• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 6.7.2020Meniny má Patrícia, Patrik
31°Bratislava

Nemám pri sebe žiadne tajné dokumenty, tvrdí Snowden

  • 10:48 18.10.2013
  • WASHINGTON
Nemám pri sebe žiadne tajné dokumenty, tvrdí Snowden

Bývalý spolupracovník amerických tajných služieb Edward Snowden potvrdil, že si do Ruska nepriniesol žiadne tajné materiály o fungovaní tajných služieb USA.

V rozhovore pre denník The New York Times (NYT) zverejnenom vo štvrtok skonštatoval, že materiály, ktoré si vzal pri úteku z USA, odovzdal novinárom v čínskom Hongkongu, odkiaľ koncom júna odletel do Moskvy.

Pre denník taktiež osvetlil svoje pohnútky zverejniť tajné informácie o ilegálnom odpočúvaní americkými tajnými službami.

Podľa jeho slov sa k svojmu rozhodnutiu dopracovával postupne. Okrem dlhodobých pochybnosti o legitímnosti ich práce zohrala svoju úlohu údajne aj neschopnosť jeho nadriadených zareagovať na jeho pripomienky týkajúce sa zraniteľnosti systému programov. Vtedy sa podľa svojich tvrdení uistil, že boj proti systému vedie výlučne k trestu.

"Aký by malo význam, keby som pri sebe nosil kópiu materiálov? Neslúžilo by to verejnému záujmu. Šanca, že sa Rusi alebo Číňania dostanú k dokumentom, je preto nulová," povedal 30-ročný Američan denníku NYT a podotkol, že vďaka svojej práci pozná fungovanie čínskych tajných služieb.

Stíhaný Američan sa následne vyjadril na margo ním odhalených tajných programov: "Programy uvádzané do praxe potajme a mimo zraku verejnosti sú nelegitímne a to je problém. Predstavujú tiež nebezpečenstvo tajného vládnutia, kde sú rozhodnutia s enormnými dôsledkami pre verejnosť robené bez jej vedomia a vyjadrenia," povedal počítačový technik.

Tridsaťročný Edward Snowden mohol začiatkom augusta po viac ako mesiaci opustiť moskovské letisko Šeremetevo, keďže ruské úrady mu priznali dočasný štatút utečenca. Rusko bývalého spolupracovníka amerických tajných služieb odmietlo vydať do vlasti, kde ho po zverejnení podrobností o programoch sledovania internetovej a telefonickej komunikácie obvinili z viacerých zločinov. Američan bol jedným z favoritov na zisk ľudskoprávnej Sacharovovej ceny udeľovanej Európskym parlamentom, nakoniec ju však nezískal.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Švajčiarsko po prvý raz zaviedlo povinné nosenie rúšok v MHD

Švajčiarsko po prvý raz zaviedlo povinné nosenie rúšok v MHD

DNES - 14:32Zahraničné

Švajčiarsko zaviedlo v pondelok prvýkrát od vypuknutia koronavírusovej pandémie povinné nosenie rúšok v mestskej hromadnej doprave. Informovala o tom agentúra DPA.

Kosovo opäť zaviedlo nočný zákaz vychádzania v metropole Priština

Kosovo opäť zaviedlo nočný zákaz vychádzania v metropole Priština

DNES - 14:31Zahraničné

Kosovská vláda v pondelok v metropole Priština a troch ďalších mestách znovu zaviedla nočný zákaz vychádzania s cieľom zastaviť nárast počtu prípadov nákazy novým koronavírusom. Informovala o tom agentúra AFP.

Joshua Wong: Svet musí držať s Hongkongom proti jeho obmedzovaniu Čínou

Joshua Wong: Svet musí držať s Hongkongom proti jeho obmedzovaniu Čínou

DNES - 11:28Zahraničné

Hongkonský prodemokratický aktivista Joshua Wong sa vyjadril, že medzinárodné spoločenstvo musí prejaviť solidaritu s Hongkongom po tom, ako Čína odsúhlasila zákon obmedzujúci právomoci tohto jej autonómneho územia.

V Japonsku pokračujú záchranné operácie po silných prívalových dažďoch

V Japonsku pokračujú záchranné operácie po silných prívalových dažďoch

DNES - 10:43Zahraničné

V Japonsku pokračujú v pondelok záchranné operácie po silných víkendových prívalových dažďoch a následných zosuvoch pôdy, ktoré si dosiaľ vyžiadali najmenej 24 životov,

Pri Viedni našli zastreleného blogera

Pri Viedni našli zastreleného blogera

DNES - 8:07Zahraničné

Pri Viedni našli telo muža, ktorý v blogoch kritizoval čečenského lídra Kadyrova.