Pozostatky vedca Kolkera, ktorý zomrel vo väzbe, vydali rodine po dvoch týždňoch
- 13:35 19.07.2022
- Moskva

Kolkerovi kolegovia neveria vo vinu svojho kolegu z vlastizrady.
Telesné pozostatky ruského vedca Dmitrija Kolkera, ktorý zomrel začiatkom júla počas vyšetrovacej väzby pre podozrenie z vlastizrady, vydali príbuzným až po takmer dvoch týždňoch.
Smútočná rozlúčka s vedcom zadržaným v čase, keď bol v terminálnom štádiu rakoviny pankreasu, sa konala v krematóriu v Novosibirsku, informovala v utorok stanica Rádio Sloboda (RFE/RL).
Kolkerovi kolegovia, ktorí prišli na pohreb, podľa RFE/RL uviedli, že neveria vo vinu svojho kolegu z vlastizrady.
Fyzik Michail Skvorcov z Inštitútu laserovej fyziky sibírskej pobočky Ruskej akadémie vied vyjadril presvedčenie, že Kolker bude napokon uznaný za nevinného.
Podľa vyšetrovateľov sa Kolker dopustil vlastizrady svojou prednáškou na medzinárodnej konferencii v Číne, hoci jej obsah ruská tajná služba FSB schválila.
Kolkera odviezli do väzby 30. júna priamo z lôžka súkromnej nemocnice v Novosibirsku, kde bol hospitalizovaný. Následne absolvoval viac ako štvorhodinový let z Novosibirska do Moskvy, kde ho podľa právnikov previezli do vyšetrovacej väznice Lefortovo. Druhého júla bol prevezený do nemocnice, kde v ten istý deň zomrel.
Po Kolkerovej smrti vyšlo najavo, že lekár novosibirskej kliniky Alexandr Romanenko v osvedčení pre súd, ktorý sa zaoberal vedcovou kauzou, uviedol nesprávnu diagnózu, pričom si pomýlil pankreas s prostatou.
Lekár tiež potvrdil, že smrteľne chorému Kolkerovi jeho zdravotný stav nebráni zúčastniť na vyšetrovacích úkonoch. Na základe tohto osvedčenia bol Kolker zatknutý.
Spis obsahoval dokumenty aj o Kolkerovom reálnom zdravotnom stave, avšak sudca ich pri prijímaní rozhodnutia o vzatí do väzby ignoroval.
Právnik Kolkerovej rodiny Alexandr Fedulov podal na Romanenka sťažnosť na ministerstvo zdravotníctva.
Členovia neformálneho združenia Klub 1. júla, do ktorého patria akademici a korešpondenti Ruskej akadémie vied (RAN), žiadajú, aby osoby zodpovedné za smrť ich novosibirského kolegu boli postavené pred súd.
Po Kolkerovej smrti sa v Novosibirsku objavili dve improvizované pietne miesta na jeho pamiatku. Obe ich polícia medzičasom odstránila.
Pomníčky na Kolkerovu počesť sa objavili aj v ďalších mestách – napríklad v Petrohrade, Paríži a Londýne.
Dmitrij Kolker bol vedúcim Laboratória kvantových optických technológií na Inštitúte laserovej fyziky sibírskej pobočky Ruskej akadémie vied a Novosibirskej štátnej univerzity, ako aj profesorom na Katedre laserových systémov Štátnej technickej univerzity v Novosibirsku.
Okrem vedeckej kariéry bol 54-ročný Kolker aj veľmi úspešným koncertným klaviristom a organistom a vystupoval v Rusku aj v Európe.
Za posledných päť rokov sa trestné stíhanie pre podozrenie z vlastizrady začalo proti 12 zamestnancom sibírskej pobočky Ruskej akadémie vied.
Podľa nezávislého ruského spravodajského webu Novaja gazeta bolo v Rusku za posledných 20 rokov stíhaných a vzatých do väzby viac než 30 vedcov; všetci boli obvinení zo „špionáže a zrady“.
Zároveň od roku 1999 nebol v týchto kauzách vydaný ani jeden oslobodzujúci rozsudok, nanajvýš bol prípad ukončený v štádiu predbežného vyšetrovania.

Najvyšší súd potvrdil Trumpov zákaz transrodových osôb v armáde
Americký najvyšší súd v utorok rozhodol o platnosti výkonného nariadenia prezidenta Donalda Trumpa zakázať nábor a členstvo transrodových ľudí v armáde.

Carney počas stretnutia s Trumpom zdôraznil, že Kanada sa nestane súčasťou USA
Americký prezident Donald Trump privítal v utorok v Bielom dome kanadského premiéra Marka Carneyho a ich rokovanie sa zameralo najmä na americké clá a potenciálnu hrozbu pripojenia Kanady k USA.

V Budapešti opäť protestovali proti obmedzeniu zhromažďovacieho práva
Niekoľko stoviek Maďarov sa zišlo na budapeštianskom Námestí františkánov, aby protestovalo proti obmedzeniam zhromažďovacieho práva a proti používaniu softvérového systému rozpoznávania tváre.

Putin a Netanjahu telefonovali o vzájomných vzťahoch aj druhej svetovej vojne
Ruský prezident Vladimir Putin a izraelský premiér Benjamin Netanjahu v utorok počas telefonátu diskutovali aj o vzájomných vzťahoch krajín a situácii na Blízkom východe, informoval Kremeľ.

Orbán 9. mája nepôjde ani do Moskvy, ani do Kyjeva
Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán sa v piatok 9. mája nezúčastní na oslavách 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Moskve, a nepôjde ani do Kyjeva.