• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 2.3.2024Meniny má Anežka
Bratislava

Podarilo sa nájsť a identifikovať pištoľ, ktorá patrila Jozefovi Gabčíkovi

  • 7:54 28.05.2022
  • Praha
Podarilo sa nájsť a identifikovať pištoľ, ktorá patrila Jozefovi Gabčíkovi

Českým bádateľom sa podarilo nájsť a identifikovať osobnú pištoľ Jozefa Gabčíka, jedného z výsadkárov, ktorí v roku 1942 vykonali v Prahe atentát na zastupujúceho ríšskeho protektora Reinharda Heydricha.

Keď sa Gabčíkovi zasekol samopal Sten britskej výroby a bomba vrhnutá Janom Kubišom v zákrute Heydricha len zranila, pokúšal sa ho Gabčík ešte zastreliť americkou pištoľou typu Colt Model 1903 Pocket Hammerless – opäť bezvýsledne.

Čo sa s Gabčíkovou zbraňou stalo, dlho nebolo jasné. Teraz, 80 rokov po útoku na Heydricha, je však opäť „na svete“. Historici ju nazývajú „svätým grálom“ československého protinacistického odboja, uviedla v piatok stanica ČT24.

Podľa Pavla Černého, bývalého policajta a prezidenta spolku Liga Libe, je nedávno nájdená pištoľ nielen zbraňou, ktorou strieľal Gabčík na Heydricha, ale aj tou, ktorú mal pri sebe pri konečnom boji v krypte pražského Chrámu svätých Cyrila a Metoda.

Ide o zbraň, ktorá strieľala podľa správ gestapa proti obergruppenführerovi Heydrichovi; ktorá strieľala po jeho šoférovi Kleinovi a ktorou na 99,9 percenta Gabčík nakoniec tiež ukončil v krypte svoj život,“ ozrejmil Černý.

Dodal, že totožnosť zbrane s výrobným číslom 539370, ktorú verejnosti prvýkrát predstavil vo svojom dokumente „Anthropoid – zákruta“, a jej spojenie s Jozefom Gabčíkom potvrdzujú údaje z Londýna, ako aj z Berlína.

Jej osudy po boji v krypte boli komplikované. Najprv sa jej – tak ako ostatných vecí padlých československých vojakov – zmocnili Nemci a uložili v sídle gestapa v Petschkovom paláci. Po vojne odtiaľ boli tieto veci odvezené inam.

Teraz je predmetná zbraň v súkromnom vlastníctve; jej majiteľ si praje zostať v anonymite. Pištoľ však nekupoval ako Gabčíkovu zbraň – v tom čase to nebolo známe, aj keď sa dalo predpokladať, že patrila niektorému z výsadkárov.

Sten, ktorý sa Gabčíkovi zasekol, zostáva zatiaľ nezvestný. Historici veria, že by sa časom mohol nájsť aj ten.

Po atentáte z 27. mája 1942 nasledovala v Protektoráte Čechy a Morava tzv. heydrichiáda – nacistický teror a masové popravy, ktoré vyvrcholili v júni 1942 vyhladením českých obcí Lidice a Ležáky nemeckou armádou.

Jozef Gabčík sa narodil v roku 1912 v Poluvsí, ktoré je dnes mestskou časťou Rajeckých Teplíc.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Minister obrany USA Austin prijal v Pentagóne rezortného kolegu Kaliňáka

Minister obrany USA Austin prijal v Pentagóne rezortného kolegu Kaliňáka

DNES - 6:16Zahraničné

Minister obrany SR Robert Kaliňák sa stretol v piatok v Pentagóne s ministrom obrany USA Lloydom Austinom.

Biden dúfa v dosiahnutie dohody o prímerí v Pásme Gazy do začiatku ramadánu

Biden dúfa v dosiahnutie dohody o prímerí v Pásme Gazy do začiatku ramadánu

DNES - 5:54Zahraničné

Americký prezident vyhlásil, že dúfa v dosiahnutie dohody o prímerí medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas do začiatku ramadánu, tá však stále nie je spečatená.

Macron ocenil odvahu Rusov, ktorí sa prišli rozlúčiť s Navaľným

Macron ocenil odvahu Rusov, ktorí sa prišli rozlúčiť s Navaľným

VČERA - 21:45Zahraničné

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v piatok ocenil odvahu Rusov, ktorí si prišli uctiť zosnulého ruského opozičného politika Alexeja Navaľného počas jeho pohrebu v Moskve.

USA začnú do Pásma Gazy zhadzovať humanitárnu pomoc

USA začnú do Pásma Gazy zhadzovať humanitárnu pomoc

VČERA - 20:58Zahraničné

Spojené štáty začnú v najbližších dňoch zo vzduchu zhadzovať humanitárnu pomoc do Pásma Gazy. Oznámil to v piatok americký prezident Joe Biden.

Vozidlo v Štetíne vrazilo do davu ľudí

Vozidlo v Štetíne vrazilo do davu ľudí

VČERA - 18:27Zahraničné

Najmenej 17 osôb utrpelo v piatok zranenia v meste Štetín na západe Poľska, keď do ľudí prechádzajúcich cez cestu vrazilo auto.