, nasilu a bez odborného vysvetlenia.