Mestá a obce budú musieť zvažovať zvýšenie daní a poplatkov, tvrdí prezident ÚMS

Mestá a obce budú musieť pre parlamentom schválenú protiinflačnú pomoc z dielne ministerstva financií zvažovať zvyšovanie dani z nehnuteľností, poplatkov za školy a škôlky či prijímať rozhodnutia, ktoré budú voči občanom nepopulárne. Pre TASR to uviedol prezident Únie miest Slovenska (ÚMS) a primátor Trenčína Richard Rybníček.
„Bohužiaľ, asi nebudeme mať inú možnosť, keďže máme obrovské výdavky aj v súvislosti s rastom cien energií, stavebných materiálov a so všetkým,“ podotkol s tým, že výdavky samospráv sú stále väčšie ako príjmy. Rybníček tvrdí, že budú musieť škrtať a hľadať riešenia, ktoré budú znamenať zníženie kvality služieb pre obyvateľov miest a obcí.
ÚMS deklaruje, že sú spolu so Združením miest a obcí Slovenska (ZMOS) na „jednej lodi“. „Predpokladám, že budeme postupovať spoločne a budeme hľadať spoločné riešenia, aby sme sa k tejto celej situácii jasne postavili,“ poznamenal. Zároveň potvrdil, že ÚMS požiadala o stretnutie prezidentku SR Zuzanu Čaputovú. Chcú sa s ňou o celej situácii porozprávať a vysvetliť jej obavy z toho, čo čaká mestá a obce na Slovensku.
S hlavou štátu sa chcú stretnúť aj zástupcovia ZMOS-u. Hlasovanie poslancov parlamentu, ktorí zároveň pôsobia v samosprávach, vníma združenie ako krok, ktorým ublížili nielen mestám, obciam či samosprávnym krajom, v ktorých pôsobia, ale aj všetkým ostatným samosprávam. „Práve ľudia schvaľujúci zákony a pôsobiaci v samospráve to mali najlepšie vedieť. Tento ich postoj sa zároveň podpísal pod nútené obmedzovanie kvality a rozsahu verejných služieb, ktoré samosprávy zabezpečujú pre svojich obyvateľov,“ uviedol pre TASR ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS Michal Kaliňák.
ZMOS od parlamentu očakáva, že samosprávu bude chrániť a nie, že bude podporovať rozhodnutia, ktoré jej nepomáhajú. Združenie sa obrátilo aj na partnerov z Hospodárskej a sociálnej rady SR. So sociálnymi partnermi reprezentujúcimi zamestnávateľov a zamestnancov chce diskutovať o spoločnom postupe. „Cítime, že štýl práce, ktorým sa prijíma legislatíva, nie je správny. Ani z hľadiska procesu, ani z hľadiska obsahu,“ podotkol Kaliňák s tým, že rokovanie so sociálno-ekonomickými partnermi je naplánované na 1. júna v Bratislave.
ZMOS vstúpilo pre dlhodobý prístup štátu voči samosprávam od 19. mája do štrajkovej pohotovosti a hrozí ostrým štrajkom. Podporu ZMOS-u vyjadrili Združenie samosprávnych krajov SK 8 i Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku.
Ministerstvo financií sa v uplynulých dňoch opakovane ohradilo voči tvrdeniam samospráv. Šéf rezortu Igor Matovič (OĽANO) deklaruje, že samosprávy nebudú mať menej peňazí, ako majú v súčasnosti. Priznáva však, že niektoré samosprávy môžu zostať „dýchavičné“. Vyhlásil tiež, že poctivým samosprávam určite podá štát pomocnú ruku.

Vláda odobrila návrh MŠVVaM na odstránenie dvojzmennej prevádzky na ZŠ
Vláda na svojom stredajšom rokovaní schválila návrh Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR, ktorý sa týka odstránenia dvojzmennej prevádzky na základných školách.

Richard Raši: Prezident priniesol konštruktívny a vyvážený pohľad na stav SR
Správa prezidenta SR Petra Pellegriniho priniesla konštruktívny a vyvážený pohľad na stav republiky. Skonštatoval to predseda Národnej rady (NR) SR Richard Raši (Hlas-SD).

Polícia: 33-ročný muž sa mal zabarikádovať v dome a vyhrážať sa výbuchom bômb
V obci Veľké Rovné v okrese Bytča sa mal v utorok (27. 5.) vo večerných hodinách zabarikádovať 33-ročný muž v rodinnom dome a vyhrážať sa výbuchom plynových bômb.

PS podalo podnet na výbor pre podozrenie z porušenia zákona Martiny Šimkovičovej
PS podáva podnet na parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií pre podozrenie z porušenia zákona zo strany ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nominantka SNS).

Premiér: Vláda pomôže s vyplatením 800-eurovej odmeny zamestnancom samospráv
Vláda pomôže samosprávam s vyplatením odmeny 800 eur pre ich zamestnancov. Obce, mestá a samosprávne kraje získajú na tento účel viac ako 100 miliónov eur.