Podarilo sa nájsť a identifikovať pištoľ, ktorá patrila Jozefovi Gabčíkovi
- 7:54 28.05.2022
- Praha

Českým bádateľom sa podarilo nájsť a identifikovať osobnú pištoľ Jozefa Gabčíka, jedného z výsadkárov, ktorí v roku 1942 vykonali v Prahe atentát na zastupujúceho ríšskeho protektora Reinharda Heydricha.
Keď sa Gabčíkovi zasekol samopal Sten britskej výroby a bomba vrhnutá Janom Kubišom v zákrute Heydricha len zranila, pokúšal sa ho Gabčík ešte zastreliť americkou pištoľou typu Colt Model 1903 Pocket Hammerless – opäť bezvýsledne.
Čo sa s Gabčíkovou zbraňou stalo, dlho nebolo jasné. Teraz, 80 rokov po útoku na Heydricha, je však opäť „na svete“. Historici ju nazývajú „svätým grálom“ československého protinacistického odboja, uviedla v piatok stanica ČT24.
Podľa Pavla Černého, bývalého policajta a prezidenta spolku Liga Libe, je nedávno nájdená pištoľ nielen zbraňou, ktorou strieľal Gabčík na Heydricha, ale aj tou, ktorú mal pri sebe pri konečnom boji v krypte pražského Chrámu svätých Cyrila a Metoda.
„Ide o zbraň, ktorá strieľala podľa správ gestapa proti obergruppenführerovi Heydrichovi; ktorá strieľala po jeho šoférovi Kleinovi a ktorou na 99,9 percenta Gabčík nakoniec tiež ukončil v krypte svoj život,“ ozrejmil Černý.
Dodal, že totožnosť zbrane s výrobným číslom 539370, ktorú verejnosti prvýkrát predstavil vo svojom dokumente „Anthropoid – zákruta“, a jej spojenie s Jozefom Gabčíkom potvrdzujú údaje z Londýna, ako aj z Berlína.
Jej osudy po boji v krypte boli komplikované. Najprv sa jej – tak ako ostatných vecí padlých československých vojakov – zmocnili Nemci a uložili v sídle gestapa v Petschkovom paláci. Po vojne odtiaľ boli tieto veci odvezené inam.
Teraz je predmetná zbraň v súkromnom vlastníctve; jej majiteľ si praje zostať v anonymite. Pištoľ však nekupoval ako Gabčíkovu zbraň – v tom čase to nebolo známe, aj keď sa dalo predpokladať, že patrila niektorému z výsadkárov.
Sten, ktorý sa Gabčíkovi zasekol, zostáva zatiaľ nezvestný. Historici veria, že by sa časom mohol nájsť aj ten.
Po atentáte z 27. mája 1942 nasledovala v Protektoráte Čechy a Morava tzv. heydrichiáda – nacistický teror a masové popravy, ktoré vyvrcholili v júni 1942 vyhladením českých obcí Lidice a Ležáky nemeckou armádou.
Jozef Gabčík sa narodil v roku 1912 v Poluvsí, ktoré je dnes mestskou časťou Rajeckých Teplíc.

Navaľného umiestnili na tri dni na samotku
Väznený líder ruskej opozície Alexej Navaľnyj v pondelok uviedol, že bol umiestnený na samotku po tom, čo založil v trestaneckej kolónii odborovú organizáciu.

Ukrajina od začiatku vojny zneškodnila vyše 180.000 výbušných zariadení
Viac než 180.000 výbušných zariadení objavili a zneškodnili ukrajinské odmínovacie jednotky od začiatku ruskej vojenskej invázie koncom februára, oznámila v pondelok vláda v Kyjeve.

Šojgu hovoril s Guterresom o bezpečnom fungovaní Záporožskej jadrovej elektrárne
Ruský minister obrany Sergej Šojgu hovoril počas telefonátu s generálnym tajomníkom OSN Antóniom Guterresom o podmienkach bezpečného fungovania Záporožskej jadrovej elektrárne na Ukrajine.

OSN: Svet nesmie zabudnúť na ťažkú situáciu afganských žien a dievčat
Svet by napriek ostatným medzinárodným krízam nemal zabudnúť na utrpenie žien a detí v Afganistane ani rok po tom, čo sa v krajine vrátilo k moci radikálne hnutie Taliban, upozornila Organizácia Spojených národov.

Scholz: Pri zákaze vydávania víz do EÚ musíme myslieť na ruských disidentov
Nemecký kancelár Olaf Scholz uviedol, že na európskej úrovni existuje priestor pre debatu o zákaze vydávania turistických víz do EÚ pre ruských občanov, no je dôležité neohroziť oponentov Kremľa utekajúcich z Ruska.