Svet čelí najväčšiemu nárastu cien energií od 70. rokov minulého storočia
- 15:52 26.04.2022
- Bratislava

Ceny energií od ruskej invázie na Ukrajinu prudko vzrástli a spolu s cenami ďalších komodít pravdepodobne zostanú na "historicky vysokých" úrovniach až do roku 2024. To ohrozí hospodársky rast, varovala v utorok Svetová banka (SB). TASR o tom informuje na základe správy AFP.
„To predstavuje najväčší komoditný šok od 70. rokov (minulého storočia),“ povedal viceprezident Svetovej banky pre spravodlivý rast, financie a inštitúcie Indermit Gill.
SB očakáva, že ceny energií sa tento rok zvýšia o 50 %, pričom situáciu zhoršujú aj obmedzenia v obchode a tiež rastúce ceny potravín, palív a hnojív.
„Tento vývoj začína vyvolávať prízrak stagflácie,“ varoval Gill vo vyhlásení k správe Svetovej banky Commodity Markets Outlook (Vyhliadky komoditných trhov).
Zopakoval výzvu ostatných predstaviteľov Svetovej banky a Medzinárodného menového fondu (MMF) z predchádzajúcich dní a naliehal na vlády, aby „využili každú príležitosť na zvýšenie domáceho hospodárskeho rastu a vyhli sa krokom, ktoré poškodia globálnu ekonomiku“.
V správe sa tiež uvádza, že zvýšenie cien energií za uplynulé dva roky bolo najväčšie od ropnej krízy v roku 1973, keď Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) vyhlásila embargo.
Očakáva sa, že v dôsledku vojny na Ukrajine a sankcií Západu proti Moskve dosiahne priemerná cena ropnej zmesi Brent tento rok 100 USD (93,06 eura) za barel (1 barel = 159 litrov), čo bude najviac od roku 2013.
SB ďalej predpokladá, že sa európske ceny zemného plynu zdvojnásobia v porovnaní s rokom 2021 a spolu s uhlím dosiahnu rekordnú úroveň.
Ceny obilia, ktorého kľúčovými producentmi sú Rusko a Ukrajina, ako aj ceny hnojív, zaznamenajú najväčšie cenové skoky od roku 2008, pričom ceny pšenice dosiahnu tento rok historické maximum.
Celkovo SB predpokladá, že ceny neenergetických komodít, vrátane poľnohospodárskych produktov a kovov, tento rok stúpnu o 20 %, a aj keď sa potom znížia, zostanú nad päťročným priemerom.

Matovič kritizoval návrh Tomáša na zvýšenie dôchodkov rodičom za výchovu detí
Zrušený rodičovský dôchodok chce minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš nahradiť novelou zákona o sociálnom poistení, ktorá má tento výpadok kompenzovať.

SaS: Vláda by nemala zasahovať do druhého piliera a otvárať ho
Druhý pilier nemá byť zdrojom peňazí potrebných pre konsolidáciu.

Tomáš: Od roku 2026 by sa nemuseli rodičom starajúcim sa o deti znižovať dôchodky
Obdobie, keď sa jeden z rodičov staral o dieťa na materskej, respektíve rodičovskej dovolenke, by sa malo započítavať do dôchodku.

Generálny riaditeľ ŽSR Alexander Sako sa vzdal funkcie
Generálny riaditeľ Železníc Slovenskej republiky Alexander Sako sa vzdal svojej funkcie.

KDH: Zmenou v 2. pilieri by si pomohla vláda, sporiteľom by tento krok uškodil
Otvorenie druhého piliera by malo vážny dosah na jeho sporiteľov.