• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 2.6.2023Meniny má Xénia, Oxana
15°Bratislava

Extrémisti si podľa vlády robia lacnú reklamu na úkor Rómov

  • 14:22 23.10.2013
  • BRATISLAVA
Extrémisti si podľa vlády robia lacnú reklamu na úkor Rómov

Extrémisti začali na Slovensku vo veľkej miere zneužívať problematiku rómskej menšiny, tvrdí správa ministerstva vnútra, ktorú vzala v stredu vláda na vedomie.

"Dôvodom je presadzovanie svojich hlavných cieľov, ktoré súvisia so snahou zviditeľniť sa na politickej scéne a zároveň sa medializovať (lacná reklama), pričom očakávajú podporu širokej verejnosti," uvádza správa o stave extrémizmu na Slovensku v roku 2012.

Podľa rezortu vnútra v posledných rokoch rozširujú extrémisti svoje členské základne u nás, ale aj viac spolupracujú so zahraničnými subjektmi.

Ako príklad uvádza materiál protesty v Poľsku či podporu od členov českej Dělnickej strany sociální spravedlnosti. Dokument rezortu vnútra hovorí, že ľudia zneužívajúci rómsku problematiku využívali rôzne verejné podujatia, ktoré síce nesúviseli s aktivitami extrémistov, ale pre možnosť verejného prezentovania svojej ideológie to brali ako vhodnú príležitosť infiltrovať sa na podujatie a preorientovať akciu pre svoje potreby a propagáciu.

Vlani prebehlo vyše 130 extrémistických stretnutí

Medzi subjekty vystupujúce s extrémistickými prvkami podľa správy patrí Ľudová strana Naše Slovensko, ďalej Slovenská pospolitosť, Slovenské hnutie obrody, Nové slobodné Slovensko, Národný odpor Slovensko a Slovenskí Branci.

Z ľavicového spektra extrémistických hnutí sa najviac podľa rezortu vnútra zviditeľňuje hnutie Antifa, kde ide o boj proti všetkým prejavom fašizmu, verejným prejavom násilia a rasovej neznášanlivosti. Správa spomína aj Československú anarchistickú federáciu.

Vlani polícia monitorovala 113 verejných zhromaždení, demonštrácií a pochodov, ktoré organizovali aj prívrženci extrémizmu. "Neoddeliteľnou súčasťou prezentácie extrémizmu sú hudobné koncerty," konštatuje správa s tým, že policajti za minulý rok evidujú 17 koncertov, ktoré organizovali prívržencami pravicového extrémizmu a 13 koncertov ľavicových extrémistov.

Rok 2012 hodnotí správa z pohľadu zistených trestných činov extrémizmu ako rok s klesajúcou tendenciou v porovnaní s rokom 2011. Na Slovensku zistili vlani 104 trestných činov na úseku extrémizmu. Objasnených bolo podľa policajnej štatistiky 43 trestných činov. Najčastejšie páchaným trestným činom bol prečin podpory a propagácie skupín smerujúcich k potlačeniu základných práv a slobôd.

Minuloročná správa o extrémizme konštatovala, že extrémizmus na Slovensku prešiel postupne z anonymity cez občianske združenia až na politickú scénu. Podľa vlaňajšieho dokumentu zneužívajú extrémisti pri svojej snahe preniknúť na politickú scénu problémy sociálne znevýhodnených a neprispôsobivých skupín obyvateľov.

Pripravia nový autorský zákon

Moderný a flexibilný nový autorský zákon, ktorý prinesie právnu istotu, chce pripraviť Ministerstvo kultúry (MK) SR. Jeho legislatívny zámer v stredu schválila vláda. Autorský zákon má zabezpečiť "autorom a iným nositeľom práv efektívnejší výkon ich práv a zároveň vyváženie záujmov na strane nositeľov práv a používateľov," uvádza ministerstvo v návrhu.

Noví členovia predsedníctva agentúry od 26. októbra:

Ján Rosocha (špecializácia na imunológiu, molekulárnu biológiu),
Rastislav Havrila (technické vedy, elektrotechnika),
Eva Majková (materiálové vedy, nanovedy a nanotechnológie),
Jozef Masarik (jadrová fyzika),
Viktor Smieško (technické vedy, elektrotechnika),
Anetta Čaplánová (ekonomika),
Štefan Mihina (poľnohospodárske vedy),
Ľudovít Parilák (strojárstvo, technológie ) a
Anton Ondrej (priemyselné inžinierstvo, bankovníctvo).

Pri príprave autorského zákona sa ministerstvo chce sústrediť na zlepšenie vymožiteľnosti autorského práva a práv súvisiacich s autorským právom v prípade ich porušenia.

