Podarilo sa nájsť a identifikovať pištoľ, ktorá patrila Jozefovi Gabčíkovi
- 7:54 28.05.2022
- Praha

Českým bádateľom sa podarilo nájsť a identifikovať osobnú pištoľ Jozefa Gabčíka, jedného z výsadkárov, ktorí v roku 1942 vykonali v Prahe atentát na zastupujúceho ríšskeho protektora Reinharda Heydricha.
Keď sa Gabčíkovi zasekol samopal Sten britskej výroby a bomba vrhnutá Janom Kubišom v zákrute Heydricha len zranila, pokúšal sa ho Gabčík ešte zastreliť americkou pištoľou typu Colt Model 1903 Pocket Hammerless – opäť bezvýsledne.
Čo sa s Gabčíkovou zbraňou stalo, dlho nebolo jasné. Teraz, 80 rokov po útoku na Heydricha, je však opäť „na svete“. Historici ju nazývajú „svätým grálom“ československého protinacistického odboja, uviedla v piatok stanica ČT24.
Podľa Pavla Černého, bývalého policajta a prezidenta spolku Liga Libe, je nedávno nájdená pištoľ nielen zbraňou, ktorou strieľal Gabčík na Heydricha, ale aj tou, ktorú mal pri sebe pri konečnom boji v krypte pražského Chrámu svätých Cyrila a Metoda.
„Ide o zbraň, ktorá strieľala podľa správ gestapa proti obergruppenführerovi Heydrichovi; ktorá strieľala po jeho šoférovi Kleinovi a ktorou na 99,9 percenta Gabčík nakoniec tiež ukončil v krypte svoj život,“ ozrejmil Černý.
Dodal, že totožnosť zbrane s výrobným číslom 539370, ktorú verejnosti prvýkrát predstavil vo svojom dokumente „Anthropoid – zákruta“, a jej spojenie s Jozefom Gabčíkom potvrdzujú údaje z Londýna, ako aj z Berlína.
Jej osudy po boji v krypte boli komplikované. Najprv sa jej – tak ako ostatných vecí padlých československých vojakov – zmocnili Nemci a uložili v sídle gestapa v Petschkovom paláci. Po vojne odtiaľ boli tieto veci odvezené inam.
Teraz je predmetná zbraň v súkromnom vlastníctve; jej majiteľ si praje zostať v anonymite. Pištoľ však nekupoval ako Gabčíkovu zbraň – v tom čase to nebolo známe, aj keď sa dalo predpokladať, že patrila niektorému z výsadkárov.
Sten, ktorý sa Gabčíkovi zasekol, zostáva zatiaľ nezvestný. Historici veria, že by sa časom mohol nájsť aj ten.
Po atentáte z 27. mája 1942 nasledovala v Protektoráte Čechy a Morava tzv. heydrichiáda – nacistický teror a masové popravy, ktoré vyvrcholili v júni 1942 vyhladením českých obcí Lidice a Ležáky nemeckou armádou.
Jozef Gabčík sa narodil v roku 1912 v Poluvsí, ktoré je dnes mestskou časťou Rajeckých Teplíc.

Ukrajina si predvolá maďarského veľvyslanca pre "neprijateľné" výroky Orbána
Ukrajinské ministerstvo vnútra si predvolá maďarského veľvyslanca pre "úplne neprijateľné" výroky maďarského premiéra Viktora Orbána o Ukrajine, oznámil v piatok Kyjev.

Účasť v druhom kole českých volieb je vysoká, Klaus varuje pred občianskou vojnou
Druhé kolo prezidentských volieb v Česku sa už prvý deň vyznačuje vysokou účasťou.

Mattarella a Meloniová pripomenuli úlohu Talianska v holokauste
Taliansky prezident Sergio Mattarella a premiérka Giorgia Meloniová si v piatok pripomenuli úlohu Talianska v holokauste.

Pistorius vylúčil, že by Nemecko dodalo Ukrajine aj bojové stíhačky
Nemecký minister obrany Boris Pistorius v rozhovore pre denník Die Süddeutsche Zeitung zdôraznil, že Berlín Ukrajine nepošle aj bojové stíhačky, o ktoré žiada Kyjev.

Rakúšania neboli počas holokaustu len obete, ale aj páchatelia, vyhlásil Karner
Rakúšania neboli počas holokaustu len obete, ale aj páchatelia. Vyhlásil to v piatok - pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu - rakúsky minister vnútra Gerhard Karner.