• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 26.5.2025Meniny má Dušan
14°Bratislava

Na Slovensku potvrdili prípad západonílskej horúčky

  • 13:35 22.07.2022
  • Bratislava
Na Slovensku potvrdili prípad západonílskej horúčky

Na Slovensku zaznamenali prípad ochorenia na západonílsku horúčku.

Ide o muža z Bratislavského kraja. Zatiaľ nie je jasné, či ide o domáci prípad alebo bola osoba poštípaná mimo SR. TASR o tom informoval Marek Eliáš z odboru komunikácie Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Ochorenie sa zistilo u osoby vo vekovej skupine nad 60 rokov. Keďže sa pohybovala medzi Bratislavou a maďarskou obcou Rajka, nie je možné stanoviť, či ide o autochtónny (domáci) prípad alebo bola osoba poštípaná mimo SR,“ priblížil Eliáš. Epidemiologické vyšetrovanie podľa jeho slov naďalej pokračuje.

Západonílska horúčka je akútne horúčkovité ochorenie, ktorého pôvodcom je vírus z čeľade Flaviviridae. Prvýkrát ho u človeka zaznamenali v roku 1937 v Ugande. Najčastejšie je prenášané komármi, identifikovaný bol aj jeho prenos pri transplantácii orgánov, po transfúzii krvi alebo transplacentárne. Prenos z človeka na človeka podľa ÚVZ reálny nie je.

Inkubačný čas je zvyčajne dva až 15 dní, najčastejšie dva až šesť dní. Medzi klinické príznaky ochorenia patrí náhly vzostup teploty, bolesť hlavy, hrdla, pohybového aparátu, zvýšená únava, nechutenstvo, prítomnosť kožnej vyrážky. „V prevažnej väčšine sa horúčka prejaví ako mierne chrípkové ochorenie. Približne 80 percent infekcií u človeka prebieha asymptomaticky,“ doplnil Eliáš.

V súčasnosti neexistuje žiadna špecifická liečba západonílskej horúčky, k dispozícii aktuálne nie je ani účinná vakcína. Prevencia je podľa ÚVZ založená predovšetkým na ochrane pred poštípaním komárom.

Eliáš zdôraznil, že v Európe sú zaznamenávané prípady ochorenia na západonílsku horúčku každoročne. „Západonílska horúčka je endemickou zoonózou, ktorá sa priebežne objavuje v západnej, strednej a južnej Európe. Pred ochorením sú počas letnej sezóny v ostatných rokoch vystríhaní najmä návštevníci Talianska a Grécka,“ vysvetlil. Podľa najnovších údajov z Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb evidujú k 13. júlu prípady v Grécku a Taliansku.

Ide o druhý prípad, ktorý sa objavil na Slovensku, prvý zaznamenali v septembri 2019. Eliáš nevidí dôvod na vyvolávanie paniky. „Namieste je však primeraná obozretnosť, čo sa týka výskytu príznakov a prevencie, ktorá spočíva v individuálnej ochrane pred poštípaním,“ podotkol. Počas sezóny sa odporúča používať repelent, nosiť vhodný odev s dlhými rukávmi, nohavicami, ponožkami. Odporúčame používať sieťky na oknách a dverách.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pre časť krajiny vydali meteorologické výstrahy

Pre časť krajiny vydali meteorologické výstrahy

VČERA - 19:27Domáce

Pre časť Slovenska platia výstrahy, do platnosti vstúpia už túto noc.

Na severe Slovenska horí rodinný dom

Na severe Slovenska horí rodinný dom

VČERA - 17:18Domáce

Na mieste zasahujú hasiči, hlásia odtiaľ zranenie.

Zvláštny jav po pandémii: U ľudí sa častejšie vyskytuje táto alergia

Zvláštny jav po pandémii: U ľudí sa častejšie vyskytuje táto alergia

VČERA - 17:00Domáce

Počet alergikov na Slovensku pribúda. Imunológovia evidujú najmä tento typ.

Fico odcestoval do zahraničia, navštívi túto krajinu

Fico odcestoval do zahraničia, navštívi túto krajinu

VČERA - 16:21Domáce

Premiér sa v zahraničí bude rozprávať o prehĺbení bilaterálnych vzťahov a zvýšení hospodárskej výmeny.

Šaško: Výstavba nadzemnej časti národnej nemocnice prejde kontrolou ÚHP

Šaško: Výstavba nadzemnej časti národnej nemocnice prejde kontrolou ÚHP

VČERA - 14:48Domáce

Výstavba nadzemnej časti národnej nemocnice v bratislavských Vajnoroch prejde kontrolou Útvaru hodnoty za peniaze.