• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 17.8.2022Meniny má Milica
32°Bratislava

Zelenskyj: Informácie o údajnom ohrození Ukrajiny z Podnesterska šíri Rusko

  • 21:58 27.06.2022
  • Kyjev
Zelenskyj: Informácie o údajnom ohrození Ukrajiny z Podnesterska šíri Rusko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondelok varoval, že Ukrajina odpovie na každý prípadný pokus o útok zo separatistického moldavského regiónu Podnestersko.

Vyjadril tiež presvedčenie, že informácie o údajnom ohrození Ukrajiny z Podnesterska šíri Rusko.

Na svojom webe o tom informovala televízia al-Džazíra, ktorá dodala, že Zelenskyj to vyhlásil v pondelok na spoločnej tlačovej konferencii s moldavskou prezidentkou Maiou Sanduovou.

Ukrajinský prezident potvrdil, že so Sanduovou rokovali aj o spomínaných hrozbách.

Sanduová vyhlásila, že vedenie v Kišiňove robí všetko pre to, aby medzinárodne neuznané Podnestersko nepredstavovalo hrozbu pre Moldavsko ani pre Ukrajinu.

Zdôraznila, že Moldavsko a Ukrajina by mali udržiavať pravidelný dialóg o bezpečnostných otázkach. Poznamenala tiež, že so Zelenským dohodli, že budú spolupracovať pri udržiavaní stability a budú sa vyhýbať provokáciám, ktorých cieľom je destabilizácia situácie.

Moldavská líderka tiež poznamenala, že informácie o možnej mobilizácii obyvateľov v Podnestersku sa zatiaľ nepotvrdili.

Avizovala, že v prípade, ak dôjde k udalostiam, ktoré vyvolajú znepokojenie, Moldavsko okamžite prijme príslušné opatrenia a bude informovať partnerov.

Zelenskyj na tlačovej konferencii povedal, že akékoľvek pokusy zaútočiť na Ukrajinu z Podnesterska, ktoré sa odtrhlo od Moldavska v roku 1992 a na jeho území sa naďalej nachádzajú ruské jednotky, by boli „chybou v globálnom meradle“.

Títo ľudia z dočasne okupovaných území Moldavska by mali vedieť, že to pre nás nebude rana, ale obyčajná facka, a na túto facku odpovieme ranou,“ varoval Zelenskyj podľa vyhlásenia zverejneného na jeho oficiálnej webovej stránke.

Vyjadril tiež presvedčenie, že vďaka úspechu európskej integrácie dôjde k ďalšiemu zblíženiu Moldavska a Ukrajiny.

Určite si budeme vymieňať skúsenosti na ceste k plnému vstupu do EÚ,“ vyhlásil Zelenskyj. Dodal, že obe krajiny čelia podobným hrozbám v podobe agresie Ruskej federácie a ruskej politiky. „Ak majú hrozby rovnaké korene, rovnaké by mali byť aj naše reakcie na ne,“ poznamenal ukrajinský prezident.

Pred rokovaniami v Kyjeve Sanduová navštívila mestá Boroďanka, Buča a Irpiň v Kyjevskej oblasti, kde v prvých týždňoch invázie došlo k násilnostiam na civilistoch, v súvislosti s ktorými sa vyšetrujú podozrenia zo spáchania vojnových zločinov. Tieto činy boli odhalené začiatkom apríla, keď sa ruské jednotky z Kyjevskej oblasti stiahli.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Supermarket reaguje na krízu, potraviny predáva na splátky

Supermarket reaguje na krízu, potraviny predáva na splátky

DNES - 11:09Zahraničné

Britská sieť supermarketov Iceland v týchto dňoch začala predávať potraviny na splátky. Reaguje tak na zhoršujúcu sa situáciu so životnými nákladmi.

Opičie kiahne sa môžu preniesť na domáce zvieratá, upozorňujú odborníci

Opičie kiahne sa môžu preniesť na domáce zvieratá, upozorňujú odborníci

DNES - 10:29Zahraničné

Ľudia nakazení vírusom opičích kiahní by si mali udržať odstup od domácich zvierat, tie by sa totiž mohli vírusom nakaziť, upozornili v utorok americkí predstavitelia z oblasti zdravotníctva. Informovala o tom agentúra AP.

Saudskoarabskú študentku odsúdili za používanie Twitteru na 34 rokov za mrežami

Saudskoarabskú študentku odsúdili za používanie Twitteru na 34 rokov za mrežami

DNES - 9:45Zahraničné

Na 34 rokov väzenia odsúdil súd v Saudskej Arábii vysokoškolskú študentku Salmu Šihábovú za to, že mala vytvorený účet na sociálnej sieti Twitter, na ktorom sledovala a zdieľala príspevky aktivistov a disidentov. TASR správu prevzala v s

Za telefonátom na tiesňovú linku zo ZOO bola opica kapucín

Za telefonátom na tiesňovú linku zo ZOO bola opica kapucín

DNES - 8:04Zahraničné

Do zoo vyslali policajtov, aby situáciu prešetrili.

Navaľnyj žiada rozsiahlejšie sankcie voči ruským oligarchom

Navaľnyj žiada rozsiahlejšie sankcie voči ruským oligarchom

DNES - 6:45Zahraničné

Ruský opozičný politik Alexej Navaľnyj v utorok žiadal systematické sankčné opatrenia voči ruským oligarchom podporujúcim ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho vojenskú operáciu na Ukrajine.