"Dôležité je tiež zabezpečiť nositeľom práv aj širokej verejnosti primeranú kontrolu nad organizáciami kolektívnej správy, napríklad formou zverejňovania povinných informácií," píše ďalej ministerstvo kultúry v predkladacej správe k návrhu.

Príprava úplne nového autorského zákona je jednou z priorít ministra kultúry Mareka Maďariča. Šéf rezortu kultúry opakovane avizoval, že do legislatívneho procesu nový zákon predložia v druhej polovici tohto volebného obdobia.

Nový autorský zákon má reagovať na súčasné potreby ochrany práv autorov a ďalších nositeľov práv, ale aj na nové spôsoby a prístupy k používaniu chránených obsahov v digitálnom veku a bude podporovať kreativitu a tvorivosť autorov.

Po jeho zmene volali viaceré organizácie aj autori už dlhšie. Rýchle riešenie však nie je jednoduché, keďže oblasť výnimiek a obmedzení je harmonizovaná v rámci práva Európskej únie a priestor pre národné úpravy je jasne vymedzený.

Návrh legislatívneho zámeru autorského zákona vychádza okrem iného z potreby prispôsobiť súčasnú právnu úpravu zmenám, ktoré priniesol vývoj informačnej spoločnosti.

"Je nevyhnutné prijať právny predpis, ktorý zohľadňuje požiadavky týkajúce sa ochrany a používania autorských diel a iných predmetov ochrany na internete, zároveň zabezpečí autorom a iným nositeľom práv efektívnejší výkon ich práv a na druhej strane nastaví vhodné podmienky prístupu používateľov k chránenému obsahu," tvrdí MK SR.

Podľa ministerstva takýto autorský zákon bude základom pre rozvoj a šírenie kultúry, tvorivosti, vzdelania a výskumu a aj pre rozvoj kreatívneho priemyslu a internetovej ekonomiky.

Aké zmeny čakajú nový autorský zákon?

* úprava ustanovení autorského hmotného práva, zmluvného práva, výnimky a obmedzenia, práva súvisiace s autorským právom, osobitným právom k databáze, kolektívnou správou práv

* posúdi sa ochrana a vymožiteľnosť práv

* zohľadnia sa problémy súvisiace s digitalizáciou chránených obsahov

* aktualizujú sa autorskoprávne definície a pojmy

* rekodifikácia zmluvného autorského práva

* zaviesť by sa mala možnosť autora odstúpiť od zmluvy (nevyužívanie licencie, zmena presvedčenia)

* možnosť prevodu a vzdania sa autorských práv (aj pri výkonných umelcoch)

* sprehľadnenie výnimiek a obmedzení týkajúcich sa vyhotovovania rozmnoženín pre súkromnú potrebu a reprografických rozmnoženín

* zmena v oblasti kolektívnej správy práv

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Premiér označil summit EPC za dôležitý signál, hovoril aj so Zelenským

Premiér označil summit EPC za dôležitý signál, hovoril aj so Zelenským

VČERA - 21:38Domáce

Je dôležité vyslať signál, že v tejto ťažkej dobe nemôže byť nikto neutrálny, povedal slovenský premiér Ľudovít Ódor vo štvrtok na summite lídrov európskych krajín v Moldavsku.

Pri turistickom chodníku sa našlo telo muža. Pri sebe mal len ruksak, bol bez oblečenia

Pri turistickom chodníku sa našlo telo muža. Pri sebe mal len ruksak, bol bez oblečenia

VČERA - 21:22Domáce

Na turistickom chodníku sa našlo telo mŕtveho turistu.

SaS víta veto prezidentky pri povinnej tretej hodine telocviku

SaS víta veto prezidentky pri povinnej tretej hodine telocviku

VČERA - 20:30Domáce

Strana SaS víta rozhodnutie prezidentky Zuzany Čaputovej vetovať novelu školského zákona, ktorou sa mala zaviesť na školách tretia hodinu telocviku už od 1. septembra 2023.

Prezidentka vetovala novelu, ktorá má zaviesť tretiu hodinu telesnej výchovy

Prezidentka vetovala novelu, ktorá má zaviesť tretiu hodinu telesnej výchovy

VČERA - 19:59Domáce

Prezidentka Zuzana Čaputová vrátila vo štvrtok parlamentu na opätovné prerokovanie novelu školského zákona, ktorá by mala od 1. septembra zaviesť na školách tretiu hodinu telesnej výchovy.

Mimoriadne uzatvorená cesta: Tadiaľto v Košiciach neprejdete

Mimoriadne uzatvorená cesta: Tadiaľto v Košiciach neprejdete

VČERA - 18:12Domáce

Cestu I/16 v Košiciach v mestskej časti Vyšné Opátske v smere na križovatku VSS vo štvrtok približne o 18.00 h mimoriadne uzatvoria.